coffeshop

|Pavel Novák, bre |Zprávy ze světa

Majitelé nizozemských coffeshopů u soudu zastání proti vládě nenašli

Nová pravidla pro prodej konopí začnou v jižních provinciích Nizozemska platit od 1.května. Potvrdil to soud v Haagu, když odmítl žalobu majitelů coffeeshopů proti vládě. Prodejci konopí tvrdili, že rozhodnutí vlády udělat z jejich obchodů kluby pouze pro obyvatele Nizozemska je diskriminační. Podle rozhodnutí soudu ale budou moci od příštího týdne prodávat konopí jen klientům, kteří v Nizozemsku dlouhodobě žijí.

|Martin Hromádka, Martin Křížek |Zprávy ze světa

Nizozemská vláda hodlá zastavit konopnou turistiku. Do coffee shopů by mohli jen místní

Konec coffee shopů v Nizozemsku plánuje tamní středopravicová vláda. Po více než třiceti letech chce zastavit příliv turistů, kteří do země přijíždějí za účelem nákupu a konzumace lehkých drog. Kavárny, kde je možné legálně zakoupit marihuanu nebo hašiš, by podle připravované legislativy zůstaly přístupné pouze pro občany Nizozemského království. Turisté by měli smůlu.

|Pavel Novák, Igor Maňour |Zprávy ze světa

Nizozemsko chce přitvrdit podmínky pro imigranty a omezit vstup do coffeeshopů

Nová nizozemská vládní koalice má v plánu přitvrdit podmínky pro přistěhovalce. Menšinový kabinet vznikne z Liberálů, kteří zvítězili v červnových předčasných volbách. Přidají se k nim značně oslabení Křesťanští demokraté. Kabinet má fungovat s tichou podporou extremistů ze Strany pro svobodu kontroverzního politika Geerta Wilderse.