Vraždu 50 lidí v mešitě ve městě Christchurch a zranění desítek dalších obětí okomentoval pod přezdívkou SSman slovy „jak jim chutná jejich medicína? dobrá práce???!”.
Městský soud v Praze uložil podmínečný trest muži z České Lípy, který vloni na facebooku schvaloval teroristický útok v Christchurchi. Tam tehdy útočník v mešitách zabil 51 lidí, dalších 40 zranil.
Odvolací soud snížil muži původně uložený tříletý podmíněný trest, přestože se sám neodvolal. Zamítl naopak odvolání státního zástupce, který požadoval uložení pětiletého vězení.
Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová prohlásila, že jméno útočníka nikdy nevysloví, aby se nestal „notoricky známým“. Podobně postupovala většina tamních médií, jež pozornost přesunula na oběti.
Čtvrtečním vynesením rozsudku skončilo čtyřdenní slyšení, během kterého přeživší a příbuzní obětí u soudu oživili vzpomínky na horor, který loni na jaře zažili.
Tarrant byl do soudní síně přiveden v poutech. Na lavici obžalovaných, již bez pout, zato obklopen pěti policisty, neprojevoval podle AP při výpovědích přeživších a příbuzných obětí žádné emoce.
Soudkyně Vlasta Langhamerová opakovaně zdůraznila, že si uživatelé internetu musí při vkládání svých komentářů uvědomit, že jejich názory mohou působit i na další osoby a ovlivnit je.
Obžalovaný podle státního zástupce napsal o útoku v Christchurchi, při kterém bylo zabito na Novém Zélandu 51 lidí toto: „Konečně měl někdo koule a ukázal, jak se na Mohamedány musí. Dobrá práce.“
Jiří Kantor podle obžaloby loni v březnu na internetu veřejně úmyslně pochválil útočníka, který střílel ve dvou mešitách ve městě Christchurch na Novém Zélandu Zemřelo tehdy 51 lidí.
Dopustila se podle státního zástupce trestného činu podpora a propagace terorismu, za který hrozí až 15 let. Uznal ale, že žena nebyla trestána, kvůli trestní sazbě jí však navrhl nepodmíněný trest.
Nyní pravicového extremistu, kterého k jeho činu inspiroval norský terorista Anders Breivik, čeká rozsudek. Kdy ho nad ním soud vynese, není podle TVNZ zatím jasné.
Údajný útočník z Halle byl zařazen mezi šílence, se kterými si vlastně nemusíme tolik lámat hlavu. Pokud se v takovém muži probudí sklony vraždit, pak je to katastrofa, nestává se ale často.
V prvním termínu odkupu zbraní od občanů se na Novém Zélandu svých pušek vzdalo 169 lidí. V Christchurchi odevzdali 224 zakázaných typů střelných zbraní.
Téměř 700 zakázaných zbraní Novozélanďané odevzdali ještě před oficiálním spuštěním výkupu. Až u 5000 zbraní již vlastníci čekají na příchod policie, která je následně vyzvedne.
Philipa Arpse zadržela policie v Christchurchi čtyři dny poté, co australský extremista Brenton Tarrant 15. března ve stejném městě zastřelil 51 věřících.
Tarrant se prostřednictvím videopřenosu z vazební věznice objevil u soudu ve Wellingtonu tři měsíce poté, co podle prokuratury ve dvou mešitách během muslimských bohoslužeb postřílel celkem 51 lidí.
Komisař Mike Bush oznámil, že policie vznesla obvinění proti střelci podle zákona o terorismu. „V obvinění je uvedeno, že 15. března 2019 byl v Christchurchi spáchán teroristický čin,“ sdělil Bush.
Policie obvinila prvního člověka za schvalování březnových teroristických útoků v mešitách na Novém Zélandu, při nichž pravicový radikál zastřelil pět desítek lidí. Další případy prověřují.
V Christchurchi v úterý policie evakuovala několik domů v blízkosti místa nálezu podezřelého balíčku a dočasně uzavřela okolní ulice a letový prostor nad lokalitou.
Komunikace na aplikacích jako Signal, Telegram nebo Viber je šifrovaná a tajné služby k ní nemají přístup. Kromě běžných uživatelů je proto využívají i teroristé.
„Ukázali jste, že na nenávist lze odpovědět – láskou. Kéž by síly lásky byly vždy silnější než síly nenávisti,“ prohlásil vévoda z Cambridge před zhruba 160 přeživšími v mešitě Al Noor.
Kromě politiků včetně Ardernové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona by měli na pařížské jednání dorazit také zástupci velkých internetových společností, například Facebooku a Googlu.