Reportér Radiožurnálu zjistil, že na některých klinikách estetické medicíny působí v roli lékařů lidé bez medicínského vzdělání. Případů mohou být až desítky.
Obvinění se týká transplantací, které italský chirurg uskutečnil ve Stockholmu. „Tyto operace, které obětem způsobily vážnou újmu na zdraví a silné utrpení,“ uvedl švédský státní zástupce.
Zpráva od Nobelova výboru přišla českému chirurgovi minulý týden. „Byl jsem trochu překvapen, ale ten pocit se okamžitě vystřídal s pocitem hrdosti,“ popsal Bohdan Pomahač pro iROZHLAS.cz.
Pražskou Nemocnici Na Františku dočasně povede dosavadní primář chirurgického oddělení David Erhart. Radní Prahy 1 ho v úterý pověřili řízením do doby, než najdou nového ředitele.
„Po transplantaci obličeje žijí naši pacienti plnohodnotný život,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál plastický chirurg Bohdan Pomahač. A jak využívá ve své profesi moderní technologie?
Onemocnění trávicího traktu neustále přibývá. Díky moderním chirurgickým metodám jsou dnes lékaři schopni operovat některé orgány bez velkých řezů do dutiny břišní.
Neviditelná, ale nepostradatelná. Tak by se dala popsat práce koordinátorských týmů, které zajištují zázemí a vše potřebné pro transplantace orgánů. Na záchraně lidských životů se podílejí ve stejné míře jako operatéři přímo na sále. Loni jen v pražském IKEMu (Institutu klinické a experimentální medicíny) transplantovali celkem 483 orgánů, tedy více než 60 procent všech transplantací v České republice.
Do Iráku odletěl sedmnáctičlenný český polní chirurgický tým. Podporovat bude koaliční a irácké vojáky na americké základně několik desítek kilometrů od Mosulu, který se nyní irácká armáda za podpory koaličních leteckých sil pokouší dostat z područí teroristické organizace Islámský stát.
Prázdné postele a rostoucí dluh, který se jen za loňský rok vyšplhal na deset milionů korun. To je aktuální problém chirurgického oddělení v Orlové, který teď intenzivně řeší vedení nemocnice, kraj i město. Zatímco ještě před dvěma lety tam operovali zhruba 1000 pacientů, loni to bylo jen něco přes 400. Chirurgii hrozí zánik.
Uherskohradišťská nemocnice bude mít všechny chirurgické obory v jedné budově. Novostavba centrálního pavilonu, která se dnes otevírá, stála včetně vybavení více než 570 milionů korun. První pacienty přijme na začátku listopadu.
Plná čekárna, ve které si pacienti často nemají ani kam sednout, a dlouhé čekání na vyšetření. Tak to v poslední době vypadá na chirurgické ambulanci v Městské nemocnici v Jablonci nad Nisou. I když v ordinacích vypomáhá i třetí lékař, denní nápor pacientů tam nezvládají. Do Jablonce totiž začali jezdit kvůli ošetření nebo kontrolám i lidé z okolních měst.
Zlínský kraj má nové lůžkové oddělení obličejové, čelistní a ústní chirurgie. Zřídila ho krajská nemocnice ve Zlíně, a stala se tak jedinou nefakultní nemocnicí na Moravě, která na takovém oddělení lůžka nabízí.
Lékaři a sestry ústní, čelistní a obličejové chirurgie v Ústí nad Labem ročně pomohou více než 11 tisícům lidí. Léčí i pacienty ze středních Čech a Karlovarského kraje, protože tam podobná pracoviště nejsou. Oddělení má nově třináct vlastních lůžek. Dosud byli pacienti v jiných částech nemocnice.
Dnes je opět možné darovat krev s Českým rozhlasem. Přijít mohou zájemci bez objednání do pražské rozhlasové budovy na Vinohradské 12 od osmi do jedenácti hodin dopoledne. Krev tu budou odebírat zdravotníci střešovické vojenské nemocnice. Zváni jsou hlavně prvodárci.
Válečná, střelná a bodná poranění. Tak znělo hlavní téma Pražských chirurgických dní, které tento týden uspořádala První chirurgická klinika. Na jubilejní 20. ročník sympozia přijela asi tisícovka lékařů, zdravotních sester a studentů medicíny nejen z České republiky, ale i z evropských zemí, Kanady nebo odborníci z Izraele.
Zaměstnanci kutnohorské nemocnice i někteří obyvatelé města bojují za zachování tamní akutní lůžkové chirurgie. Zdravotnické zařízení má od pojišťoven přislíbené peníze na provoz oddělení v této podobě jen do konce letošního roku. Co bude s kutnohorskou chirurgií v dalších letech, to by mělo být jasné během několika měsíců.
Přesně před třiceti lety provedli brněnští lékaři první transplantaci jater v Česku. Výročí si připomíná Fakultní nemocnice u svaté Anny, kde k této operaci přistoupili jako pátí v Evropě.
Unikátní transplantace obličejů se budou v budoucnu jistě provádět i v Česku, vyjádřil naději světově proslulý chirurg Bohdan Pomahač, který se spolu se svým týmem z Bostonu takovými operacemi proslavil. Dnes o nich přednášel v pražském IKEMU.
Ministerstvo zdravotnictví se snaží dohodnout s chirurgy na tom, které operace robotem by si měli pacienti hradit sami. Společnost robotické chirurgie přitom zastává názor, že by se robotické operace platit neměly a měly by být dostupné všem.
Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze otevřela nové, v Česku unikátní pracoviště. Je jím samostatné specializované oddělení hrudní chirurgie. Bude tam soustředěna operativní péče o pacienty, kteří trpí vážným onemocněním infekčního typu, především tuberkulózou.
Je to vůbec poprvé v českém zdravotnictví, kdy se bude řešit tak velký spor dvou chirurgických špiček. Odborná komise Univerzity Palackého v Olomouci se bude zítra zabývat sporem o údajném plagiátorství českého chirurga Jiřího Froňka, který nyní působí na prestižní klinice v Londýně.
Letos uplynulo přesně 40 let od doby, kdy se u nás provedl první aortokoronární bypass. Proběhl tenkrát v Praze pod rukama profesora Jaroslava Lichtenberga.
Primář cévního oddělení pražské Nemocnice Na Homolce Petr Štádler bude jako jediný z evropských kapacit učit americké kolegy v Houstonu roboticky asistované operace cév. V tamní nemocnici povede, pravděpodobně jednou měsíčně, operační tým. Získal k tomu již povolení od příslušných institucí v USA.
Královéhradecké zastupitelstvo má dnes jednat o dalším osudu chirurgie v Opočně. Tvrdí, že oddělení nepracuje efektivně a jsou v něm špatné hygienické podmínky. Chce jej proto zrušit. Podle radní pro zdravotnictví Jany Třešňákové by pacienti jezdili za operacemi do Náchoda nebo do Rychnova:
Stovky lidí včera odpoledne protestovaly proti uzavření chirurgických sálů v nemocnici v Opočně. Od prázdnin se tam přestává operovat a lékaři, vedení města i lidé se bojí, že Královéhradecký kraj už tamní nemocnici odepsal.