cigarety

cigarety v textech na iROZHLASU

|Josef Ženatý |Zprávy z domova

Cigarety už jen s obrázkovým varováním. Trafikanti nestihli doprodat zásoby

Od čtvrtka už kuřáci v trafikách koupí jenom tabákové výrobky s novým typem varování. Tím jsou odstrašující obrázky, které například ukazují, jaké následky může kouření mít. Novela zákona o potravinách, která tento druh zdravotního varování nařizuje, platí už od září. Prodejci ale měli do včerejška čas, aby staré zásoby doprodali. Ne všichni to ale stihli.

|Ľubomír Smatana, Dominika Píhová |Zprávy z domova

Alkohol, konopí a cigarety: čeští studenti v jejich konzumaci výrazně převyšují evropský průměr

Patnáctiletí až šestnáctiletí Češi jsou evropskými rekordmany v kouření cigaret, pití alkoholu a užívání konopí. Konzumace alkoholu a cigaret ale u Čechů stejně jako u dalších studentů v Evropě klesá. Vyplývá to ze studie Evropské agentury pro drogy, provedené na vzorku sto tisíc studentů ve 35 zemích, včetně 24 členů Evropské unie.

Požár v bangladéšské továrně má nejméně 23 obětí. Policie se zaměří na provozovatele

|Lukáš Matoška |Zprávy ze světa

Při požáru v balírně cigaret a potravin v Bangladéši zemřelo nejméně 23 lidí. Přes 20 dalších je zraněných a počet obětí se podle úřadů ještě může zvýšit. Hořet začalo pravděpodobně po výbuchu kotle a v továrně bylo v té době asi 100 lidí. Několikapatrová budova se při požáru částečně zřítila. Neštěstí se stalo asi 20 kilometrů severně od bangladéšského hlavního města Dháka.

|Eva Rajlichová, ČRo |Zprávy z domova

Díra do krku, amputované prsty. Tabák bez varovných obrázků zmizí z trafik

Odradit stávající kuřáky od jejich zlozvyku a také odstrašit mladé lidi, aby s kouřením nezačínali, to je smysl výstražných obrázků na cigaretových obalech. Zavádí je zákon o potravinových a tabákových výrobcích a také vyhláška ministerstva zemědělství. Krabičky s fotografiemi plic kuřáka nebo amputovaných prstů, které budou pokrývat 65 procent obalu krabičky, by měly být v českých trafikách běžně dostupné od příštího týdne. Na vyprodání starých zásob budou mít trafiky čas do začátku prosince.

|Jana Čermáková |Zprávy z domova

Poslanci v prvním čtení schválili novelu týkající se nápisů na krabičkách cigaret

Sněmovna v prvním čtení podpořila novelu, která kvůli Evropské unii zvětší varování před kouřením na krabičkách cigaret. Norma také zpřísňuje označování potravin českými logy. Výrobcům návrh například zakazuje označovat potraviny symboly a nápisy odkazujícími na Českou republiku, pokud nebude potravina vyrobená v Česku a z českých surovin.

|Jana Čermáková, Lenka Jansová, David Bernardy |Ekonomika

Cigarety letos podraží. Kuřákům hrozí, že už si v restauraci nezapálí

Od 1. ledna se zvýšila spotřební daň z cigaret a dalších tabákových výrobků a sazby porostou i v následujících dvou letech. Daně se zvyšují hlavně kvůli evropské směrnici. Krabička cigaret by tak mohla letos zdražit až o čtyři koruny. První den roku měl také podle původních plánů vlády začít platit zákaz kouření v restauracích, barech a kavárnách. Zákon ale prošel teprve prvním čtením ve Sněmovně. Zákaz tak reálně může začít platit nejdřív v půlce roku.