Vědci uspěli na mezinárodní konferenci v New Orleans. Vítězství si fakultní tým připsal v soutěži Weather4cast. A vítězství získal i Ondřej Podsztavek v soutěži Ariel Machine Learning Data Challenge.
Roboti, umělá inteligence, ale i herci souboru Laterna Magika se podíleli na letošním festivalu světla Signal. Ten můžete v Praze navštívit až do nedělního večera.
V českém tisku se v pátek dočtete, že kamení z uranových hald se využije při stavbě dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem. Hlušina prošla potřebnými zkouškami a splňuje všechny limity, píše Právo.
Zařízení využívá pro validaci pokrytí datových služeb jednotlivých operátorů Český telekomunikační úřad a nově také telekomunikační společnost CETIN provozující síť, která pokrývá většinu Česka.
Podle mluvčí společnosti se mělo o případném využití rypadla mluvit už před deseti nebo patnácti lety, když vznikal plán rekultivace. Ministerstvo by mělo rozhodnout ve druhé polovině tohoto roku.
Výzkumný tým z ČVUT se ve spolupráci s firmou Amazon snažil přijít na to, jaká vzdálenost mezi kamerou a obrazovkou ještě umožňuje přijatelný oční kontakt.
iCub je veliký asi jako čtyřleté dítě a je vybavený některými smysly vnímání, což má pomoci s výzkumem procesů v našem mozku. Pomoci má vědcům pochopit třeba to, jak si malé děti osvojují pohyb.
SPOT rozměrově připomíná živého psa. Pohybuje se rychlostí 5 kilometrů za hodinu, chodí do schodů, otevře si dveře a měl by se zvládnout vyhnout překážce včetně lidí.
„Bohužel se jednalo stále o stejný přetrvávající problém průsaků stropní konstrukcí,“ popsala serveru iROZHLAS.cz mluvčí pražské Technické správy komunikací Barbora Lišková.
Milada Petříková-Pavlíková byla také jedna z prvních žen-absolventek Českého vysokého učení technického a je spoluautorkou trojdomí z let 1921-1924 vytvořeného právě pro potřeby ČVUT.
K události došlo v březnu 2020. V Turecku vyrobená kvadrokoptéra Kargu-2 si za svůj cíl vybrala jednoho z Haftarových vojáků. Dron jej začal pronásledovat.
Většina tepláren v Česku může přestat spalovat uhlí do roku 2030. Potřebné investice na jejich transformaci se pohybují okolo 100 miliard korun, uvádí studie vědců z Fakulty elektrotechnické ČVUT.
Dá se tak čekat, že se robot stane oblíbený jak ve školách, tak mezi amatéry. Podobný koncept navíc slibuje rychlý rozvoj k zajímavým aplikacím, třeba doručování zásilek nebo kontrolu objektů.
V českých nemocnicích je 1898 plicních ventilátorů, kvůli epidemii covidu-19 se denně sleduje jejich volná kapacita. Zhruba v polovině října klesla pod 50 procent, aktuálně je obsazeno 52,2 procenta.
Pokud se nijak nezmění současný trend, vyrovnají se v Česku výdělky mužů a žen až v roce 2121. Letos bude méně svatomartinského vína. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Úkolem orgánu podle něj bude i řešení krizových situací. Rada by se přitom měla zaměřit na včasnou podporu výzkumu a vývoje, investic, certifikací produktů vlastní výroby nebo třeba na nákup produktů.
První várku si objednala Akademie věd. Dalším odběratelem má být ministerstvo zdravotnictví, které odkoupí padesát tisíc kusů masek. Sloužit mají hlavně lékařům v nemocnicích.
I děti potřebují ochranu před koronavirem a vědci z pražského ČVUT proto kromě dospělácké verze respirátorů z 3D tiskárny vyrobili také verzi pro děti.
Výhodou masek je, že textilní filtr se dá snadno vyměnit a jeho cena se pohybuje v korunových hodnotách. Navíc je možné filtry pokrýt nanovrstvou, které dále zvyšují stupeň ochrany.
Chybějící materiál pro boj s koronavirem zatím česká vláda hledá hlavně v zahraničí. Nouze ale vyvolala nebývalou odezvu a snahu pomoci také ze strany českých vědců a podniků.
Zdravotníkům přispěchali na pomoc vědci z Českého vysokého učení technického. V posledních dnech představili respirátory z 3D tiskáren, masky s nejvyšší ochranou či plicní ventilátory. Jak to stihli?
Aplikace by pomáhala dodržovat tzv. sociální distanc. Poradí vám, kdy se vydat do obchodu nebo na poštu a kdy se některým místům raději úplně vyhnout kvůli velkému množství lidí a tím i riziku nákazy.
Maska je podle rektora ČVUT Vojtěcha Petráčka určena pro zdravotníky „v první linii“, tedy odborníky, kteří se starají o pacienty s nemocí COVID-19 nebo jezdí provádět odběry.
Tým z Českého vysokého učení technického vyvíjí plicní ventilátor na koronavirus, šmejdi stále ohrožují seniory a Mladá fronta radí, jak uspět na pohovoru.