císařský řez

| ČRo |Historie

Objev českých lékařů a historiků: první úspěšný císařský řez byl zřejmě už ve 14. století v Praze

První úspěšný císařský řez v historii byl zřejmě už ve 14. století v Praze. S informacemi přišel tým pražských historiků a lékařů, který se objevem zabýval několik let. Podle nich přežila matka i dítě. Píše o tom magazín Reportér. Porod byl přímo na dvoře českého krále Jana Lucemburského. Matkou měla být královna Beatrix Bourbonská a synem Václav, nevlastní bratr Karla IV.

|Veronika Sedláčková, kko |Zprávy z domova

Žena chtěla rodit císařským řezem. Na porodní sál si proto zavolala policii

Kuriózní situaci řešili na gynekologicko-porodnické klinice pražské nemocnice Na Bulovce. Policejní hlídka asistovala ve středu u porodu ženy, která před půlnocí zavolala z nemocnice na tísňovou linku. Žádala o pomoc, protože personál jí odmítal provést císařský řez. Když policisté dorazili na místo, po nějakém čase ženu přesvědčili, aby rodila přirozenou cestou. Na její prosbu zůstali na sále až do chvíle, než přišla na svět zdravá holčička.

|Gabriela Grmolcová |Regiony

Na jižní Moravě se zastavil pokles porodnosti, snižuje se počet císařských řezů

Pokles porodnosti se na jižní Moravě pozastavil. Snižující se počet porodů byl v posledních letech znatelný v celé republice. Po čtyřech letech poklesu se tak počet porodů vrátil do výchozího stavu. Mírně se při tom v regionu na rozdíl od ostatních krajů snižuje počet porodů císařským řezem. Porodnice v Jihomoravském kraji se více přiklání k přirozenému způsobu porodů. Ukázalo se, že zdraví matky i vývoj dítěte je po takovém průběhu mnohonásobně lepší.