Stálo to několik let úsilí, plánování a spolupráci s mnoha úřady. Nakonec ale Ústecký kraj prohlásil Vlčice za Starými Křečany na Děčínsku přírodní památkou.
Správci CHKO Jeseníky se obává, že by kříž přitahoval pozornost a lidé by k němu chtěli vystoupit, čímž by pošlapali místní vzácné rostliny a způsobili jejich vymizení.
Strážci přírody požadují po vládě větší pravomoci, aby pohlídali chráněné krajinné oblasti před vandaly. Blíže se tématu věnuje Mf Dnes. Více ze sobotních médií přibližuje výběr Radiožurnálu.
Podle vedoucího správy CHKO Český ráj bikeři vyřezali podél pěšiny průsek v mladých stromech, aby jimi bylo možné projíždět. „Poškodili je a ořezali tak, aby cestou mohli bez problému projíždět.“
Vydání výjimky kritizovalo ekologické Hnutí Duha, které rozhodnutí Správy CHKO Šumava označilo za nesprávné a stanovené omezující podmínky za velmi nedostatečné.
U obce Lopeník na Uherskohradišťsku, která leží v CHKO Bílé Karpaty, se pohybuje medvěd. Šelmu spatřil v úterý ráno chovatel krav a ovcí, když šel obstarat dobytek. Zvíře zaplašil.
Pokud by byl výskyt medvěda ještě častější, existuje možnost jej odchytit a odvézt do zoologické zahrady či vypustit v přírodě na jiném místě, případně ho uspat a nasadit mu obojek a monitorovat ho.
V chráněné krajinné oblasti Brdy se objeví zhruba za tři týdny první turistické značky. Do konce května chtějí značkaři z Klubu českých turistů (KČT) nakreslit 70 kilometrů tras pro pěší.
Brdy jsou ode dneška Chráněnou krajinnou oblastí. Na některá místa bývalého vojenského újezdu se lidé podívají po devadesáti letech. Armáda zatím odminovala polovinu území, celé ho zpřístupní do konce roku 2018.
V chráněné krajinné oblasti Brdy budou po jejím vzniku chybět turistické značky. Značkaři z Klubu českých turistů smí vyznačit trasy až po zániku vojenského újezdu. Souhlasit s tím totiž musí Správa chráněné krajinné oblasti Brdy, která vznikne až v lednu 2016.
Na silnicích v budoucí chráněné krajinné oblasti Brdy by měla být omezena rychlost na 50 kilometrů za hodinu. Na dnešním jednání se starosty dotčených obcí v Jincích na Příbramsku se na tom shodli ministr obrany Martin Stropnický a ministr životního prostředí Richard Brabec (oba z hnutí ANO).
Interní audit prokázal závažné nedostatky ve vedení Správy chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Její vedoucí Michaela Pruknerová proto musela skončit. Podle ní ale byla celá kontrola účelová. Teď pracuje ve Správě CHKO jako vedoucí provozního oddělení. Řízením je pověřený současný šéf Litovelského Pomoraví Michal Servus.
Ekologické organizace a vědci z Olomouce a Ostravy žádají odvolání šéfky Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Kritizují totiž nedostatečnou ochranu přírody v oblasti. Michaela Pruknerová ale nařčení odmítá a vzkázala, že rezignovat nehodlá.
Máchův kraj se oficiálně stal součástí Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko, vznikla tak nová CHKO Kokořínsko - Máchův kraj. Oblasti kolem Doks by to mělo zaručit zachování unikátní přírody.
Chráněná krajinná oblast (CHKO) Kokořínsko se od září rozšíří o Máchův kraj na Českolipsku. Na jeho území je řada druhů vzácných rostlin a živočichů. Některé se dokonce na jiných místech České republiky nevyskytují. V chráněném území se tak nově ocitne několik obcí. Žádných výrazných omezení se tam ale nebojí.
Prázdniny sice skončily, zdaleka to ale neznamená, že musí být konec i výletům do přírody. Třeba na Šumavu. Nejen proto, že zdejší podzimní příroda nabízí své neopakovatelné kouzlo, ale i proto, že i na podzim tady pokračují programy pro veřejnost.
Ve Vlčí rokli na Broumovsku by ještě letos měly být nové dřevěné chodníky a žebříky. Spojnice mezi Adršpašskými a Teplickými skalami je už řadu měsíců pro turisty uzavřená, a její otevření se několikrát odložilo. Ministerstvo životního prostředí tento týden uvolnilo peníze na opravy turistických cest.
V Teplických skalách znovu zahnízdil pár sokola stěhovavého, dravý pták si opět vybral takzvané chrámové stěny. Správa CHKO Broumovsko kvůli tomu stejně jako v minulých letech omezuje pohyb turistů, sokolové prý musí mít klid na vyvedení mláďat. Řada lidí s rozhodnutím ochranářů nesouhlasí a považuje uzavírání skal za zbytečné.
Obce z okolí Brd a také Plzeňský a Středočeský kraj mají poslední šanci navrhnout, jak by měl stát po odchodu vojáků chránit tamní nedotčenou přírodu. Na ministerstvu životního prostředí právě dnes končí lhůta na podání návrhů a připomínek.
Polské město a gmina Radkow oznámilo, že chystá geofyzikální průzkum a geologické práce za účelem hledání ložisek uranu. Ochránci přírody na české straně se obávají ohrožení životního prostředí. Radkow totiž leží v těsné blízkosti státní hranice v sousedství s chráněnou krajinnou oblastí Broumovsko.
Ještě letos plánuje ministerstvo životního prostředí rozšířit území chráněná zákonem. Chráněná krajinná oblast Kokořínsko - Máchův kraj bude mít plochu celkem 400 kilometrů čtverečních. Přísnější ochrana přírody možná čeká po odchodu armády i Brdy.
Do konce letošního roku by se měl počet chráněných krajinných oblastí České republiky rozšířit na šestadvacet. Konkrétně o CHKO Máchův kraj, tedy okolí Doks. Do roku 2014 pak chce ministerstvo životního prostředí uzavřít debatu s obcemi o vzniku Chráněné krajinné oblasti Brdy, která má ležet na části území rušeného vojenského újezdu.
Po mnoha letech plánů a debat by do několika měsíců mohl vzniknout další národní park. Zhruba sto kilometrů čtverečních křivoklátských lesů nedaleko Prahy bude stát chránit přísněji. Zákon ustavující nový park se nyní dokončuje, vláda by jej měla schvalovat v polovině září.
|Michal Záboj, Martin Hromádka, Simona Bartošová, Jan Bumba|Regiony
Kasírování turistů za pohled do známé propasti Macocha z Horního můstku od čtvrtka končí. Dohodlo se na tom vedení Správy Chráněné krajinné oblasti Moravský kras s obcí Vilémovice a podnikatelem Jiřím Tichopádem, který poplatky na pozemku pronajatém od obce vybíral.
Správa Chráněné krajinné oblasti Moravský kras se vyjádří k vybírání poplatků za výhled na Macochu. Kasírování turistů jedním z tamních podnikatelů je totiž podle některých názorů nezákonné.
V chráněných krajinných oblastech je povolené bivakovat. Nikdo nemusí žádat o výjimku a nocleh ve spacáku nemohou ochranáři postihovat. To je výsledek soudního sporu plzeňského aktivisty Martina Hyťhy s českou vládou. Ta povolila v CHKO České středohoří výstavbu dálnice, odmítla ale povolit bivakování. Martin Hyťha teď dostává příslušná usnesení ze správ CHKO v celé republice.
Ministerstvo životního prostředí chce do konce dubna vyřešit výhrady starostů obcí na Břeclavsku k plánované chráněné krajinné oblasti Soutok. Po jednání se starosty dotčených obcí to prohlásil ministr Jan Dusík.