ČSSD, ANO, KDU-ČSL

ČSSD, ANO, KDU-ČSL v textech na iROZHLASU

|Petra Holinková |Zprávy z domova

Přehledně: kastrace, facka lidem i důvody pro nehlasování. Co řekli politici o výjimce v registru smluv?

Vykastrování zákona, pokračování plýtvání veřejnými prostředky, potřeba odborného dohledu v dozorčích radách. To jsou některé reakce na odhlasování výjimky ze zákona o registru smluv pro státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu, krajů nebo obcí, které mají obchodní či průmyslovou povahu.

| ČRo, Lenka Jansová |Zprávy z domova

Prioritami koalice jsou zdravotnictví, učitelé a věda. Spory o rozpočet bude řešit znovu

Předsedové vládních stran řešili ráno spory o peníze ze státního rozpočtu na příští rok. Takzvanou koaliční radu svolal ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO. Nelíbilo se mu, že ho na minulé vládě ministři přehlasovali třeba při zvyšování výdajů na vědu a zdravotnictví. Protože na řadu sporných témat vůbec nedošlo, sejde se koaliční rada znovu 15. června. Šéfové vládních stran se ale dohodli na prioritách – jsou jimi právě věda, zdravotnictví a také učitelé.

|Věra Pfeifferová, mta |Zprávy z domova

Ať si Babiš a Šincl spor vyřeší sami, shodla se koalice. Šincl ale schůzku odmítl

Vládní koalice se shodla na tom, že by se ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO měl sejít s poslancem ČSSD Ladislavem Šinclem a vyřešit svůj spor. Poslanec se s ministrem nepohodl kvůli pozměňovacímu návrhu k zákonu o pojišťovnictví. Během debaty měl Babiš údajně Šincla zastrašovat složkou kompromitujících materiálů a obvinit ho z korupce. ČSSD tento způsob jednání odmítla a požadovala, aby se ministr financí omluvil.

| ČRo, Vanda Králová |Zprávy z domova

Sledovali jsme ONLINE: Vláda žádala o důvěru, poslanci diskutovali přes 10 hodin

Koaliční kabinet ČSSD, ANO a KDU-ČSL se uchází o důvěru sněmovny. Tu s největší pravděpodobností dostane, protože pro ni nejspíš zvedne ruku 110 koaličních poslanců. Chybět bude kvůli vážným zdravotním důvodům Ivan Gabal z KDU-ČSL. Prezident Miloš Zeman, který vystoupil před hlasováním, vyzval vládu k hledání inspirace v dalších evropských státech a kritizoval hledání "české cesty" za každou cenu.

| mta, Martin Karlík, Zuzana Petráňová |Zprávy z domova

ČSSD, ANO a KDU-ČSL mají už téměř sestavenou vládu. Koaliční smlouvu chtějí podepsat 6. ledna

Budoucí vláda bude mít celkem 17 členů. Sociální demokracie obsadí osm postů, hnutí ANO šest a tři lidovci. Koaliční smlouvu podepíší lídři stran 6. ledna. Do té doby bude už hotový seznam členů vlády. Po odpoledním jednání předsedů stran to oznámil šéf ČSSD a pravděpodobný premiér Bohuslav Sobotka.

|Milan Kopp, Jana Čermáková, Lucie Husárová 1 |Zprávy z domova

Předseda ČSSD Sobotka by mohl seznam ministrů přinést na Hrad do konce roku

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka nevidí ve sněmovně jinou životaschopnou koalici než ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL. Řekl to po jednání s prezidentem Milošem Zemanem. Vyjednávání o rozdělení vládních křesel ale zatím brzdí spor o ministerstvo zemědělství, které si nárokují lidovci i ČSSD. Na Hradě dnes byl i předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

|Milan Kopp, Lucie Husárová 1, Veronika Sedláčková, kap |Zprávy z domova

KDU-ČSL dostala nabídku tří křesel v budoucí vládě, trvá na zemědělství

Jednání o budoucí vládě mezi ČSSD, hnutím ANO a KDU-ČSL se komplikují. Lidovci dostali na dnešním jednání nabídku ministerstva práce a sociálních věcí v kombinaci s resortem dopravy nebo životního prostředí. Resort zemědělství, o který především usilují, dnes ale za prioritní označili sociální demokraté s tím, že se ho nevzdají.

|Lucie Husárová 1 |Zprávy z domova

ČSSD, ANO a KDU-ČSL budou zřejmě znovu jednat o rozdělení ministerstev

Předsedové ČSSD, ANO a KDU-ČSL dnes nejspíš budou znovu jednat o rozdělení ministerstev. Musí vyřešit hlavně požadavek lidovců na ministerstvo zemědělství. Podle předsedy ČSSD a pravděpodobného budoucího premiéra Bohuslava Sobotky jsou zatím ve hře dvě varianty, jak ministerstva rozdělit. Sobotka věří, že s šéfy ANO a KDU-ČSL nakonec dohodne.

|Vladimír Kroc, mta |Ekonomika

Živnostníci nesouhlasí s minimální daní pro OSVČ. Výhrady mají i odbory

Zástupci ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL se dnes scházejí nad konečnou podobou programové části koaliční smlouvy. Zaznamenali jsme různé ohlasy na ekonomickou část dohody, zejména v oblasti daní a minimální mzdy. Hnutí ANO už se ústy šéfa svého poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka nechalo slyšet, že je proti zavedení minimální daně pro živnostníky, kterou chce prosadit ČSSD. Na koaliční jednání prý přinese své propočty.

|Milan Kopp, Květa Moravcová |Ekonomika

Budoucí koalice počítá se sektorovou daní i se slevami na druhé a další dítě

Nižší sazby DPH na léky, knihy nebo dětské pleny. Zvyšování slevy na dani za druhé a další dítě nebo slevy pro pracující důchodce. To jsou změny, které chce od roku 2015 zavést pravděpodobná koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Shodla se na tom ve smlouvě, kterou by měli zástupci stran už zítra podepsat. Český rozhlas má tuto smlouvu k dispozici.

|Lucie Husárová 1, Věra Pfeifferová, mta |Zprávy z domova

Špičky ČSSD, ANO a KDU-ČSL jednají od rána o vládě, chtějí vyřešit sporné programové body

Od rána jednají špičky ČSSD, hnutí Ano a KDU-ČSL o sporných bodech případné koaliční smlouvy. Sešli v prostorách poslaneckého klubu ČSSD a jednat budou několik hodin. Chtějí dokončit procedurální i programovou část smlouvy. Spory mají především v oblasti daní. Vyjednávací tým lidovců vede první místopředseda Marian Jurečka. Šéf strany Pavel Bělobrádek je totiž na stáži v USA.