Většina výzkumu se odehrávala v Olomouci. Vlastnosti nového materiálu vědci zveřejnili v časopise Nature Nanotechnology. Podali také patentovou přihlášku pro jeho praktické průmyslové využití.
Nobelovu cenu za chemii letos získali společně Němec Benjamin List a Američan David MacMillan za vývoj nového způsobu vytváření molekul, známého jako asymetrická organokatalýza.
„Marie Curieová naplnila svůj život tolika skvělými činy a myšlenkami, že bych její osud nejraději vyprávěla jako legendu,“ píše v úvodu knihy Ève Curieová.
„Vedle aplikace zvýšenou dávkou do nor je na omezené období a ve výjimečných případech možná i povrchová aplikace,“ uvedl ústav. Schválení postupu bude individuální na základě posouzení inspektorů.
Od obyčejné vody se přitom chemicky neliší, změna tedy není v elektronové struktuře. „Rozdíl je v tom, čemu se říká vibrační kvantové jevy,” řekl fyzikální chemik Pavel Jungwirth.
Akademie věd se díky němu, jeho zákrokům a přesvědčování politiků, že tu Akademie má nezastupitelnou roli, dokázala zachovat, říká o svém kolegovi a příteli vědec Zdeněk Havlas.
Za svou vědeckou činnost získal Zahradník mnohá vyznamenání, například v roce 1998 českou medaili Za zásluhy a o rok později rakouský Čestný kříž za vědu a umění.
„Pokud je chemikálie velké množství, musí se takový sklad brát jak rizikový. Je to to samé, jako kdybychom měli někde obrovský sklad benzínu,“ řekl serveru iROZHLAS.cz chemik Michal Hocek.
Čeští vědci se dostali na titulní stranu prestižního vědeckého časopisu Science. Sodík přidávali do kapalného amoniaku, ve kterém nereaguje tak explozivně. Místo toho roztok zbarví do odstínu mědi.
Kdo jsou manželé Dvořákovi, momentálně asi nejznámější mecenáši v republice? Jak pomůže jejich 200 milionový dar tuzemské vědě? A bude z toho jednou český chemik oceněný Nobelovou cenou?
Středeční vyhlášení je součástí týdne, kdy bylo v pondělí oznámeno ocenění za medicínu a fyziologii a v úterý za fyziku. Ve čtvrtek bude vyhlášena Nobelova cena za literaturu a v pátek za mír.
Jak bude postupovat další odstraňování zbytků barvy na Karlově mostě, ukáže až nyní probíhající laboratorní rozbor. Poškození mostu, pokud nějaké je, je latentní.
Díky postupu ChemCycling můžou být plasty, které nejdou mechanicky recyklovat a skončily by na skládce nebo ve spalovně, použity k výrobě syntetického plynu nebo olejů.
Jaroslav Janák založil Ústav analytické chemie a své vědomosti předal mnoha dalším. Jeho plynový chromatograf byl v roce 1952 patentován jako vůbec první na světě.
Hana Dvořáková spolupracovala na vývoji antivirových látek s profesorem Antonínem Holým. Peníze z patentu se spolu s manželem rozhodli vrátit do výzkumu.
Svět hledá způsob, jak bojovat se znečištěním plasty, které už podle OSN postihuje celý svět. Evropská komise navrhuje omezení jednorázových plastů jako jsou brčka, kelímky nebo příbory.
„Rusko existenci programu Novičok nikdy nepotvrdilo. Proto se dá říci, že je na nás, zda budeme věřit defektorům, nebo Rusku,“ řekla Radiožurnálu Eugenie Nepovimová z Katedry chemie Univerzity Hradec.
Patří k nejcitovanějším vědcům a opakovaně byl nominován na Nobelovu cenu za chemii. Světově proslulý chemik českého původu Josef Michl působí na University of Colorado Boulder.
Periodická tabulka se oficiálně rozšíří o další čtyři chemické prvky. Jejich existenci uznala Mezinárodní unie pro čistou a užitou chemii. Nové prvky dostanou také jména, zatím se jim ale říká jen podle latinského označení jejich protonových čísel.
Glyfosát je vůbec nejrozšířenějším herbicidem na světě, najdeme ho v přípravcích pro zemědělství i zahrady. O jeho bezpečnosti se ale odborníci stále dohadují. Přibývají totiž názory, že se jedná karcinogenní látku. O jeho dalším používání se proto příští týden rozhodne v Bruselu.
Chemické pokusy se do škol vrátí. Mimořádné opatření, které umožní nezletilým studentům v hodinách znovu pracovat s chemikáliemi, schválila vláda. Od nového roku to zakazovala novela zákona o ochraně veřejného zdraví.