Dalík

Dalík v textech na iROZHLASU

Dalík chtěl obří sumu, neuspěl kvůli etice protistrany, píše v dovolání šéf žalobců Zeman

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

Lobbista Marek Dalík se podle Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) v kauze Pandur snažil sofistikovaným způsobem vylákat částku, která téměř stonásobně převyšuje prospěch velkého rozsahu, jak jej definuje trestní zákoník. Neuspěl jen kvůli etickému jednání protistrany a poškodil reputaci Česka v zahraničí. Uvedla to ČTK, která se opírá o text dovolání šéfa žalobců Pavla Zemana. Okolnosti podle Zemana znemožňují uložení trestu pod hranicí zákonné trestní sazby.

|Martin Karlík, ČRo |Zprávy z domova

Uteče, pustí ho dřív, ožení se za mřížemi? Dalíkův nástup do vězení sledují i sázkaři

Nástupu lobbisty Marka Dalíka do vězení se věnují i sázkové kanceláře. Lidé si mohou vsadit na to, zda se do vězení dostaví, jestli bude předčasně propuštěn nebo jestli se za mřížemi ožení. Dalík byl odsouzen na čtyři roky za pokus o podvod. Podal sice dovolání k Nejvyššímu soudu, to však neznamená odklad trestu. Nastoupit do vězení by měl do dnešních 16 hodin.

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

Lobbista Dalík musí nastoupit do vězení do 1. září. Odpykat by si měl 4 roky

Lobbista Marek Dalík by měl nastoupit do vězení nejpozději 1. září. V pražské Ruzyni si má odpykat čtyřletý trest za kauzu související s nákupem obrněnců pandur. Uvedla to mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. Soud vynesl pravomocný verdikt nad Dalíkem na konci letošního května po téměř dvouletém procesu. Pravomocný rozsudek vyhotovil na konci června. V těchto dnech byl Dalíkovi doručen. Případem se ještě bude zabývat Nejvyšší soud, kam Dalík podal dovolání.

|Ondřej Golis |Zprávy z domova

Dalík pomohl policii. Svého hackera-vyděrače vlákal do pasti

Marek Dalík pomohl policii dopadnout muže, který se ho pokusil vydírat. Hacker z Olomoucka se kdysi vlivnému lobbistovi naboural do e-mailové schránky a za její zpřístupnění žádal 50 tisíc korun v bitcoinech. Dalík ho nakonec vlákal do policejní náruče za pomoci dívky, kterou obžalovaný muž vydíral. Zpravodajský web Českého rozhlasu k donedávna neznámému případu získal detaily.

|Ondřej Golis |Zprávy z domova

Řekl si Dalík o úplatek na pokyn někoho z vlády? Domněnky a spekulace, píše vrchní soud

Neexistuje důkaz, že si Marek Dalík v souvislosti s nákupem obrněnců Pandur řekl o úplatek na pokyn někoho z vlády. V odvolacím rozsudku nad Dalíkem to konstatuje Vrchní soud v Praze. Smetl tak závěr soudkyně Městského soudu Veroniky Čeplové, která podle něj přestřelila a dopustila se společensko – politických komentářů se spekulacemi. Čeplová sice v prvoinstančním rozsudku nikoho konkrétního nejmenovala, v souvislosti s úplatky ale zmiňovala expremiéra a Dalíkova přítele Mirka Topolánka a tehdejšího náměstka ministryně obrany Martina Bartáka.

| ČTK, Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Dalík půjde na čtyři roky do vězení, rozhodl odvolací soud v kauze Pandur

Za pokus o podvod při nákupu Pandurů by měl jít Marek Dalík na čtyři roky do vězení a lobbista musí také zaplatit pokutu čtyři miliony korun. Pokud ji neuhradí, zůstane za mřížemi o dva roky déle. Takový je pravomocný verdikt odvolacího soudu. Soud změnil nejen výši dříve uloženého trestu ale i právní kvalifikaci. Původně Dalík dostal pět let za pomoc k přijímání úplatku.

Vrchní soud projedná odvolání v kauze Pandur, lobbista Marek Dalík vinu odmítá

|Eliška Malínská |Zprávy z domova

Vrchní soud v Praze by měl projednat odvolání v kauze nákupu obrněných transportérů Pandur pro českou armádu. Soud už dříve potrestal lobbistu Marka Dalíka za napomáhání k trestnému činu přijímání úplatku pěti lety vězení a peněžitým trestem ve výši pěti milionů korun. Advokát lobbisty se ale proti rozhodnutí na místě odvolal.

|Marie Bastlová |Zprávy z domova

Expremiér Topolánek se v nové knize opírá do Babiše, opozice i soudů. Dalíka označuje za oběť

Bývalý premiér a předseda ODS Mirek Topolánek se rozhodl vydat knihu o svých časech v politice. Oglosoval nejdůležitější momenty své kariéry, své hlavní soupeře i spojence. Kniha vyjde ve čtvrtek, Český rozhlas měl ale možnost do ní nahlédnout a přináší výběr několika glos věnovaných Andreji Babišovi, Václavu Klausovi, Marku Dalíkovi i ODS.

|Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Soud poslal lobbistu Dalíka na pět let do vězení za údajnou korupci při nákupu pandurů

Lobbista Marek Dalík je vinen v případu korupce při nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu. Za to má jít na pět let do vězení a zaplatit pětimilionovou pokutu. Rozhodl o tom Městský soud v Praze. Rozsudek není pravomocný. Dalík, který dnes k soudu nedorazil, vinu od začátku odmítá. Jeho advokát Tomáš Sokol se proti rozhodnutí soudu hned odvolal.

|Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Soud se vrací ke kauze nákupu pandurů. Vypovídat přišel i expremiér Topolánek

Městský soud v Praze se po víc než měsíční přestávce vrací ke kauze Pandur. Bývalý premiér Mirek Topolánek z ODS má objasnit pozadí sporné zakázky na obrněné transportéry. Ty si pořídila armáda za jeho vlády. Obžaloba viní Topolánkova někdejšího poradce, lobbistu Marka Dalíka, že si řekl za vyjednání zakázky o půlmiliardu korun.

| kov, Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Je skandální, že o pandurech vyjednával Dalík, řekla Parkanová u soudu

O pandurech se nemělo jednat v restauracích a neměl u toho být lobbista Marek Dalík, řekla dnes u Městského soudu v Praze bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová. Ta vypovídala jako svědkyně v Dalíkově kauze. Lobbista a přítel expremiéra Mirka Topolánka si podle obžaloby řekl v roce 2007 zástupcům zbrojařské firmy Steyr o úplatek za to, že ovlivní armádní zakázku na obrněné transportéry.

|Petr Medek, Martin Hromádka, Simona Bartošová, Veronika Neprašová |Zprávy z domova

Státní zástupce navrhuje pro lobbistu Dalíka vazbu. Hrozí prý útěk a ovlivňování svědků

Státní zástupce chce na zadrženého lobbistu Marka Dalíka uvalit vazbu. Hrozí prý obava, že by mohl uprchnout a ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky. Soudce má nyní 24 hodin na to, aby tyto důvody posoudil a o vazbě rozhodl. Dalík čelí v souvislosti s kauzou transportérů Pandur obvinění z pokusu o podvod.

|Veronika Sedláčková, Martin Hromádka |Zprávy z domova

Zástupce TI vítá posun v kauze Pandurů. A věří, že nezůstane u zadržení Dalíka

Jako znamení, že policie a státní zastupitelství postupují v politicky citlivých kauzách s mnohem větší energii než dřív, hodnotí zadržení lobbisty Marka Dalíka Stanislav Beránek z české pobočky Transparency International. „Naděje, že vyšetřování bude dotaženo do konce, je mnohem větší,“ říká.

| ČRo 1 - Radiožurnál, Veronika Sedláčková, Petr Sehnoutka, Mirko Kašpar |Zprávy z domova

Policie zadržela a obvinila lobbistu Marka Dalíka kvůli nákupu transportérů Pandur

Policie zadržela lobbistu Marka Dalíka v souvislosti s kauzou nákupu transportérů Pandur II pro českou armádu a obvinila ho z podvodu. Radiožurnálu to potvrdila pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Blízký přítel bývalého premiéra Mirka Topolánka je podle ní zatím jediným zadrženým v tomto případu.

| ČRo, Michaela Vydrová |Zprávy z domova

Americká ambasáda věděla, že si Dalík před uzavřením obchodu s pandury řekl o provizi

Americká ambasáda věděla, že si Marek Dalík před uzavřením obchodu s pandury řekl o provizi. Odhalily to americké depeše, které zveřejnil server Wikileaks. Podle nich rakouská firma Steyr informovala americkou ambasádu o tom, že Dalík požádal o úplatek ve výši 18 milionů eur, tedy 480 milionů korun. Obsah depeší tak poukazuje na stejnou situaci, kterou popsal manažer společnosti Steyr do policejního protokolu.