cigarety

Nejnovější zprávy

|Josef Ženatý |Zprávy z domova

Cigarety už jen s obrázkovým varováním. Trafikanti nestihli doprodat zásoby

Od čtvrtka už kuřáci v trafikách koupí jenom tabákové výrobky s novým typem varování. Tím jsou odstrašující obrázky, které například ukazují, jaké následky může kouření mít. Novela zákona o potravinách, která tento druh zdravotního varování nařizuje, platí už od září. Prodejci ale měli do včerejška čas, aby staré zásoby doprodali. Ne všichni to ale stihli.

|Ľubomír Smatana, Dominika Píhová |Zprávy z domova

Alkohol, konopí a cigarety: čeští studenti v jejich konzumaci výrazně převyšují evropský průměr

Patnáctiletí až šestnáctiletí Češi jsou evropskými rekordmany v kouření cigaret, pití alkoholu a užívání konopí. Konzumace alkoholu a cigaret ale u Čechů stejně jako u dalších studentů v Evropě klesá. Vyplývá to ze studie Evropské agentury pro drogy, provedené na vzorku sto tisíc studentů ve 35 zemích, včetně 24 členů Evropské unie.

|Lukáš Matoška |Zprávy ze světa

Požár v bangladéšské továrně má nejméně 23 obětí. Policie se zaměří na provozovatele

Při požáru v balírně cigaret a potravin v Bangladéši zemřelo nejméně 23 lidí. Přes 20 dalších je zraněných a počet obětí se podle úřadů ještě může zvýšit. Hořet začalo pravděpodobně po výbuchu kotle a v továrně bylo v té době asi 100 lidí. Několikapatrová budova se při požáru částečně zřítila. Neštěstí se stalo asi 20 kilometrů severně od bangladéšského hlavního města Dháka.

Díra do krku, amputované prsty. Tabák bez varovných obrázků zmizí z trafik

|Eva Rajlichová, ČRo |Zprávy z domova

Odradit stávající kuřáky od jejich zlozvyku a také odstrašit mladé lidi, aby s kouřením nezačínali, to je smysl výstražných obrázků na cigaretových obalech. Zavádí je zákon o potravinových a tabákových výrobcích a také vyhláška ministerstva zemědělství. Krabičky s fotografiemi plic kuřáka nebo amputovaných prstů, které budou pokrývat 65 procent obalu krabičky, by měly být v českých trafikách běžně dostupné od příštího týdne. Na vyprodání starých zásob budou mít trafiky čas do začátku prosince.

|Jana Čermáková |Zprávy z domova

Poslanci v prvním čtení schválili novelu týkající se nápisů na krabičkách cigaret

Sněmovna v prvním čtení podpořila novelu, která kvůli Evropské unii zvětší varování před kouřením na krabičkách cigaret. Norma také zpřísňuje označování potravin českými logy. Výrobcům návrh například zakazuje označovat potraviny symboly a nápisy odkazujícími na Českou republiku, pokud nebude potravina vyrobená v Česku a z českých surovin.

|Jana Čermáková, Lenka Jansová, David Bernardy |Ekonomika

Cigarety letos podraží. Kuřákům hrozí, že už si v restauraci nezapálí

Od 1. ledna se zvýšila spotřební daň z cigaret a dalších tabákových výrobků a sazby porostou i v následujících dvou letech. Daně se zvyšují hlavně kvůli evropské směrnici. Krabička cigaret by tak mohla letos zdražit až o čtyři koruny. První den roku měl také podle původních plánů vlády začít platit zákaz kouření v restauracích, barech a kavárnách. Zákon ale prošel teprve prvním čtením ve Sněmovně. Zákaz tak reálně může začít platit nejdřív v půlce roku.