Číhošťský zázrak

| ČRo |Zprávy z domova

Badatel našel unikátní záznam týraného Josefa Toufara. V číhošťském kostele ho natáčela StB

O tom, jak moc Státní bezpečnost mučila faráře Josefa Toufara, vypovídá nově objevený dvouminutový filmový záznam. Vznikl, když komunistická tajná policie chtěla natočit Toufarovo doznání, že dodnes nevysvětlený pohyb křížku na oltáři kostela v Číhošti vyvolal úmyslně. Víc než půl století se mělo za to, že se záznam z této policejní rekonstrukce nedochoval. Našel ho až Toufarův životopisec Miloš Doležal v Národním filmovém archivu.

|Daniel Zach |Regiony

V číhošťském kostele si poutníci připomínají umučeného pátera Toufara

Stovky poutníků z různých koutů republiky i ze zahraničí se sešly v Číhošti na Havlíčkobrodsku, kde budou v neděli pohřbeny ostatky Josefa Toufara. Kněz byl v roce 1950 obviněn Státní bezpečností ze zinscenování takzvaného číhošťského zázraku a po krutém mučení zemřel. Na celý víkend je v obci připraven duchovně-kulturní program nazvaný Návrat pátera Josefa Toufara do Číhoště.

|Eva Rajlichová |Historie

Před 65 lety se odehrál ‚číhošťský zázrak‘, kněze Toufara stála událost život

Malý kostelík v Číhošti nedaleko Ledče nad Sázavou se stal přesně před 65 lety - 11. prosince 1949 - dějištěm tajemné události. Takzvaného číhošťského zázraku. Během kázání faráře Josefa Toufara se tu nad oltářem pohnul křížek. Právě to odstartovalo sled událostí, na jejichž konci byla Toufarova smrt. Ubili ho příslušníci StB. V současnosti církev podniká kroky k jeho blahořečení.

|Eva Rajlichová, Simona Bartošová |Historie

Ostatky faráře Josefa Toufara, kterého umučila StB, by se mohly vrátit do Číhoště

Věřící z Číhošti na Havlíčkobrodsku viděli v prosinci 1949 během bohoslužby nezvyklý pohyb křížku na oltáři v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Kněze Josefa Toufara kvůli tomu umučila Státní bezpečnost. Agenti z něj chtěli za každou cenu dostat přiznání, že celou věc zinscenoval. Minulý týden tým odborníků vyzvedl údajné farářovy ostatky z hromadného hrobu na hřbitově v pražských Ďáblicích. Antropologové i genetici je budou analyzovat, poté by se mohly vrátit do Číhoště.