civilní ochrana

V civilní obraně se Česko řídit německým vzorem nebude, říká premiér Sobotka

| ČRo |Zprávy z domova

Česko bude při ochraně občanů v krizových situacích vycházet z výsledků auditu národní bezpečnosti. Ministerstvo vnitra má prověrku dokončit ještě letos. Audit by měl podle premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD vyhodnotit bezpečnostní hrozby a rizika a doporučit možná opatření. Sobotka ale nevidí důvod, proč by se při tom mělo Česko řídit Německem, jehož vláda uplynulý týden přijala novou koncepci civilní ochrany.

| ČTK |Zprávy ze světa

Zápalky, baterky, deky a jídlo na 10 dní. Němci sestavují seznam pro případ útoku

Německá vláda poprvé od konce studené války řeší koncepci civilní obrany. Chce vyzvat obyvatele, aby se pro případy nečekané přírodní katastrofy nebo případného vojenského útoku zásobili jídlem a pitím alespoň na deset dnů. Novou koncepci civilní obrany, jak se návrh oficiálně jmenuje, by měla ve středu schvalovat spolková vláda. Opozice kabinet kritizuje za šíření poplašných zpráv.

|Jana Zemanová, Marie Matúšů |Zprávy z domova

Gripeny poprvé zasahovaly

Gripeny poprvé zasahovaly při ostraze vzdušného prostoru České republiky. Ve středu přesně v 15:40 dostali piloti dvou stíhaček na čáslavském letišti rozkaz ke vzletu. Letadlo Airbus A 320 tureckých aerolinií na lince Istanbul- Hamburk totiž během přeletu nad naším územím nenavázalo spojení s kontrolou řízení letového provozu.

|Dušan Valenta, Ivana Bernáthová, Marika Táborská |Zprávy z domova

Kapacita krytů v Praze jen pro 42 procent obyvatel

Hlavní město Praha zkouší pravidelně funkčnost krytů. Prověřuje se těsnost hermetických dveří, fungování klimatizace a vodovodů. Kontroly se týkají především stanic metra a Strahovského tunelu. V případě ohrožení by šlo o vůbec největší úkryty ve městě, které mohou být zprovozněny během pár minut. Poslední zkouška se konala za účasti médií v noci na dnešek. Probíhala ve stanici metra Dejvická a ve Strahovském tunelu. Podle pražského magistrátu by ale v existujících krytech bylo místo jen pro 42 procent obyvatel metropole.