Během pondělí a úterý bude zřejmě počasí dál chladné a deštivé. Od soboty ale mohou teploty vystoupat navzdory přetrvávajícím přeháňkám a bouřkám až na 31 stupňů.
Zatím se ale nedá očekávat, že by sníh v Beskydech vydržel. „Potom by se mělo oteplovat, takže myslím, že v dalších dnech to nevydrží,“ poznamenal meteorolog Petr Drobek.
Jde o teploty naměřené ve dvou metrech nad zemí, nikoli při zemi. ČHMÚ ve čtvrtek varoval před nočními a ranními přízemními mrazíky, které mohou poškodit nesklizené plodiny, zejména rajčata nebo dýně.
Celkově budou teploty v příštích čtyřech týdnech, počínaje pondělkem, pod dlouhodobým průměrem pro toto období. Zvláště nejbližší dva týdny od pondělí do 5. září budou chladné.
Brněnské informační centrum letos odstartovalo novou komentovanou prohlídku s názvem Nejhnusnější místa v Brně, za cíl má právě to, aby si jich lidé všimli.
Výstraha platí do úterního rána pro všechny kraje do 600 metrů nad mořem, mrazy by tak měly zasáhnout celé území republiky. Přes den ale teploty zůstanou stále na jarních hodnotách.
Česko v pátek zasáhnou tropické teploty, které mohou dosáhnout 35 °C. V sobotu se obloha zatáhne, začne foukat vítr a místy dorazí i silné bouřky. V neděli bude chladněji než předchozích dnech.
„Po ochlazení, které nastane začátkem předpovědního období, se teploty vzduchu budou zvyšovat, ale týdenní průměry nemají převyšovat obvyklé hodnoty pro danou roční dobu,“ uvedli meteorologové.
Problémem je i vítr, při kterém je pocitová teplota mnohem nižší než ta, co se ukazuje na teploměru. Zasažená města otevírají dodatečné noclehárny pro lidi bez domova.
Husté sněžení trápí například jih Bavorska. V německých alpských a předalpských regionech by podle meteorologů mohlo do pondělí napadnout až 40 centimetrů nového sněhu.
Na hřebenech Krkonoš fouká silný vítr, který zastavil oba úseky kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Vítr zastavil i lanovku ze Špindlerova Mlýna na Pláně.
Za déšť i ochlazení může studená fronta, která přechází přes území České republiky od západu. Přitom ještě páteční odpoledne připomínalo tropický letní den.
Chladné počasí vydrží v Česku do konce března, začátkem dubna už má být tepleji. Teploty se ale dostanou jen k dlouhodobému průměru. Příští týden spadne v porovnání s dalšími třemi týdny více srážek.
Velmi mrazivé ráno zaznamenali meteorologové krátce před příchodem astronomického jara v celé zemi. Teplotní rekordy v neděli padly na 35 ze 146 stanic, které měří alespoň 30 let.
V úterý sice nastane astronomické jaro, v Česku bude ale nadále převládat spíše zimní ráz počasí. Pravého jarního počasí se lidé zřejmě nedočkají ani o Velikonocích.
Moravskoslezský kraj má za sebou další mrazivou noc. Opět padaly teplotní rekordy. Ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku padl rekord starý 63 let.
Česko sevřel mráz. Průměrná minimální teplota se dostala na minus 13,2 stupně Celsia. Vůbec největší mráz naměřili v Jelení v Krušných horách, kde teplota klesla až na minus 27,1 stupně.
Nadcházející čtyři týdny budou teplotně i srážkově průměrné až slabě podprůměrné. Maximální denní teploty postupně porostou, příští týden bude průměr ještě kolem nuly.
Kvůli hustému sněžení na západě Rakouska varují meteorologové před lavinami v Alpách, ve spolkových zemích Tyrolsko a Vorarlbersko a Dolní Rakousy platí druhý nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí.