Ukrajinské úřady evidují tisíce civilistů v ruském zajetí.„Během zadržení jsou mučeni, aby se přiznali ke ‚zločinům‘, které nespáchali, ale také pro pobavení svých věznitelů,“ uvádí květnová zpráva.
Dav Palestinců v úterý prorazil plot u nového humanitárního centra v oblasti Rafáhu na jihu Pásma Gazy. Izraelská armáda tvrdí, že vypálila varovné výstřely, aby zjednala pořádek.
Izraelské údery v Pásmu Gazy si za neděli vyžádaly životy nejméně 125 Palestinců. Armáda uvedla, že za poslední týden zasáhla přes 670 cílů spojených s teroristickým hnutím Hamás.
„Cestující byli zraněni,“ uvedl podle agentury Reuters Ihor Tkačenko, šéf sumské vojenské správy, v aplikaci pro zasílání zpráv Telegram. „Na místo byli urychleně vysláni zdravotníci a záchranáři.“
AFP informuje o nejméně 24 obětech. K útoku se přihlásilo málo známé uskupení Kašmírský odpor, které se ve svém prohlášení ohradilo proti přílivu 85 000 přistěhovalců z jiných částí Indie do oblasti.
Moskva to uvedla den po ruském vzdušném úderu na ukrajinské město Sumy, při kterém bylo podle úřadů zabito 34 lidí včetně dvou dětí a dalších 117 lidí utrpělo zranění.
Izraelská vláda je pod velkým tlakem společnosti, aby zajistila navrácení rukojmích z Gazy, a to i za cenu neúplné porážky Hamásu, míní analytik Záhora.
Kvůli střetům vyzvali duchovní vůdci alavitůk poklidným protestům. V Latákíji a okolí žije menšina alavitů, ke které patřil i Asad. Oblast je tak považovaná za baštu stoupenců bývalého režimu.
„Pod zdáním hodnověrných informací schválně sdělovali lživé informace, obsahující tvrzení o zabíjení civilistů během speciální vojenské operace (na Ukrajině) při osvobozování obcí,“ stojí v rozsudku.
Rusko na Ukrajinu zaútočilo celkem 74 drony, z nich 27 se ztratilo z radarů, aniž by dosáhlo cíle. Podle letectva napadené země jsou po noční vlně útoků škody v sedmi oblastech.
Na Ukrajině bylo za téměř tři roky války s Ruskem zabito více než 12 300 civilistů. Podle agentury Reuters o tom informovala zástupkyně Vysokého komisaře OSN pro lidská práva Nada Nášifová.
V roce 2024 zabily letecké bomby a zbraně dlouhého doletu více civilistů než v roce 2023. Letecké bomby zabily podle údajů OSN mezi 1. lednem a 30. listopadem 2024 341 civilistů a 1803 zranily.
Medaile měl s kolegou převzít osobně od velitele brigády, ale kvůli bezpečnostní situaci na místě se předání obešlo bez ceremonií. „Rusové to místo hustě ostřelovali, tak jsme museli změnit pozice.“
Nikulin si navzdory bledému výhledu války zachovává optimismus. Ačkoliv letos v létě kvůli blížícím se bojům odešel z Myrnohradu, věří, že Ukrajina může získat své území zpět.
Záchranáři se kvůli izraelským omezením nedostanou ke zraněným a obětem izraelského bombardování, někteří lidé umírají v ulicích a troskách, uvádí šéf úřadu UNRWA Lazzarini.
Mise OSN pro monitorování lidských práv na Ukrajině zároveň za září zaznamenala 1220 zraněných civilistů a smrt devíti dětí. Upozornila, že 46 procent obětí tvořili senioři starší šedesáti let.
„Je dost pravděpodobné, že začíná ofenziva v Rafáhu. Tam ale teď bylo těžiště palestinské populace. Lidé se teď mají přesunout koridorem do Chán Júnisu,“ přibližuje Břetislav Tureček.
V Oděské oblasti na jihu Ukrajinu ve středu večer raketový úder zabil čtyři lidi, včetně desetileté dívky, a dalších sedm lidí zranil, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper.
„Politické mlčení u nás je pro mě, musím říct, trošku traumatizující. Ta situace je z mého úhlu pohledu tak katastrofální, že tím mlčením cítím spoluzodpovědnost,“ říká Klus.
Podle úterní bilance úřadů v Gaze, které ovládá Hamás, pokládaný EU a USA za teroristickou organizaci, zemřelo v důsledku bojů od října nejméně 28 473 Palestinců, většinou žen, dětí a mladistvých.
Izrael dělá podle Pavla vše pro to, aby při své vojenské operaci v Pásmu Gazy minimalizoval ztráty na civilním obyvatelstvu a aby se k palestinským občanům dostala pomoc.
„Pokud bychom brali jako relevantní vyjádření izraelských vojenských představitelů, tak tím přesto vzniká podhoubí dalšího odporu do budoucna, i křivd, které civilisté neodpustí,“ říká analytik Řepa.
Humanitární pomoc se do Gazy dostává z Egypta přes přechod Rafáh. První dodávky pomoci, kterou začal Hamás bezprecedentním brutálním útokem na izraelské pohraničí, povolil Izrael až 21. října.
Mise OSN pro lidská práva na Ukrajině, která má v zemi desítky pozorovatelů, upozornila, že skutečná bilance obětí bude ještě výrazně vyšší. Na potvrzení dalších obětí se totiž podle ní stále pracuje.