„Minulý rok se to pohybovalo kolem 13 korun, ale teď to spadlo na 9 korun a 30 haléřů. Ovšem samozřejmě náklady nám zůstaly stejné,“ popisuje farmář Alois Mejsnar z Trutnovska.
Příští týden se starosta Podlas sejde také s aktéry petice, která chce mimo jiné zabránit změně územního plánu. Ta by dovolila oživení developerského projektu na části pastvin.
„Cenu vajec ovlivňuje také vyšší poptávka, která bude nyní před Velikonocemi,“ míní předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá.
Zákaz venkovního chovu drůbeže vyhlásila veterinární správa v polovině prosince kvůli šíření ptačí chřipky, nyní se podle veterinářů nákazová situace v Česku zlepšila.
Osiřelé mládě Cipísek se v Třeboni stalo miláčkem návštěvníků. Teď je na cestě do nového domova ve Španělsku, kde se stane součástí evropského záchovného programu.
Ztráty u kuřat, kachen a krůt jsou ve skutečnosti větší, protože do bilance utracených ptáků není zahrnuto preventivní vybíjení zdravých zvířat v okolí ohnisek nákazy.
Ve všech případech nákazy v Česku se podle veterinární správy jednalo o vysoce patogenní variantu subtypu H5N1, která může být potenciálně přenosná na člověka.
„Nákaza se potvrdila při povinném vyšetřování drůbeže držené v izolaci v ochranných pásmech v katastrálních územích Byňov a Údolí u Nových Hradů,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy.
Jednatelka Pereny Lenka Lešová se k situaci s odkazem na nedostatek času a jiné starosti nevyjádřila. „Zavolejte si třeba za tři, za čtyři měsíce,“ řekla.
V případě Pereny jde o chov v Královéhradeckém kraji ve Starém Bydžově. Další ohniska jsou v malochovech v obci Třebotov v Praze-západ a v obci Vysočany na Tachovsku.
Kromě desítek hasičů na místo dorazili i pracovnici veterinární správy, policie a zaměstnanci firmy Perena. Veterinární správa zjistila nákazu celkem v pěti chovech společnosti.
Podle veterinářů se ptačí chřipka objevila v komerčních chovech v obci Dobřenice a v Novém Bydžově – Zábědově na Královéhradecku. Jde o první komerční chovy, které letos ptačí chřipka zasáhla.
Skupina osmi desítek poslanců chtěla původně zpřísnit z pěti na osm let trest vězení za týrání zvířat nebo provozování takzvaných množíren. Sněmovní ústavně právní výbor ale toto zvýšení odmítl.
Vedení zahrady chce udělat projekt pro chov sloních samců. Jednak proto, že masivní zvířata jsou pro lidi atraktivní, a také proto, že jde podle ředitele Romana Končela o nejlevnější variantu.
Kolik stojí velbloud nebo třeba klokan a kde je možné si tato zvířata koupit? Na internetu jsou desítky nabídek na prodej exotických mazlíčků. Za nelegální nákupy přitom hrozí vysoké sankce.
Celníci a policisté na několika místech zasahovali kvůli údajnému zabíjení tygrů v Zooparku Bašť severně od Prahy. Co na to říká ředitel Zoologické zahrady Praha Miroslav Bobek?
Ostravská zoologická zahrada odchovává mládě vzácného lemura mongoze. Letos je to zatím jediné narozené mládě tohoto kriticky ohroženého madagaskarského primáta v evropských zoo.
Aktivisté ze spolku Obrana zvířat (OBRAZ) začali protestovat před Poslaneckou sněmovnou kvůli zákazu kožešinových farem. Ten by měla sněmovna na květnové schůzi projednávat v posledním čtení.
Veterináři usmrtí ve čtvrtek na Chebsku ve dvou komerčních chovech drůbeže, v nichž potvrdili ptačí chřipku, přes 30 000 ptáků, počítaje v to kachňata a malá kuřata, řekla ředitelka Krajské veterinární správy pro Karlovarský kraj Mária Slepičková. Půjde tak o dosud největší likvidaci drůbeže během současné vlny ptačí chřipky.
Veterináři potvrdili dvě nová ohniska ptačí chřipky v jižních Čechách. Jedno z nich je v komerčním chovu kachen ve Vlachově Březí na Prachaticku. Ve středu se tam začne vybíjet 17 tisíc ptáků. Druhé ohnisko je v malochovu v Ledenicích na Českobudějovicku. V Jihočeském kraji je tak již v chovech šest ohnisek nemoci, v Česku je jich celkem 15. Zatím bylo v Česku utraceno zhruba 20 tisíc ptáků, tedy jen asi o tři tisíce víc, než je v novém ohnisku.
Veterináři potvrdili rozšíření ptačí chřipky do Ústeckého kraje. Třinácté české ohnisko objevili v Bílencích na Chomutovsku, jde o chov s 400 kusy drůbeže různých druhů. Během úterý bude chov vybit, sdělil mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal.
UVNITŘ MAPA. Veterinární správa se rozhodla vybít všechny chovy v ochranném pásmu tří kilometrů kolem ohnisek výskytu ptačí chřipky na Moravě. Kromě drobných chovů půjde také o reprodukční chov kachen, kde žije 6000 ptáků. Zlikvodovat budou muset také 60 000 vajec.