Dallas

|Lenka Kabrhelová, ČRo |Zprávy ze světa

Dallas uctil zabité policisty. Jejich oběť připomínalo pět prázdných křesel

Pět prázdných křesel připomínalo při včerejší pietě v Dallasu policisty, které minulý táden při demonstraci proti policejnímu násilí na černoších zastřelil černošský veterán. Útok vyvolal obavy z možného zhoršení vztahů mezi americkými komunitami. Prezident USA Barack Obama vyzval během akce Američany, aby odmítli strach a zoufalství tváří v tvář zprávám o násilí. Vyjádřil také podporu dallaskému policejnímu sboru a vyzdvihnul odvahu padlých mužů.

|Lenka Kabrhelová, dab |Zprávy ze světa

Obama v Dallasu uctil památku zastřelených policistů. Vyzval k vymýcení rasových předsudků

Americký prezident Barack Obama v texaském Dallasu uctil památku pěti policistů, které před několika dny zastřelil útočník. Ve stejné době se ve městě konala demonstrace proti incidentům, při nichž policisté ve státech Minnesota a Louisiana zabili dva černošské muže. Obama ve svém projevu vyjádřil naději, že Spojené státy nejsou tak rasově rozdělené, jak se v posledních měsících zdá.

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

V USA se debatuje o etičnosti použití policejního robota, který zabil vraha z Dallasu

Ve Spojených státech vycházejí najevo nové okolnosti střeleckého útoku v Dallasu. Ostřelovač, který zabil pět policistů, podle vyšetřovatelů plánoval podstatně rozsáhlejší akci. Případ také otevřel debatu o etických hranicích policejních zásahů. Speciální jednotky totiž použily k zabití útočníka bombu doručenou robotem.