CVVM

Nejnovější zprávy

| ČTK |Zprávy z domova

CVVM: ČSSD ztrácí na ANO 10 procent, do sněmovny by prošla i Okamurova SPD

Volby do Poslanecké sněmovny by teď vyhrálo hnutí ANO se ziskem 32,5 procenta hlasů s desetiprocentním náskokem před sociální demokracií. Aktuální volební model Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) předpokládá, že do sněmovny by se dále dostali komunisté, občanští demokraté a lidovci, pětiprocentní hranici by těsně překročily i TOP 09 a hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury.

| ČTK, Veronika Sedláčková |Zprávy z domova

Proti přijímání uprchlíků z válečné oblasti je podle průzkumu polovina Čechů

Polovina Čechů je proti přijímání uprchlíků ze zemí, kde se válčí. Dočasné útočiště by jim poskytly dvě pětiny dotázaných a jen pouhá čtyři procenta respondentů je pro, aby se tu mohli usadit. Ještě odmítavější jsou vůči běžencům na Slovensku, naopak více pochopení mají v Polsku. Vyplývá to z aktuálních šetření, které v Česku provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění.

|Veronika Sedláčková, bre |Zprávy z domova

Nejdůvěryhodnějším politikem je Okamura, následují Babiš a Stropnický

Nejdůvěryhodnějším politikem v Česku je lídr hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura. Vyplývá to z prosincového šetření agentury CVVM, ve kterém získal podporu 47 procent dotázaných. Za ním se umístil šéf hnutí ANO Andrej Babiš a pravděpodobný příští ministr obrany Martin Stropnický. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka je na čtvrtém místě.

|Eva Presová, Jan Bumba |Zprávy z domova

Téměř dvě třetiny lidí hodnotí ekonomickou situaci jako špatnou

Česká republika zažívá dlouhé období míru, politické rozmíšky se neřeší se samopaly v ulicích, nejsou zde žádné armády hladových lidí, většina lidí se dokáže uživit svou prací. Máme auta, létáme na dovolené. To všechno je větší luxus, než jaký kdy poznají miliardy lidí na této planetě. Přesto ukázal červnový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), že 64 procent lidí hodnotí současnou ekonomickou situaci jako špatnou. Opačný názor vyslovila jen necelá desetina respondentů.