chlazení

chlazení v textech na iROZHLASU

|Monika Červená, Marína Dvořáková |Regiony

V Srbech na Domažlicku zpříjemňují kravám vedra speciální sprchy

Jak to tak vypadá, tropické teploty ani po včerejších silných bouřkách neklesají. Úmorná vedra, která provází letošní červenec, ale netrápí jen lidi. Problémy mají i hospodářská zvířata. I pro ně jsou déle trvající vedra nepříjemná a hrozí jim stejně jako lidem přehřátí. Na Domažlicku ale mají velkokapacitní kravín, kde dobytek dokonce sprchují.

|Robert Mikoláš, Jan Pokorný, Tomáš Pavlíček, Markéta Bartošová, Michal Šenk |Zprávy ze světa

Japonci zvýšili stupeň nebezpečí Fukušimy, dále chladí reaktory

Japonsko už týden bojuje s hrozbou jaderné katastrofy. Dnes navíc Japonská jaderná agentura zvýšila stupeň nebezpečí ze čtvrtého na pátý nejhorší na sedmibodové stupnici. Vojáci, policisté i hasiči pokračují v ochlazování poškozených reaktorů v elektrárně Fukušima 1. Dnes také opět nasadili vodní děla, která mají zabránit přehřívání i následnému úniku radiace.

Veselý (SÚJB): Pokud selže chlazení, může dojít k dalším únikům radiace

|Štěpánka Čechová, Alžběta Rákosová, Michal Šenk |Technologie

Situace v japonské jaderné elektrárně Fukušima se komplikuje. Reaktory se přehřívají. Inženýři se je snaží chladit mořskou vodou, vzniká ale radioaktivní pára, kterou musí vypouštět do okolí. Lidé se bojí roztavení reaktorů. To podle Jiřího Veselého ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost může hrozit, pokud selže chlazení. Veselý to řekl v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.