„Takové trestné činy, jako je znásilnění či omezování osobní svobody, nemůže Česká lékařská komora suplovat. Nemáme takové kompetence,“ říká prezident lékařské komory Milan Kubek.
„Největší riziko pro to, jak bude vypadat podzimní vlna epidemie, vidím v tom půl milionu osob starších 60 let, které se z nejrůznějších důvodů zatím nenechaly vůbec očkovat.“
Česká lékařská komora (ČLK) dnes na mimořádném sjezdu představila požadavky na zlepšení situace ve zdravotnictví. Požaduje mimo jiné zvýšení plateb do systému a jejich spravedlivější rozdělování, reformu vzdělávání lékařů a sester a jejich lepší ohodnocení. Chce také získat pravomoc kontrolovat v jednotlivých zdravotnických zařízení to, jak jsou personálně vybaveny.
Problémy zdravotnictví chce projednat Česká lékařská komora na mimořádném sjezdu, který svolala na 22. září. Organizace na něj pozve premiéra, ministry zdravotnictví a financí i přední lékaře. Podle prezidenta komory Milana Kubka se krize prohlubuje a vláda ji neřeší.
Platy ve zdravotnictví by měly od ledna vzrůst o 10 procent. Shodli se na tom lídři vládní koalice se zdravotnickými odbory, lékařskou komorou a zástupci krajů. Stát podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) musí na navýšení platů přispět tím, že se budou valorizovat platby za státní pojištěnce. O jejich navýšení bude vláda jednat v příštích dnech.
Česká lékařská komora (ČLK) dnes zahájila kampaň s názvem „Zdravotnictví volá o pomoc“. V ní upozorňuje na problémy českého zdravotnictví a také navrhuje, jak je řešit. Chce třeba vyšší platy pro lékaře a sestry, právo pacienta vybrat si lékaře či nemocnici bez omezování od pojišťovny nebo třeba zavedení zdravotní daně na tabák a alkohol. Kampaň připravuje stejná PR agentura, která před pěti lety stála za akcí lékařských odborů „Děkujeme, odcházíme“.
Zdravotnictví má podle ministra financí Andreje Babiše peněz dost, chybí mu jen prostředky na investice. Předseda hnutí ANO tak reagoval na varování zdravotníků, že podfinancovaný resort začíná být pro pacienty nebezpečný. Babiš kritizoval i Českou lékařskou komoru (ČLK). Nelíbí se mu připravovaná kampaň.
Česká lékařská komora (ČLK) vyzvala otevřeným dopisem vládu, aby připravila plán na záchranu českého zdravotnictví. Měl by obsahovat třeba pravidelnou valorizaci platby za státní pojištěnce. Lékaři vedle toho požadují i speciální zdravotní daň na tabák a alkohol nebo zvyšování platů zdravotníků minimálně o 10 procent každý rok. Oznámil to prezident České lékařské komory Milan Kubek.
Česká lékařská komora tvrdí, že kvůli nedostatku peněz na personál v nemocnicích už není schopná garantovat kvalitu a bezpečnost zdravotní péče v Česku. Komora dnes představí plán na zlepšení českého zdravotnictví.
Komora tradiční čínské medicíny chce, aby se asijské léčitelství v budoucnu vyučovalo i na českých univerzitách. V praxi má pomáhat hlavně u chronických bolestivých onemocnění. Česká lékařská komora se zavedením nového studijního oboru nesouhlasí.
Milan Kubek může v příštím období obhajovat funkci prezidenta České lékařské komory. Delegáti sjezdu komory dnes v Praze přijali změnu volebního řádu, která to umožní. Až doteď mohli někteří funkcionáři komory včetně prezidenta kandidovat nejvýše dvě období po sobě.
Česká lékařská komora chce zavést takzvané předběžné opatření vůči opilým doktorům. Má se týkat těch, kteří ordinovali pod vlivem alkoholu nebo jsou na něm závislí. Zákaz by platil do doby, než lékař přinese potvrzení o svém vyléčení. V současnosti praxi doktorů, kteří mají problém s alkoholem, nezastaví ani policejní obvinění.
V posledních měsících přibývá lékařů, kteří podle vedení České lékařské komory míří za prací do ciziny. Za loňský rok si od ní vyžádalo potvrzení pro působení za hranicemi celkem 330 lékařů a letos - jen za první pololetí - je jich 239. Důvodem jsou prý lepší pracovní a finanční podmínky. Ztráty vyrovnávají částečně odborníci z jiných států.
Česká lékařská komora (ČLK) řeší na sjezdu v Brně krizi v lůžkové péči, úhrady zdravotní péče v příštím roce a také dopady nového občanského zákoníku. Ministr zdravotnictví v demisi Martin Holcát se na sjezd nedostavil, svou účast v reakci na dopis prezidenta ČLK zrušil.
Dnešní akce lékařů, kteří protestovali proti reformním krokům ministra zdravotnictví Leoše Hegera, měla spíš symbolický charakter. Ačkoliv původně se mělo dostat ošetření jen akutním případům, nakonec si pacienti, až na výjimky, nemuseli ani ničeho všimnout. Někde lékaři alespoň požádali pacienty o podpis petice za ‚záchranu českého zdravotnictví‘.
Doktoři chystají na prvního března protesty proti reformám ministerstva zdravotnictví. Opatření šéfa úřadu Leoše Hegera totiž podle nich zhoršila dostupnost lékařské péče. Kvůli nižším úhradám od pojišťoven se prý mimo jiné prodlužuje čekací doba na operace.
Šetření ve zdravotnictví, které plánuje na příští rok ministerstvo, zhorší péči o pacienty. Tvrdí to Česká lékařská komora (ČLK). Lékaři o tom budou mluvit tento víkend na svém sjezdu.
Debata České lékařské komory s ministrem zdravotnictví během soboty a zároveň prvního dne sjezdu ČLK v Brně nepřinesla žádný výsledek. Lékaři dál trvají na tom, že reforma Leoše Hegera je špatná, ministr ji naopak považuje za cestu ke stabilizaci zdravotnictví.
Ministerstvo zdravotnictví a vláda neplní sliby dané lékařským odborům letos na jaře, a zdravotní reforma nepřinese nikomu prospěch. Tímto tvrzením lékaři zahájili sjezd České lékařské komory, který se o víkendu koná v Brně. Zhruba se stejným názorem se po mnohahodinové diskusi s ministrem zdravotnictví také rozcházeli.
Vztahy mezi Českou lékařskou komorou a ministerstvem zdravotnictví se znovu vyostřují, obě strany si vzájemně vyčítají špatnou spolupráci. Kritika se na resort zdravotnictví snesla na brněnském sjezdu České lékařské komory.
Hlavním tématem sjezdu České lékařské komory v Brně je nespokojenost se zdravotními reformami a s nedodržováním slibů vlády. Podle prezidenta ČLK Milana Kubka ministerstvo zdravotnictví a vláda neplní sliby dané lékařským odborům. Příjezd ministra Leoše Hegera atmosféru ještě přiostřil.
Brno dnes zaplnily tisíce lékařů. Na sjezdu České lékařské komory chtějí řešit především reformu zdravotnictví. Ta se jim nelíbí a kvůli tomu kritizují ministra zdravotnictví Leoše Hegera. I ten by měl odpoledne do Brna zavítat, aby lékařům vše vysvětlil.
Protestující slovenští lékaři zatím v Česku práci nehledají. Informovaly o tom jak velké fakultní nemocnice, tak zdravotnická zařízení poblíž česko-slovenských hranic. Na Slovensku už skoro dva a půl tisíce doktorů podává podle českého vzoru hromadné výpovědi kvůli situaci v resortu a nízkým platům. Některé z nich by mohly nalákat vyšší platy v Česku.
Česká lékařská komora (ČLK) se opřela do ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09). Podle lékařské komory Heger sice jednorázově navýšil platy lékařů, od té doby prý ale neplní závazky stanovené v memorandu.
Češi budou méně jezdit do lázní. Řada pacientů, kterým hradí tuto péči pojišťovna, ji pravděpodobně už příští rok nedostane. Česká lékařská komora navrhuje, aby to byli třeba lidé s cukrovkou, umělými klouby nebo skoliózou páteře. O změnách bude ale rozhodovat komise odborníků na ministerstvu zdravotnictví.
Česká lékařská komora oslaví odpoledne v pražském břevnovském klášteře dvacáté výročí znovuzaložení. V současné době se diskutuje hlavně o tom, jestli by členství v ní mělo být stále povinné a jakou roli by měla hrát při vytváření standardů a nadstandardů – tedy zdravotní péče, kterou si budou pacienti platit ze svého.
Lékařské odbory si akcí Děkujeme, odcházíme vymohly výrazné zvýšení platů a prosadily i další požadavky. Majitel PR agentury Jiří Hrabovský hodnotí výsledek protestu jako největší úspěch profesní skupiny v celé historii Česka. Ne všichni lékaři, zdravotničtí odborníci i laici však hodnotí protesty lékařů a jejich výsledek kladně.