Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer uvedl, že unie opatření nastavila nespravedlivě. „Evropská unie musí přijmout opatření, aby tuto nespravedlnost vykompenzovala,“ cituje Lightizera.
Podle Dombrovskíse je unie připravena vyjednávat o zrušení cel. To ale jen v případě, že nová americká vláda zruší cla, která zavedla v reakci na evropskou podporu firmě Airbus.
Srpnové obnovení cel na kanadský hliník přišlo jen několik týdnů poté, co vstoupila v platnost nová dohoda o volném obchodu mezi Spojenými státy, Mexikem a Kanadou (USMCA).
Evropská unie uplatňuje na humry a další mořské živočichy z USA dvacetiprocentní dovozní clo. Humři z Kanady, tedy ze stejného regionu, se ale do Evropské unie dovážejí bezcelně.
Čína oznámila, že čínský vicepremiér Liou Che, který za čínskou stranu vedl obchodní rozhovory, podepíše první část obchodní dohody příští týden ve Washingtonu.
Americký prezident Donald Trump cílí na šampaňské v rámci eskalující obchodní války s Evropou. Producenti francouzského symbolu luxusu zároveň ztrácejí podporu domácích spotřebitelů.
Čínský obchod poškodilo zvýšení amerických dovozních cel, ale největší dopad mělo podle agentury AP oslabení domácí výroby, investic a vnitřní spotřeby.
Výkonná ředitelka Mezinárodního obchodního centra Arancha Gonzalezová ve středečním rozhovoru s televizí CNBC varovala, že obchodní válka mezi USA a Evropskou unií by vedla k recesi světové ekonomiky.
Slabší údaje zřejmě posílí očekávání, že Peking potřebuje přijít s stimulačními opatřeními, aby odvrátil prudší ekonomické zpomalení. Navzdory předběžným signálům zmírnění obchodního napětí s USA.
Francie a Evropská unie jsou připraveny zavést odvetné sankce kvůli americkým clům. Spojené státy totiž chtějí uvalit cla na evropské zboží za 7,5 miliardy dolarů.
Spojené státy uvedly, že v reakci na verdikt WTO zavedou 18. října odvetná cla deset procent na evropská letadla a 25 procent na zemědělské a průmyslové zboží.
Americký prezident Donald Trump tento krok označil za gesto dobré vůle. Clo na část čínských výrobků mělo původně ze současných 25 procent narůst na 30 procent už 1. října.
Spojené státy a Čína spolu vedou obchodní válku od minulého roku. Americký prezident Donald Trump viní Čínu z řady nekalých obchodních praktik, které podle něj poškozují americké podniky.
„Tlak, který vyvíjí Trump i další rozvinuté ekonomiky na Čínu, je potřebný, protože to už je vyspělá země i ekonomika. Na druhé straně obchodní válka tohoto typu není řešením,“ myslí si Jan Švejnar.
Africké Togo je další zemí, která po srbském přesvědčování ustoupila od svého dřívějšího uznání nezávislosti Kosova, řekl srbský ministr zahraničí Ivica Dačić.
Francie až do pondělí hostí setkání lídrů sedmi států silných ekonomik. Prezidenti a premiéři sedmičky mluvili především o krizi kolem Íránu, požárech v Amazonii, brexitu nebo clech.
Celní válka mezi USA a Čínou začala již v loňském roce. Washington se pomocí cel snaží přimět Peking ke změně obchodních praktik a ke snížení čínského přebytku v obchodování s USA.
Investoři do technologických firem zprávu o výjimkách přivítali. Dílčí index výrobců mikročipů v reakci na oznámení vzrostl téměř o tři procenta, akcie společnosti Apple přidaly více než pět procent.