Falešné textové zprávy lákají z lidí peníze za údajné pokuty za jízdu autem bez platné dálniční známky. Policie důrazně varuje řidiče, aby takovou zprávu neotvírali a nezadávali žádné osobní údaje.
Kupon je součást nové evropské směrnice, která se zaměřuje právě na kratší časové známky a s možností kuponu na 24 hodin nepracuje. Podobná obdoba má být zavedena i na Slovensku a Rakousku.
Cena dálniční známky by se měla znovu zvednout od ledna příštího roku. Růst by měla podle vývoje inflace. V sobotním pořadu Týden v politice České televize to řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).
Od pátku se ceny za roční známku zvedly na 2300 korun, naopak se snížily na 430 za měsíční, 270 za desetidenní a nově přibyla jednodenní známka za 200 korun.
Roční bude od března dražší, ostatní ale budou díky nové směrnici Evropské unie levnější. Ta totiž určuje, kolik procent z ceny ročního kuponu můžou nejvíce stát krátkodobé známky.
Kupka uvedl, že vláda doposud neměla možnost mýtné zvyšovat, nyní to umožní změna evropské směrnice. Podle Kupky se bude hledat míra zdražení, která by neohrozila dopravce.
Česko prošvihlo šanci urychlit výstavbu dálnic za peníze z EU, jako to dokázalo Polsko. „Bez investic v dopravě a energetice nebudeme ekonomicky růst,“ varuje ministr dopravy Martin Kupka.
Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v podcastu Peníze a vliv popisuje situaci se zdražováním dálničních známek a jízdenek a hledání financí na investice do dopravy.
Do budoucna by se měla cena dálničních známek pravidelně valorizovat tak, aby zohledňovala vývoj inflace. Ke zvýšení bude docházet kumulativně, aby se cena stanovila vždy na celé stokoruny.
Termín zdražení známek a zavedení nové jednodenní viněty zatím jasný není. Podle dřívějších zpráv je reálný rok 2026. Kupka plánuje hledat i úspory, a to především v provozu úřadů či digitalizací.
V případě, že by ministerstvo dopravy poslechla návrhy expertů z Národní ekonomické rady vlády, motoristé by si u roční známky připlatili až 1500 korun.
Jediný oficiální e-shop pro nákup známky je edalnice.cz. Je také možné ji zakoupit na přepážkách České pošty, u čerpacích stanic EuroOil nebo v samoobslužných kioscích na dálnicích.
Na internetu se objevil falešný e-shop, který prodává neplatné elektronické dálniční známky. Upozornil na něj provozovatel oficiálního systému – společnost Cendis.
Po 25 letech v Česku definitivně přestanou platit papírové dálniční známky. Nahradí je elektronický systém, který začne v ostrém provozu fungovat od pondělí.
Načasování kampaně cílí na konec platnosti ročních známek z loňska v závěru ledna. Od prosince loňského roku se prodalo zhruba 690 000 elektronických známek, meziročně zatím méně.
V českém tisku se v sobotu dočtete, že systém, který má hlídat platnost elektronických dálničních známek, zatím nefunguje. Celní správa zatím kontroluje platnost ručně, píše Mf Dnes.
Společnost Cendis doporučuje řidičům, aby na e-shopu kupovali elektronické dálniční známky s pozdějším začátkem platnosti. Pak je totiž možné případné chyby ve formuláři ještě opravit.
Slavnostně spuštěný obchod s elektronickými dálničními známkami havaroval hned po startu. Kam ministerstvo dopravy došlo od dob stamilionového tendru na tuto malou internetovou zakázku?
Systém byl od rána po většinu dne mimo provoz kvůli technické chybě, znovu fungovat začal až po vyřešení problému po 16. hodině. Opoziční politici hovořili o známce nekompetence.
Od úterý jsou v prodeji elektronické dálniční známky, začnou platit od ledna. S přechodem na e-kupony čeká řidiče ještě další změna. Policisté a celníci nově zjistí, jestli má auto uhrazený poplatek.
„Věc byla policejním orgánem odložena,“ uvedl státní zástupce Marek Bodlák. Odložení případu ale ještě prověří státní zastupitelství. „Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán,“ řekl.