chráněná dílna

|Lucie Hochmanová |Zprávy z domova

Sdružení Proutek vyšetřuje hospodářská kriminálka, postiženým klientům musel pomoci kraj

Na Jindřichohradecku zkrachovalo občanské sdružení Proutek. 17 let nabízelo lidem s mentálním postižením chráněné bydlení a práci v chráněné dílně. Svoji činnost ukončilo bez varování v půlce února. O klienty se musel postarat Jihočeský kraj, který tak jako první v republice využil dotaci Ministerstva práce a sociálních věcí na podobné mimořádné události.

| ČTK |Zprávy z domova

Podvody v chráněné dílně: vedoucí inkasovaly desítky milionů za mzdy invalidů, soud zamítl odvolání

Za dotační podvody týkající se neoprávněného čerpání desítek milionů korun na mzdy invalidů si trojice žen z ostravské chráněné dílny Třezalka Candle definitivně odpyká sedm let a 5,5 roku vězení. Odvolání žen, kterým usilovaly především o zmírnění trestu, v úterý zamítl olomoucký vrchní soud. Podle rozsudku firma ve velkém fiktivně vytvářela pracovní místa pro zdravotně postižené, od úřadu práce neoprávněně získala 64 milionů korun. Soud zároveň potvrdil rozhodnutí o zrušení firmy.

|Andrea Brtníková |Regiony

Za podvody se zaměstnáváním invalidů poslal ostravský soud do vězení trojici žen

Ostravský soud poslal do vězení trojici žen z chráněné dílny Třezalka Candle za podvody při získávání dotací na zaměstnávání invalidů. Obžalovaným vyměřil tresty od 5,5 do 7 let. Podle rozsudku obelhaly úřad práce, který jim dával peníze na platy postižených. Desítkám invalidů však dávaly jen zlomek mzdy a práci jim nezajistily. Státu vznikla škoda přesahující 64 miliónů korun.

|Ľubomír Smatana |Regiony

Minipivovar v Chříči na Plzeňsku je zároveň chráněnou dílnou

Skoro každý týden přibude v Česku jeden minipivovar. Ovšem takový, jaký vyrostl letos v srpnu v Chříči na severním Plzeňsku, jinde nenajdete. Ve zděné peci pod kotlem topí metrovými poleny. Zaměstnávají osm klientů z ústavu sociální péče, takže pivovar je zároveň chráněnou dílnou a k tomu všemu provozují i muzeum nebo kino. A to má přitom obec Chříč zhruba dvě stě stálých obyvatel.

|Michal Záboj, Iva Menšíková |Regiony

Ručně vyráběné mýdlo může být nezvyklým suvenýrem z Moravského krasu

Většina z nás bere mýdlo jako věc denní potřeby, bez kterého se neobejde. Málokdo se ale zamyslí nad tím, jak vlastně vzniká. Většinou se jedná o průmyslové výrobky, stále ale existují místa, kde se mýdlo vyrábí ručně. Takovým je například i chráněná dílna Mydlidědek v Lažánkách u Blanska.

|Eva Rajlichová, Jana Jeckelová |Zprávy z domova

Azylové domy a chráněné dílny pro lidi s handicapy bojují o přežití

Půl miliardy korun naléhavě potřebují pro své další fungování neziskové organizace, které provozují sociální služby. Mezi nimi je třeba Naděje. Po celé republice se její pracovníci starají například o seniory nebo bezdomovce. Zástupci neziskovek tento týden oslovili ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka, aby se pokusil společně s nimi najít řešení. Kritická je i situace v Moravskoslezském kraji.

V chráněné dílně vznikají v projektu Trashmade šperky z elektroodpadu

|Alžběta Havlová, Marína Dvořáková |Výtvarné umění

Z nepoužitelného televizoru nebo počítače lze vyrobit slušivé náušnice, elegantní nástěnné hodiny či manžetové knoflíčky. Nejdřív je ale nutné se nefunkčních elektropřístrojů správně zbavit - tedy odvézt je do sběrného dvora a neházet do popelnice. S nápadem, jak elektroodpad využít a zároveň učit lidi recyklovat, přišel jeden z českých kolektivních systémů, který nepotřebné pomocníky v domácnosti likviduje.