Číhošť

| ČRo |Zprávy z domova

Badatel našel unikátní záznam týraného Josefa Toufara. V číhošťském kostele ho natáčela StB

O tom, jak moc Státní bezpečnost mučila faráře Josefa Toufara, vypovídá nově objevený dvouminutový filmový záznam. Vznikl, když komunistická tajná policie chtěla natočit Toufarovo doznání, že dodnes nevysvětlený pohyb křížku na oltáři kostela v Číhošti vyvolal úmyslně. Víc než půl století se mělo za to, že se záznam z této policejní rekonstrukce nedochoval. Našel ho až Toufarův životopisec Miloš Doležal v Národním filmovém archivu.

|Daniel Zach |Regiony

V číhošťském kostele si poutníci připomínají umučeného pátera Toufara

Stovky poutníků z různých koutů republiky i ze zahraničí se sešly v Číhošti na Havlíčkobrodsku, kde budou v neděli pohřbeny ostatky Josefa Toufara. Kněz byl v roce 1950 obviněn Státní bezpečností ze zinscenování takzvaného číhošťského zázraku a po krutém mučení zemřel. Na celý víkend je v obci připraven duchovně-kulturní program nazvaný Návrat pátera Josefa Toufara do Číhoště.

|Eva Rajlichová, Simona Bartošová |Historie

Ostatky faráře Josefa Toufara, kterého umučila StB, by se mohly vrátit do Číhoště

Věřící z Číhošti na Havlíčkobrodsku viděli v prosinci 1949 během bohoslužby nezvyklý pohyb křížku na oltáři v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Kněze Josefa Toufara kvůli tomu umučila Státní bezpečnost. Agenti z něj chtěli za každou cenu dostat přiznání, že celou věc zinscenoval. Minulý týden tým odborníků vyzvedl údajné farářovy ostatky z hromadného hrobu na hřbitově v pražských Ďáblicích. Antropologové i genetici je budou analyzovat, poté by se mohly vrátit do Číhoště.

|Jan Herget, Libor Procházka, Simona Bartošová |Technologie

Sonda Normandy je zpět na Zemi, svoji misi splnila

Sdružení nadšenců pro vědu No:mad vyslalo do vesmíru vlastní sondu. Balon, naplněný heliem, dosáhl výšky 30 kilometrů. Sonda Normandy měla podle plánu nafotit stovky snímků a pomocí padáků se vrátit na zem. Nakonec dopadla asi 80 kilometrů od Čihoště na Vysočině, kde startovala.