ČVUT

Drony z ČVUT zabodovaly v Emirátech. Z Abú Zabí vezou tři medaile

| ČTK |Zprávy z domova

Tým z elektrotechnické fakulty Českého vysoké učení technické (ČVUT) v Praze získal na mezinárodní soutěží dronů v Abú Zabí kompletní sadu medailí. Zvítězil ve sběru předmětů pomocí skupiny autonomních helikoptér. V kategorii autonomní přistání na vozidle skončilo družstvo druhé a v soutěži Grand Challenge vybojovalo spolu s univerzitou v Padově bronzovou medaili.

| ČTK |Ekonomika

Vláda podepsala smlouvu s General Electric. Firma postaví továrnu na výrobu motorů

Vláda ve čtvrtek podepsala investiční smlouvu se společností General Electric (GE). Americká firma v Česku postaví závod pro vývoj, testování a výrobu turbovrtulových motorů. Místo, kde nové centrum vyroste, společnost vybere do poloviny příštího roku. Závod by měl zahájit výrobu v roce 2022, při plné výrobní kapacitě bude vyrábět více než 400 motorů ročně.

|Jaroslav Skalický |Technologie

Miroslav Sedláček z ČVUT je za vývoj odvalovací turbíny nominován na evropského vynálezce

Miroslav Sedláček z pražského ČVUT soutěží o Evropskou cenu pro vynálezce roku 2016. Nominaci získal za vynález bezlopatkové kapalinové nebo také odvalovací turbíny. Její největší výhodou je, že může fungovat i na klidnějších potocích s nízkým spádem vody. V kategorii výzkum má Miroslav Sedláček ve finále dva konkurenty. Prestižní vyznamenání udělí Evropský patentový úřad začátkem června v Lisabonu.

| ČRo, Pavla Lioliasová |Technologie

První ultralehkou stíhačku na světě sestavili konstruktéři z ČVUT

Nad České Budějovice vzlétla první ultralehká stíhačka na světě. 17 let ji sestavovali pracovníci a studenti z Fakulty strojní ČVUT v Praze. Celkem stál vývoj stroje téměř 60 milionů korun a univerzita na něj získala peníze od státu i od soukromých firem. Konstrukce ale nebyla vůbec jednoduchá. Při testování například prasklo křídlo zkušebního modelu.

|Eva Rajlichová, Kateřina Součková |Technologie

Unikátní bílá hůl nevidomým díky mobilnímu připojení výrazně ulehčí život

Jedinečný vynález vědců z pražského ČVUT propojí klasickou bílou slepeckou hůl se specializovaným navigačním centrem. Bezdrátová technologie umožní pomocí chytrého telefonu spojit nevidomého s jeho navigátorem. Ten mu pomůže zorientovat se v neznámém prostředí nebo mu třeba poradí, do které police v samoobsluze sáhnout, aby si koupil přesně to, co chce.

|Maňourová Anna, Evelyna Kulíšková |Technologie

Studenti ČVUT představili vylepšené modely formulí, sbírají s nimi celosvětové úspěchy

Prahou se po roce opět prohnaly, tentokrát zdokonalené, modely závodních formulí studentů ČVUT. Velmi tichou předváděcí jízdu lehké elektroformule vystřídal hluk motoru dvousetkilového vozu se spalovacím motorem. S vozidly letos studenti slavili úspěchy hned v několika kolech celosvětové soutěže Formula Student.

|Evelyna Kulíšková |Technologie

Sluneční dům studentů pražské ČVUT bude soutěžit v americké Kalifornii

Air house, neboli energeticky nulový dům, potřebuje ke svému provozu pouze sluneční svit. O vytápění, světlo i klimatizaci se postará malá fotovoltaická elektrárna zabudovaná přímo ve vzdušné dřevostavbě. Čistírna odpadních vod zas umožní šetřit vodou. S projektem soběstačného domu chtějí na podzim prorazit studenti Českého vysokého učení technického v Praze na prestižní soutěži Solar Decathlon v americké Kalifornii.

|Martin Hromádka, Evelyna Kulíšková |Technologie

Studenti ČVUT předvedli v Praze formule, s nimiž sbírají úspěchy na světových soutěžích

Prahou se dnes prohnaly nejnovější modely závodních formulí studentů ČVUT. Jedna z nich nespotřebovala ke své rychlé jízdě ani kapku benzinu, jezdí totiž na elektřinu. Studentské stroje slavily úspěchy i na světové soutěži Formula Student, a pražská ČVUT tak stále drží konstruktérský prim mezi českými technickými univerzitami.

|Petr Sehnoutka, Michaela Vydrová |Zprávy z domova

Podle ŘSD nebylo možné, aby do miliardového tendru na opravu D1 firmy zasáhly

Chystaná obří rekonstrukce nejdůležitější tuzemské dálnice D1 ještě nezačala a už ji provázejí pochybnosti. Radiožurnál zjistil, že do podmínek výběrových řízení na stavební práce mohly zřejmě zasahovat zainteresované firmy. Obeslal je totiž profesor František Lehovec z ČVUT v Praze, kterého vedení Ředitelství silnic a dálnic požádalo o odborný posudek, případně upravení podmínek, aby výběr stavebních společností nebyl diskriminační. ŘSD prý už věc prošetřilo. Podle jeho ředitele nebylo možné, aby firmy do tendru zasáhly.