ČIŽP

ČIŽP v textech na iROZHLASU

|Jan Bachorík |Regiony

Nebezpečné látky se podle ČIŽP mohly do Labe dostat při odstraňování nátěru z mostu

Jednou z příčin výskytu polychlorovaných bifenylů v Labi mohou být nedostatečná opatření při opravě železničního mostu v Ústí nad Labem. Podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) obsahovala tyto látky stará barva na mostě. Inspekce teď situaci řeší s firmou, která starý nátěr z mostu odstraňovala. Zároveň však prověřuje i další možné zdroje znečištění.

|Zprávy z domova

Má to smysl, kalamita to potvrdila, obhajuje SŽDC kácení u tratí

Letošní intenzivnější kácení stromů kolem vlakových tratí se vyplatilo, tvrdí Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Podle ní byly díky tomu následky ledovkové kalamity menší. Správa se kvůli kácení dostala do sporu s Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP), která jí za nepovolené kácení hrozila pokutou. A údajně nadměrné zásahy do porostu podél kolejí kritizovalo i ekologické sdružení Arnika.

Za zavážení zatopené cihelny u Mikulovic padla pokuta

|Iveta Záleská |Regiony

Česká inspekce životního prostředí udělila pokutu za ukládání odpadu u Mikulovic na Pardubicku. Rozhodnutí ale není pravomocné. Firma Elzet, která skládku provozuje, se proti pokutě odvolala a ministerstvo životního prostředí rozhodnutí zrušilo a vrátilo věc k novému projednání.

|Jaroslava Malínská, kov |Zprávy z domova

ČIŽP našla chyby u většiny kontrolovaných náplní do elektronických cigaret

Dovážené náplně do elektronických cigaret mají často nedostatečné značení nebo nesplňují jiné požadované předpisy. Napovídají tomu kontroly České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Inspektoři od loňského ledna provedli kontroly u 69 distributorů či dovozců, u všech 59, u nichž už kontroly vyhodnotili, konstatovali nedostatky. Společnosti se provinily proti chemickému zákonu nebo evropským předpisům.

|Ivana Bernáthová |Regiony

Rekordní pokutu za nelegální německý odpad v Bulovce bude stát složitě vymáhat

Zřejmě pouze na papíře zůstane rekordní pokuta za nelegální německý odpad v Bulovce na Frýdlantsku. Pokutu 25 milionů korun dostala firma Nisa Recykling už letos v březnu. Společnost ale na úřední poštu nereaguje a Česká inspekce životního prostředí bude peníze těžko vymáhat. Jednatel firmy žije v Rumunsku a ani policie ho nemůže najít.

|Silvie Mikulcová |Regiony

ČIŽP bude opět kontrolovat průmyslové podniky na Ostravsku

Česká inspekce životního prostředí dnes rozjede na Ostravsku a Karvinsku druhé kolo kontrol průmyslových podniků. Půjde o namátkové prověrky v podnicích, které mají kvůli smogu nařízený ekologičtější provoz. Takzvané regulační řády musejí firmy znovu dodržovat od soboty, kdy koncentrace škodlivin narostly nad stanovenou hranici. Dnes v noci se pravidlům musely přizpůsobit i některé provozy na Třinecku.

|Veronika Sedláčková, Jan Piroch |Zprávy z domova

Ministr Drobil odvolal ředitelku inspekce životního prostředí

Čerstvý vítr se zjevně do svého rezortu rozhodl vnést nový ministr životního prostředí Pavel Drobil. Netají se tím, že chce svůj úřad, jak říká, odideologizovat, zmírnit vazby na ekologické aktivisty. Dnes před polednem oznámil další krok, odvolává z funkce dosavadní ředitelku České inspekce životního prostředí Evu Tylovou. Ministr Drobil své rozhodnutí zatím podrobněji nevysvětlil. Paní Tylová nechce celou věc komentovat. Podle některých má ale její odvolání souvislost s obří a ekonomicky velmi zajímavou ‚ekozakázkou‘.