dálkové plavání

|Michal Jurman, Vojtěch Man |Ostatní sporty

Schytám víc ran, ví dálková plavkyně Rybářová. Vadí jí společný start s muži

Čeští dálkoví plavci zatím na mistrovství Evropy čekají na úspěch, kterým by pro ně byla účast v nejlepší desítce výsledkové listiny. Jak všichni doufají, dočkat by se měli ale už zítra, kdy je v Berlíně na programu nejdelší závod na 25 kilometrů. V úspěch na této trati doufá hlavně plavkyně brněnské Komety Silvie Rybářová.

Dálková plavkyně Rybářová skončila ve svém nejtěžším závodě na 12. místě

|Michal Jurman, Jakub Marek |Ostatní sporty

Nejtěžší závod kariéry, přesně tak označila své vystoupení ve Světovém poháru v Mexiku česká dálková plavkyně Silvie Rybářová. Ta si z ostrova Cozumel odvezla nakonec 12. místo, ale mohlo být mnohem lépe. Do poloviny závodu se totiž pohybovala na medailových příčkách a to až do té doby než byly ženy dostiženy mužským startovním polem. Ve vodě má totiž Rybářová na plavání s muži doslova alergii.

|Tereza Jelínková, Michal Jurman |Ostatní sporty

Dálkoví plavci jsou při závodech závislí nejen na formě, ale i na ‚krmiči‘

Ivan Smolka si říká ‚krmič‘ a jeho hlavní pracovní pomůckou je tzv. krmítko. Se zemědělstvím ale jeho profese nic společného nemá. Krmit totiž bude například i dnes, jako už tolikrát předtím, svého osmadvacetiletého, zcela zdravého syna. Libor Smolka je totiž reprezentační dálkový plavec, který bude na služby svého otce spoléhat i v dnešním závodě Světového poháru v Mexiku na 15 kilometrů.

|Michal Jurman, Jakub Marek |Ostatní sporty

Čtyřikrát za rok kolem zeměkoule. I takové je dálkové plavání

Celou řadu zajímavých paradoxů nabízí svět dálkového plavání. Na první pohled jde totiž o velice zajímavý sport, ve kterém se ti nejlepší z nejlepších potkávání v exkluzivních destinacích, které by jim mohli závidět sebevětší boháči. Samotní účastníci závodů v Brazílii, Mexiku nebo Izraeli přitom mají hodně hluboko do kapsy. A výjimku v tomto směru netvoří ani české dálkové plavání.

|Michal Jurman, Jakub Marek |Ostatní sporty

Teplota vody při dálkovém plavání se od smrti Crippena pozorně hlídá

Zatímco turisté si při výběru zájezdů k moři pečlivě hlídají, aby teplota vody ve vybrané destinaci byla patřičně na výši, dálkoví plavci teplou vodu nijak nemilují. Přesto jim to není příliš platné. Závody Světového poháru se totiž v posledních letech konají čím dál častěji v oblastech, kde teploty moří šplhají až k hodnotám, které mohou ohrožovat jejich zdraví. Ne příliš jinak tomu bude i při dnešním maratónském klání u břehů Mexika.

|Michal Jurman, Jakub Marek |Ostatní sporty

Dálkoví plavci se můžou setkat při závodě s velkými i malými predátory

Existují sportovní výzvy, nad kterými mrazí, jen když je vyslovíte. Třeba zdolat himálajskou osmitisícovku, řítit se autem 400 kilometrů v hodině nebo se postavit na start závodu po boku nejlepších dálkových plavců této planety. Ano, slyšíte dobře. Být účastníkem Světového poháru dálkových plavců totiž neznamená umět jenom plavat, ale i mít pro strach uděláno. A to doslova!

|Jakub Kanta, Michal Jurman |Ostatní sporty

Rybářová se Smolkou se chystají na jeden z nejslavnějších plaveckých závodů světa

Ne snad rovnou uběhnout, ale už i ujít trať dlouhou 57 kilometrů, je hodně velkým sportovním výkonem. Najdou se ale i tací, kteří se tuto distanci rozhodnou uplavat. A to ne v nějakém sólo vystoupení bez ohledu na čas, ale v ostrém závodě s těmi nejlepšími plavci světa. Mezi ně patří i Silvie Rybářová a Libor Smolka, kteří se už zítra v poledne postaví v Argentině na start podobně extrémního závodu.

|Tereza Jelínková, Michal Jurman |Ostatní sporty

Dálková plavkyně Jana Pechanová přerušuje kvůli těhotenství kariéru

Zřejmě ten vůbec nejhezčí možný vánoční dárek si předčasně nadělila česká dálková plavkyně Jana Pechanová. Dvojnásobná olympijská účastnice totiž mění aktuálně hon za cennými kovy za sprint zcela jiného typu. Už příští rok v červenci se totiž stane matkou. Rozhodně to ale podle rakovnické rodačky neznamená, že by její plavecké dny byly definitivně sečteny.