církev

OBRAZEM: Na Hrad míří desítky lidí, v katedrále se loučí s kardinálem Vlkem

|Filip Jandourek |Zprávy z domova

Lidé se na Pražském hradě loučí s kardinálem Miloslavem Vlkem. Do kadedrály svatého Víta, kde je rakev s jeho tělem vystavená, přicházejí i církevní hodnostáři nebo skauti. Bývalý pražský arcibiskup zemřel minulou sobotu po dlouhé nemoci ve věku 84 let. Tuto sobotu se v katedrále uskuteční zádušní mše a po jejím skončení bude tělo pohřbeno do arcibiskupské hrobky. Vzhledem k omezenému prostoru žádají organizátoři pohřbu, aby lidé nenosili květinové dary. Kardinál Vlk podporoval Domácí hospic Duha v Hořicích a jistě by mu udělalo radost, kdyby lidé, kteří ho měli rádi, toto smysluplné dílo také podpořili, uvádí pražské arcibiskupství.

|Jiří Hošek |Zprávy ze světa

Až 13 000 novodobých otroků. Proti vykořisťování bude v Británii po boku policie bojovat i církev

Obchodování s lidmi je stejně výnosné, jako nelegální. Třeba v Británii pracují oběti novodobých otrokářů ve stavebnictví, potravinářském průmyslu nebo zemědělství. Obchodníci s lidmi jsou dobře organizovaní, a získat proti nim důkazy je velmi složité. Oběťmi i jejich trýzniteli přitom bývají i čeští občané. Zlepšit neradostnou situaci se teď pokouší společná iniciativa katolické církve ve Spojeném království a tamní policie.

|Štěpán Sedláček |Zprávy ze světa

Pohřbívejte do země, radí věřícím církev. Pokud to nedodrží, může církevní obřad odmítnout

Římskokatolická církev doporučila věřícím, aby zesnulé pohřbívali do země. Kremace je podle církve přípustná, ale popel musí být uložený na posvátných místech, jako jsou kostely nebo hřbitovy. Vyplývá to z dokumentu Ad resurgendum cum Christo, který v úterý zveřejnila kongregace pro nauku víry. Při porušení těchto pravidel má církev odmítnout provést církevní pohřeb.

| ČTK, ČRo, Jana Čermáková |Zprávy z domova

Pražský hrad a katolická církev se po letech sporů majetkově vyrovnaly

Po letech sporů dnes uzavřeli zástupci Pražského hradu a katolické církve majetkové vyrovnání. Metropolitní kapitula získá budovu Nového proboštství, jednoho z novogotických Mockerových domů, Náboženská matice pak klášter svatého Jiří. Církev získá také kostel Všech svatých, dalších nároků na hradní nemovitosti se vzdá. Smlouvy dnes podepsali zástupci katolické církve a Hradu za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana a arcibiskupa Dominika Duky.

| ČTK, ČRo |Regiony

Praha nepodá ústavní stížnost proti restitucím v Březiněvsi

Praha nepodá ústavní stížnost proti rozhodnutí pozemkového úřadu, který v rámci majetkového vyrovnání s církvemi vydal řádu maltézských rytířů pozemky v Březiněvsi. Rozhodlo o tom dnes pražské zastupitelstvo, které nepodpořilo návrh starosty Březiněvsi Jiřího Haramula (ANO).

| ČRo, Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

Papež během vánoční mše vyzval k návratu k základním životním hodnotám

Křesťané dnes slaví narození Ježíše Krista. Boží hod vánoční většinou tráví v rodinném kruhu, mnozí pak vyrazili na pouť do palestinského Betléma, kde se podle tradice Syn Boží narodil. Nejvíce jich ale zamířilo do Říma, kde papež pronese poselství Urbi et Orbi (Městu a světu). Už o půlnoci František sloužil v bazilice svatého Petra tradiční vánoční mši.