„Titulky, které se objevily o mizerné sklizni, nejsou pravdivé. V situaci, kdy jsme v České republice oseli menší plochy, bude logicky v objemu menší sklizeň“, říká ministr zemědělství Marek Výborný.
Častější horká léta a zhoršující se sucho poškozují žatecký chmel, pro některá česká piva nenahraditelný. Jaké jsou vyhlídky odvětví a jakou roli v tom může hrát Zelená dohoda i blížící se volby?
Žatec je součástí seznamu světového dědictví UNESCO. „Myslím si, že město Žatec už dlouho může nabídnout svým návštěvníků vše, co turista očekává,“ říká manažer zapsané památky Jaroslav Špička.
„Tím, že je to vědecký výzkum, tak máme chmelnice ze všech úhlů pohledu pod dohledem. Srovnáváme to pak s chmelnicí vedle, kde pěstujeme chmel konvenčně,“ dodává manažer udržitelnosti.
Na Žatecku, v „domovském“ regionu chmele, ho pěstují ve výšce 230 metrů nad mořem, chmelnice v Humpolci je položená mnohem výš. Jiné je také typické počasí.
„Na etiketu tak musíme napsat, že je to fermentovaný obilný nápoj se zvláštními přísadami. Kdybys to uvařil kdekoliv jinde, je to jasné pivo. Jen ne v Bavorsku,“ říká vlastník mnichovského pivovaru.
V českém tisku se ve středu dočtete, že byty o prázdninách zlevnily. Důvodem je i zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték, kvůli kterým o byty není takový zájem, píšou Hospodářské noviny.
Česko čeká jedna z nejhorších sklizní chmele v historii. Podle chmelařů je „zeleného zlata“ málo a množství hořkých látek v něm podprůměrně. Podle pěstitelů na Žatecku za to může dlouhodobé sucho.
V tisku se v pondělí dočtete, že na internetu se objevili podvodníci, kteří slibují pronájem bytu. Po zájemci vyžadují zálohu. Jakmile ji dostanou, přestanou komunikovat, píše deník Právo.
Česká pošta zkracuje otevírací dobu poboček, píše Mf Dnes. Letošní sklizeň chmele dopadne podle týdeníku Euro hůř, než pěstitelé předpokládali. Více si přečtěte ve výběru z médií Radiožurnálu.
Lidové noviny přináší rady, jak upravit stravování v době karantény, oslovený lékař doporučuje například kysané zelí. Linku důvěry v poslední době používá až o čtvrtinu dětí více píše Mf Dnes.
Uzavření hranic kvůli koronaviru je problémem pro české pěstitele chmelu, píší Hospodářské noviny .A v Česku přibývá lidí, kteří předčasně odchází do důchodu, informuje Právo. Více ve výběru z médií.
Čína po dohodě s Evropskou komisí souhlasila, že bude na svém trhu chránit označení českobudějovické pivo a žatecký chmel. Smlouva se týká i dalších známých evropských specialit.
Řada sazenic nejrozšířenější odrůdy chmele, žateckého poloraného červeňáku, má netypické množství hořkých kyselin, které se projeví na chuti piva. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Stejně jako se chléb nikdy nepřejí, tak se pivo nikdy nepřepije. Alespoň to tvrdí emeritní sládek plzeňského pivovaru Václav Berka, který byl hostem pořadu Hovory Českého rozhlasu Plus.
Historické centrum města Žatec se letos nedostalo do seznamu památek UNESCO. Památky spojené s výrobou, pěstováním a skladováním chmele zaujaly Mezivládní výbor pro světové dědictví.
V pondělních novinách se dočtete například o tom, že reklama v televizi stále vydělává, píšou o tom Hospodářské noviny. Víc v přehledu tisku, který připravil Radiožurnál.
Studenti z Villanova University při pokusu vytvořili půdu, která je více než z 90 procent shodná s tou na rudé planetě. Chmelu se v ní daří, a proto teď chtějí zasadit i ječmen.
Chmelaři se připravují na sklizeň. Podle jejich očekávání bude letošní úroda vyšší než loňská. Pěstitelům přálo počasí a zároveň se zvýšil počet chmelnic. Letos zemědělci sklidí téměř 4800 hektarů. Většinou žateckého poloraného červeňáku.
Agrární komora nejspíš bude po státu požadovat náhradu škody za nedostatečnou úrodu chmele. Letošní produkce totiž kvůli vedrům klesne oproti loňskému roku o více než třetinu. Odhadují to pěstitelé, kteří tak celkově sklidí zhruba 4100 tun.
Pěstitelé a zástupci Agrární komory řeknou, jaká byla letošní sklizeň chmele. Kvůli horku a suchu v letních měsících odhadují, že bude asi o dva tisíce tun nižší než loni.
Na Žatecku začíná sklizeň chmele. Kvůli suchu bude ale zřejmě až o třetinu nižší, než se čekalo. Už teď je jasné, že menší pěstitelé, kteří se soustředí jenom na chmel, mohou mít po sklizni vážné problémy.