cunami

cunami v textech na iROZHLASU

| ČTK |Zprávy ze světa

Zemětřesení u tichomořského souostroví Vanuatu. Hrozba cunami už pominula

Zemětřesení o síle 7,2 stupně Richterovy škály zaregistrovaly měřící stanice u pobřeží Vanuatu, ostrovního státu v jihozápadní části Tichého oceánu. Pobřežním oblastem ve vzdálenosti 300 kilometrů od epicentra otřesů může hrozit vlna cunami, oznámilo vzápětí Tichomořské středisko pro varování před cunami na Havaji. Později varování odvolalo.

|Pavel Novák, ČRo |Zprávy ze světa

Japonsko si připomíná 5 let od havárie jaderné elektrárny ve Fukušimě

Největší japonský ostrov Honšú se před pěti lety posunul o celé dva metry na východ. 11. března 2011 zemi zasáhlo největší zemětřesení v historii. Otřesy dosáhly skoro 9. stupně Richterovy škály. Následná vlna cunami, která podle Tokijské univerzity přesahovala na některých místech vlna výšku i 30 metrů, zaplavila jadernou elektrárnu Fukušima a způsobila tak nejhorší jadernou havárii od Černobylu. Neštěstí nepřežilo na 20 tisíc lidí, přes 400 tisíc lidí úřady musely evakuovat.

|Viktor Daněk, Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

Chile kvůli zemětřesení a cunami evakuovalo milion lidí. Řada z nich strávila noc na ulici

Série silných zemětřesení otřásla budovami v hlavním městě Chile Santiagu. Nejméně osm lidí přišlo o život. Následná vlna cunami zaplavila pobřežní oblasti Chile. Nejsilnější otřesy měly 8,3 stupně. Kvůli cunami úřady evakuovaly pobřežní oblasti, včetně budovy chilského parlamentu. Evakuován byl asi milion lidí. Varování před ničivou vlnou cunami již bylo odvoláno.

Česká nemocnice na Srí Lance slouží i po deseti letech od cunami

|Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

Češi před deseti lety poslali na pomoc Srí Lance zasažené ničivou cunami stovky milionů korun. Na jihu ostrova také dodnes funguje část nemocnice, ve které čeští lékaři zachraňovali hlavně děti. A Srí Lanka je dodnes vděčná za to, že právě Česká republika byla mezi prvními státy, které postižené zemi přispěchaly na pomoc.

|Robert Mikoláš, msk |Zprávy ze světa

Oceán zařval a udeřil, vzpomíná srílanský rybář na ničivou cunami z roku 2004

Cunami před 10 lety smetla na Srí Lance nejen tisíce domů, ale také rybářské lodě. Obyvatelům pobřežních oblastí závislých na rybolovu tak obří vlna vzala kromě střechy nad hlavou i možnost obživy. Zahraniční pomoc se proto při obnově ostrovní země ležící v Indickém oceánu zaměřila i na výrobu nových rybářských lodí. Přispěla i Česká republika.

|Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

Cunami smetla před lety na Srí Lance vlak se 1700 lidmi, dnes je na místě památník

Přesně před deseti lety došlo k největšímu železničnímu neštěstí v historii. 26. prosince 2004 zasáhla Srí Lanku vlna cunami, která smetla i vlak plný cestujících. Při tragédii zahynulo nejméně 1700 lidí, podle některých odhadů dokonce až dva a půl tisíce. Dnes už je železnice opět v provozu, na oběti přírodní katastrofy ale obyvatelé ostrova nezapomínají.

|Anna Jadrná, Viktor Daněk |Zprávy ze světa

Zemětřesení a vlna cunami zasáhly pobřeží Chile, nejméně dva lidé zemřeli

Pobřeží Chile zasáhlo zemětřesení o síle asi 8,3 stupně Richterovy škály. Na sever země také dorazila vlna cunami. Podle prvních měření dosahovala výše asi dvou metrů. Chilské úřady nařídily evakuaci severního pobřeží. Do bezpečí míří také lidé na jihozápadě Peru. Podle agentury Reuters zemřeli nejméně dva lidé a tři jsou vážně zraněni.

3 týdny po zemětřesení se v Japonsku pohřešuje 16 tisíc lidí

|Robert Mikoláš, Igor Maňour, Veronika Sedláčková |Zprávy ze světa

Přesně před třemi týdny zasáhlo Japonsko nebývale silné zemětřesení o síle 9 stupňů Richterovy škály a vzápětí přišla obrovská vlna cunami. Podle nejnovějších údajů při katastrofě zahynulo 11 a půl tisíce lidí a dalších 16 a půl tisíce se jich stále ještě pohřešuje. Dnes byla zahájena třídenní operace, kdy po pohřešovaných bude pátrat 18 tisíc japonských vojáků a 7 tisíc příslušníků amerických jednotek.

|Lubica Bergmanová, Ondřej Houska, Lenka Rafaelová |Zprávy ze světa

Počet obětí v Japonsku narůstá. Pohřešuje se 14 tisíc lidí

Počet obětí japonského zemětřesení a následného tsunami stále roste. Oficiální počet obětí a pohřešovaných stoupl na 14 650 lidí. Jejich počet ale pravděpodobně ještě poroste. Asi půl milionu lidí po katastrofě přebývá v evakuačních zařízeních. Většina z nich přišla úplně o všechno. Podle tamních zdravotníků jsou často hladoví, prochladlí a vystresovaní.

|Robert Mikoláš, Igor Maňour, Markéta Bartošová, Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová, Jan Piroch |Zprávy ze světa

Japonsko se bojí radiace, kontrolou prošel i zpravodaj ČRo

Situace v japonské jaderné elektrárně Fukušima je stále kritická. Podle světových agentur jsou dvě velké díry ve zdi, která obklopuje čtvrtý reaktor. V elektrárně navíc dnes došlo už ke třetímu výbuchu. Exploze poškodily ochranný obal reaktoru druhého bloku a do ovzduší unikly radioaktivní látky. V okolí elektrárny naměřili nebezpečné hodnoty radiace, ty ale opět poklesly.

|Ondřej Bouda |Zprávy ze světa

Indický oceán nemá ani 6 let po tsunami funkční varovný systém

Právě dnes uplynulo 6 let od ničivého zemětřesení v jihovýchodní Asii. Při otřesech půdy a především následující vlně tsunami, která se prohnala Indickým oceánem zemřelo přes 230 tisíc lidí. Mezi zhruba dvěma tisíci mrtvých turistů bylo také 8 Čechů. Turismus se z katastrofy sice vzpamatoval. Mnoho lidí si už ale ponese doživotní trauma. V regionu navíc stále chybí plně funkční systém včasného varování před cunami.