Každý rok na severu Chile závodí stovky lidí se svými terénními motocykly, džípy, čtyřkolkami a buginami na okruzích kolem pouště. Někdy tím ale ničí obrovské obrazy na pouštních svazích – geoglyfy.
Českému poutníkovi podaří občas přespat i u domorodců. Na cestě je často sám, není ale na podobné pouti poprvé, Jižní Amerikou putoval poprvé před pěti lety.
O zatčení dobrovolného hasiče a lesního úředníka informoval v neděli ráno zpravodajský server BBC News. Podle vyšetřovatelů si oba měli čin dopředu naplánovat.
Požáry se začaly rychle šířit v pátek v oblastech dvou oblíbených přímořských destinací Viňa del Mar a Valparaíso. O střechu nad hlavou přišly desítky tisíc lidí.
Nejvíce zasažen je region Valparaíso, kde jsou nasazeny stovky hasičů a desítky vrtulníků. V některých městech byl vyhlášen zákaz vycházení, který má předejít rabování, informovala agentura AP.
Prezident Boric vyhlásil stav katastrofy ve dvou provinciích regionu Valparaíso. Boj s požáry hasičům ztěžují silný vítr a vysoké teploty, v Chile je nyní léto.
Disciplinární komise FIFA nařídila domácí Brazílii zaplatit 50 000 franků (1,3 milionu korun) a Argentině 20 000 franků (500 tisíc korun). Argentina dostala i pokutu 50 000 franků za jiné prohřešky.
Kormoráni guánoví, kteří žijí na pobřeží Chile, Peru a Ekvádoru, patřili svého času k největším „producentům“ hnojiva zvaného guáno. Trus tohoto druhu kormoránů je velmi ceněným hnojivem
Jeho diplomatický odkaz je ale také plný kontroverzí. Při hájení amerických zájmů postupoval čistě pragmaticky a ze své funkce podpořil třeba Pinochetův vojenský režim v Chile.
Kozy už letos v únoru zachránily les Bosques de Chacay, když se v Chile kvůli vlně veder a obrovskému suchu šířily lesní požáry, které nakonec usmrtily desítky lidí a tisíce dalších zranily.
Za 17 let Pinochetovy diktatury bylo podle odhadů na 40 000 lidí mučeno a více 3000 zavražděno. Zmizelých může být až téměř 1500. Nalézt a identifikovat se podařilo pouze ostatky 310 pohřešovaných.
Sochu odkryl tým dobrovolníků koncem února a pro odborníky je objev důležitý i kvůli výzkumu měnících se přírodních podmínek na ostrově ležícím v Tichém oceánu asi 3500 kilometrů západně od Chile.
Pokud by se svou společnou kandidaturou na pořádání mistrovství světa v roce 2030 uspělo Španělsko s Portugalskem, jedna ze základních skupin turnaje by se odehrála na Ukrajině.
To, co na hřišti předvedli Chilané a Italové, nemělo obdoby. „Nejhloupější fotbalový zápas historie,“ shrnul dojmy moderátor BBC. Čtyřikrát musela zasahovat na hřišti policie.
Disciplinární komise zamítla odvolání Chile v červnu. V září pak verdikt potvrdila její odvolací komise s vysvětlením, že Castillo se dá podle pravidel FIFA považovat za plnoprávného občana Ekvádoru.
Během pandemie covidu-19 byl pro návštěvníky ostrov uzavřen a znovu se otevřel teprve před třemi měsíci. Archeologické naleziště bylo nyní opět uzavřeno a odborníci v něm zkoumají rozsah škod.
Obyvatelé Chile rozhodovali, zda přestane platit ústava z roku 1980. Hlasovali o návrhu, který připravovalo shromáždění vybrané lidmi ve volbách. Většinu tvořili zástupci levice a nezávislí.
Vznik propadliny nijak neovlivnil zaměstnance na místě ani další členy komunity a ani se nerozšiřuje, uvedla těžební firma Lundin Mining v pondělním prohlášení.
Na případ Alberta Ruzziho z Chile, který se vydával za akreditovaného dermatologa, poprvé upozornil v lednu Radiožurnál. Ruzzi nemá lékařské vzdělání a není členem České lékařské komory.
Několik desítek Yaganů stále žije, poslední generace ale jazykem mluvit neumí. „S příchodem nových generací se komunita přestala jazyk učit. Byl totiž považovaný za izolovaný.
Levicová vláda, která nastoupí spolu s Gabrielem Boricem v březnu, je mladá a různorodá. Řada jejích členů se stejně jako nový prezident angažovala při protestech za sociální spravedlnost.
Radiožurnál objevil další čtyři lékaře ze soukromých dermatologických klinik bez licence k výkonu povolání. Nejsou členy České lékařské komory a jako lékaře je nevede ani ministerstvo zdravotnictví.
Lékařů bez licence je podle zjištění Radiožurnálu víc a většinou se jedná o cizince. Podle České lékařské komory jde o hrubé porušení zákona a je to výsledek selhání státních orgánů.