„Kdyby se situace změnila, okamžitě mažu do práce," říká předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, která už měsíce své publikum informuje o radiační situaci na Ukrajině na sociálních sítích.
První modulární blok má vyrůst v Temelíně, v areálu stávající jaderné elektrárny. Firma spoléhá na to, že lidé jsou tam na reaktory zvyklí a problém s nimi mít nebudou.
„Radioaktivní materiál by kontaminoval možná tak jeden kilometr čtvereční. Pravděpodobné je, že za ruským obviněním je příprava operace pod falešnou vlajkou,“ odhaduje jaderná fyzička.
Podle ukrajinských zdrojů způsobilo požár ruské ostřelování, Moskva ale z útoků obviňuje Kyjev. Česká diplomacie vyjádřila znepokojení nad situací, kterou označuje za nehoráznou.
„Je to součást dokonalé dezinformační kampaně, kterou Rusko proti Západu vede už řadu let,“ tvrdí Drábová, ředitelka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.
Z ostřelování elektrárny se od samého začátku navzájem viní obě strany, i když je otázkou, jaký by z toho jak na jedné straně Rusové, tak na druhé Ukrajinci měli užitek.
Už během války Ukrajině pomohl třeba český Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Poslal protichemické ochranné prostředky a také dozimetry, popisuje předsedkyně úřadu Dana Drábová.
Ruské jednotky prý brání hasičům v přístupu do zóny, ve které na několika místech hoří. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová ujišťuje o bezpečné úrovni radiace na Ukrajině.
O stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany se ucházejí společnosti z Francie, USA a Jižní Korey. Vítěz tendru by měl být znám do konce roku 2024.
Bez elektřiny není možné zajistit chlazení spotřebovaného jaderného paliva. Elektrárnu obsadili nedlouho po zahájení invaze ruští vojáci. Opravy vedení nejsou možné, protože se v místě stále bojuje.
Rusko útokem na elektrárnu porušilo Ženevské konvence, řekla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost ve speciálním vysílání Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus.
„Zásadní věci jsou obklopeny tlustou vrstvou betonu a popřípadě ještě oceli, která umí vydržet například zásah raketou země-země,“ popisuje šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.
Ruští vojáci obsadili odstavenou jadernou elektrárnu Černobyl, která vybuchla v roce 1986. Zda něco hrozí, popisuje jaderná fyzička a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.
Podle předsedkyně Úřadu pro jadernou bezpečnost je při jednání o úložištích odpadu potřeba brát obce a komunity jako partnery. Odvolávat se na případné negativní důsledky ale nelze, říká Drábová.
Výkon jaderných elektráren ale bude potřeba nahradit produkcí energie z fosilních paliv, nebo dovozem ze zahraničí. Podle analytika Oldřicha Sklenáře se to týká i Česka, které se jádra vzdát nechce.
„Marie Curieová naplnila svůj život tolika skvělými činy a myšlenkami, že bych její osud nejraději vyprávěla jako legendu,“ píše v úvodu knihy Ève Curieová.
„Ruskou federaci, z hlediska režimu, který je tam momentálně u moci, nepovažuji za vhodného partnera,“ vysvětluje v rozhovoru pro Český rozhlas Plus předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.
„Je velmi záhodno s velmi kvalitními informacemi našich zpravodajských služeb opravdu pracovat. Pak se možná naši vzácní politici k nějakému konsensu dopracují,“ doufá Dana Drábová.
Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost také přiznává, že nejdůležitější není termín stihnout, ale nový blok dostavět. Přiznává však, že v Česku se infrastrukturní projekty příliš nedaří
Semafor se postupně stal jedním ze symbolů šedesátých let, která se nesla v uvolněném duchu. Právě v jeho inscenacích vyniklo mnoho slavných zpěváků tehdejší doby.
„Pan ministr Havlíček pořád ještě říká, že se dá stihnout rok 2035. Dá. Ale v takovém případě se to skutečně musí stát prioritou nejen na papíře,“ myslí si Drábová.
Vědci zkoumali výsledky asi 1300 měření radiace ze stanic v Asii a v Evropě a taky modely toho, jak na podzim 2017 proudil vzduch a kde se ruthenium hromadilo. Na základě toho ukázali na jižní Ural.
Po letech dohadů padlo důležité rozhodnutí. Investory staveb v Dukovanech a možná i v Temelíně mají být dceřiné společnosti ČEZ. Co to znamená, vysvětlila šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.
V Papírnách v Plzni debatovali hosté Českého rozhlasu Plus. Mezi nimi i zpěvák Tomáš Klus, klimatolog Radim Tolasz z Českého hydrometeorologického ústavu nebo ekonom Aleš Michl z České národní banky.