Cimrman

Cimrman v textech na iROZHLASU

| dp |Zprávy z domova

OBRAZEM: Na Tanvaldsku oslavovali českého génia. Tisíce lidí zahájily 50. sezonu Divadla Járy Cimrmana

Oslavy zahájení 50. sezony Divadla Járy Cimrmana jsou u konce. V sobotu odpoledne se účastníci oslav přesunuli do Příchovic, kde probíhal až do večera hlavní program. Během něj soubor divadla mimo jiné pokřtil knihu „Půlstoletí Járy Cimrmana“ a diváci zhlédli živé obrazy z Liptákova. Nechybělo ani vyhlášení nejoblíbenější hlášky z her o českém géniovi nebo závěrečný oheň. Z nebe odpoledne padala také „štěstíčka“, která po louce chytaly se zdviženýma rukama desítky účastníků. Akci zakončila hra Cimrman v říši hudby v tanvaldském Kině JAS.

OBRAZEM: Spanilé jízdy, pochod i nejlepší hláška. Na cimrmanovských oslavách nechyběly ani dobové kostýmy

|Kristina Roháčková, dp |Zprávy z domova

Už ráno startovaly desítky cyklistů Spanilých jízd cyklostezkou Járy Cimrmana. Ti nejzdatnější začali z Návarova. O půl hodiny později se k nim pak připojili další ve Zlaté Olešnici a za hodinu zase z Velkých Hamrů. Tam se také otevřely dvě nové expozice tamního Minimuzea Na Maltě a Zdeněk Svěrák si převzal dar ke svým letošním narozeninám. Program pak byl také v Tanvaldu. Před druhou hodinou se účastníci přesunuli do Příchovic, kde probíhá až do večera hlavní program oslav.

| dp |Divadlo

Největší sraz 'cimrmanologů': Na Tanvaldsku slaví půlstoletí českého génia

Český rozhlas Radiožurnál a Divadlo Járy Cimrmana už v sobotu 1. října oslaví nejen 50 let od chvíle, kdy jméno největšího českého génia poprvé zaznělo v Českém rozhlase, ale hlavně jubilejní 50. sezonu legendárního divadelního souboru. A kde jinde by se měla slavnost konat než v kraji Járy Cimrmana. Na návštěvníky čeká bohatý celodenní program v Tanvaldu a nedalekých Příchovicích. V rámci oslav Zdeněk Svěrák mimo jiné představí vítěze ankety o nejlepší hlášku, pro kterou lze hlasovat do 30. září.

|Ondřej Patrovský |Divadlo

‚Samý debil nebo blbeček.‘ Cimrmanovské hlášky posbíraly už přes padesát tisíc hlasů

Průběžné pořadí ankety Cimrmanů má jednoznačného favorita – Debila s blbečkem. Přesněji hlášku z cimrmanovské hry Vyšetřování ztráty třídní knihy. Pro tu hlasovalo zatím přes šest a půl tisíce lidí. Druhé místo obsadila hláška "Do Podolí" a na třetím se drží "Chodili mu tam lidi" ze hry Hospoda na Mýtince. Dohromady cimrmanovské hlášky posbíraly přes padesát tisíc hlasů.

| ČRo |Divadlo

Jára Cimrman se vrací do Českého rozhlasu, společně oslaví padesátku českého velikána

Český rozhlas Radiožurnál a Divadlo Járy Cimrmana dnes zahajují celoroční projekt Půlstoletí s Cimrmanem. Společně tak oslaví nejen padesát let od chvíle, kdy jméno největšího českého génia poprvé zaznělo v Českém rozhlase, ale hlavně jubilejní padesátou sezonu legendárního divadelního souboru. První zpráva o existenci Járy Cimrmana se objevila 16. září 1966 v pořadu Vinárna u Pavouka v Československém rozhlase. V tom samém roce pak bylo založeno Divadlo Járy Cimrmana.

| ČTK, ČRo, Radek Kříž |Zprávy z domova

Cimrmanův odkaz by měl být zdarma a patřit všem, žádá Filip Smoljak

Vraťme Cimrmana národu, volá Filip Smoljak. Syn Ladislava Smoljaka by rád, aby se za audiovizuální nahrávky Cimrmanových her nemuselo platit. Jako jeden z dědiců chce Filip Smoljak změnit autorský zákon a vzdát se svých výnosů. Dnes daroval výtěžek z užití "jedné osminy Járy Cimrmana" ve formě symbolického šeku do rukou výkonného ředitele Nadace Via Jiřího Bárty, která podporuje rozvoj komunitního života a filantropii.

V Praze se hrál Cimrmanův Záskok v angličtině, místo ráčkování si herci šlapali na jazyk

|Zuzana Vlčková, kov |Divadlo

„Hlavně aby večer seděli blbci jenom tady vlevo,“ přáli si v pátek na jevišti protagonisté legendární hry Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka „Záskok“ v pražském Žižkovském divadle Járy Cimrmana. Proslulá věta ovšem zazněla britskou angličtinou. Čtené představení překladu hry mělo otestovat, jestli specifický český humor funguje i na cizince, a zdá se, že herci i diváci byli spokojeni. Cimrmanova hra v angličtině by v budoucnu měla být součástí programu divadla.

|Petr Medek, Michaela Vydrová |Divadlo

Před 47 lety zaznělo poprvé z éteru jméno Járy Cimrmana

Kdy se univerzální český génius Jára Cimrman narodil, nevíme, ale za to víme zcela přesně, kdy se široká veřejnost dozvěděla o jeho existenci. Bylo to v rozhlase, přesně před 47 lety - 16. září 1966. Tehdy se ale o Cimrmanovi ještě nemluvilo jako o nežijícím géniovi. Objevil se jako žijící umělec v humoristickém pořadu Vinárna u Pavouka. Cimrman představoval sochaře, vystavujícího v obrovitém nafukovacím pavilonu. Ten ale splaskl.

|Jana Zemanová, ak |Divadlo

Divadlo Járy Cimrmana bude hrát i v další sezóně

„Budeme hrát, dokud to půjde,“ vzkazuje divákům manažer Divadla Járy Cimrmana Václav Kotek. Spolu se Zdeňkem Svěrákem a celým kolektivem divadla se dnes radili, co dál po smrti kmenového autora, herce a duše všech představení Ladislava Smoljaka. Nakonec se rozhodli pokračovat a provoz scény nepřerušit.

|Alžběta Rákosová, pir |Divadlo

Zemřel Ladislav Smoljak, bylo mu sedmdesát osm let

Ve věku sedmdesáti osmi let zemřel po delší nemoci scénárista, režisér, divadelní autor a herec Ladislav Smoljak. České televizi to potvrdil jeho syn. Veřejnosti byl Smoljak nejvíce známý jako herec a autor her Divadla Járy Cimrmana, které založil se Zdeňkem Svěrákem. V divadle byl také do poslední chvíle aktivní, jak potvrdil Zdeněk Svěrák: