Cimrman

| dp |Zprávy z domova

OBRAZEM: Na Tanvaldsku oslavovali českého génia. Tisíce lidí zahájily 50. sezonu Divadla Járy Cimrmana

Oslavy zahájení 50. sezony Divadla Járy Cimrmana jsou u konce. V sobotu odpoledne se účastníci oslav přesunuli do Příchovic, kde probíhal až do večera hlavní program. Během něj soubor divadla mimo jiné pokřtil knihu „Půlstoletí Járy Cimrmana“ a diváci zhlédli živé obrazy z Liptákova. Nechybělo ani vyhlášení nejoblíbenější hlášky z her o českém géniovi nebo závěrečný oheň. Z nebe odpoledne padala také „štěstíčka“, která po louce chytaly se zdviženýma rukama desítky účastníků. Akci zakončila hra Cimrman v říši hudby v tanvaldském Kině JAS.

|Kristina Roháčková, dp |Zprávy z domova

OBRAZEM: Spanilé jízdy, pochod i nejlepší hláška. Na cimrmanovských oslavách nechyběly ani dobové kostýmy

Už ráno startovaly desítky cyklistů Spanilých jízd cyklostezkou Járy Cimrmana. Ti nejzdatnější začali z Návarova. O půl hodiny později se k nim pak připojili další ve Zlaté Olešnici a za hodinu zase z Velkých Hamrů. Tam se také otevřely dvě nové expozice tamního Minimuzea Na Maltě a Zdeněk Svěrák si převzal dar ke svým letošním narozeninám. Program pak byl také v Tanvaldu. Před druhou hodinou se účastníci přesunuli do Příchovic, kde probíhá až do večera hlavní program oslav.

| dp |Divadlo

Největší sraz 'cimrmanologů': Na Tanvaldsku slaví půlstoletí českého génia

Český rozhlas Radiožurnál a Divadlo Járy Cimrmana už v sobotu 1. října oslaví nejen 50 let od chvíle, kdy jméno největšího českého génia poprvé zaznělo v Českém rozhlase, ale hlavně jubilejní 50. sezonu legendárního divadelního souboru. A kde jinde by se měla slavnost konat než v kraji Járy Cimrmana. Na návštěvníky čeká bohatý celodenní program v Tanvaldu a nedalekých Příchovicích. V rámci oslav Zdeněk Svěrák mimo jiné představí vítěze ankety o nejlepší hlášku, pro kterou lze hlasovat do 30. září.

|Ondřej Patrovský |Divadlo

‚Samý debil nebo blbeček.‘ Cimrmanovské hlášky posbíraly už přes padesát tisíc hlasů

Průběžné pořadí ankety Cimrmanů má jednoznačného favorita – Debila s blbečkem. Přesněji hlášku z cimrmanovské hry Vyšetřování ztráty třídní knihy. Pro tu hlasovalo zatím přes šest a půl tisíce lidí. Druhé místo obsadila hláška "Do Podolí" a na třetím se drží "Chodili mu tam lidi" ze hry Hospoda na Mýtince. Dohromady cimrmanovské hlášky posbíraly přes padesát tisíc hlasů.

Jára Cimrman se vrací do Českého rozhlasu, společně oslaví padesátku českého velikána

| ČRo |Divadlo

Český rozhlas Radiožurnál a Divadlo Járy Cimrmana dnes zahajují celoroční projekt Půlstoletí s Cimrmanem. Společně tak oslaví nejen padesát let od chvíle, kdy jméno největšího českého génia poprvé zaznělo v Českém rozhlase, ale hlavně jubilejní padesátou sezonu legendárního divadelního souboru. První zpráva o existenci Járy Cimrmana se objevila 16. září 1966 v pořadu Vinárna u Pavouka v Československém rozhlase. V tom samém roce pak bylo založeno Divadlo Járy Cimrmana.

| ČTK, ČRo, Radek Kříž |Zprávy z domova

Cimrmanův odkaz by měl být zdarma a patřit všem, žádá Filip Smoljak

Vraťme Cimrmana národu, volá Filip Smoljak. Syn Ladislava Smoljaka by rád, aby se za audiovizuální nahrávky Cimrmanových her nemuselo platit. Jako jeden z dědiců chce Filip Smoljak změnit autorský zákon a vzdát se svých výnosů. Dnes daroval výtěžek z užití "jedné osminy Járy Cimrmana" ve formě symbolického šeku do rukou výkonného ředitele Nadace Via Jiřího Bárty, která podporuje rozvoj komunitního života a filantropii.

|Tea Parkanová |Divadlo

Cimrman bude v Žižkovském divadle mluvit anglicky

V Žižkovském divadle Járy Cimrmana má dnes premiéru hra Záskok v anglické verzi s názvem The Stand-In. Překlad scénáře zabral řadu měsíců. Britský režisér Brian Stewart a jeho kolegové věří, že se v něm podařilo cimrmanovský humor zachovat.

|Zuzana Vlčková, kov |Divadlo

V Praze se hrál Cimrmanův Záskok v angličtině, místo ráčkování si herci šlapali na jazyk

„Hlavně aby večer seděli blbci jenom tady vlevo,“ přáli si v pátek na jevišti protagonisté legendární hry Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka „Záskok“ v pražském Žižkovském divadle Járy Cimrmana. Proslulá věta ovšem zazněla britskou angličtinou. Čtené představení překladu hry mělo otestovat, jestli specifický český humor funguje i na cizince, a zdá se, že herci i diváci byli spokojeni. Cimrmanova hra v angličtině by v budoucnu měla být součástí programu divadla.

|Petr Medek, Michaela Vydrová |Divadlo

Před 47 lety zaznělo poprvé z éteru jméno Járy Cimrmana

Kdy se univerzální český génius Jára Cimrman narodil, nevíme, ale za to víme zcela přesně, kdy se široká veřejnost dozvěděla o jeho existenci. Bylo to v rozhlase, přesně před 47 lety - 16. září 1966. Tehdy se ale o Cimrmanovi ještě nemluvilo jako o nežijícím géniovi. Objevil se jako žijící umělec v humoristickém pořadu Vinárna u Pavouka. Cimrman představoval sochaře, vystavujícího v obrovitém nafukovacím pavilonu. Ten ale splaskl.

|Jana Zemanová, ak |Divadlo

Divadlo Járy Cimrmana bude hrát i v další sezóně

„Budeme hrát, dokud to půjde,“ vzkazuje divákům manažer Divadla Járy Cimrmana Václav Kotek. Spolu se Zdeňkem Svěrákem a celým kolektivem divadla se dnes radili, co dál po smrti kmenového autora, herce a duše všech představení Ladislava Smoljaka. Nakonec se rozhodli pokračovat a provoz scény nepřerušit.

|Alžběta Rákosová, pir |Divadlo

Zemřel Ladislav Smoljak, bylo mu sedmdesát osm let

Ve věku sedmdesáti osmi let zemřel po delší nemoci scénárista, režisér, divadelní autor a herec Ladislav Smoljak. České televizi to potvrdil jeho syn. Veřejnosti byl Smoljak nejvíce známý jako herec a autor her Divadla Járy Cimrmana, které založil se Zdeňkem Svěrákem. V divadle byl také do poslední chvíle aktivní, jak potvrdil Zdeněk Svěrák: