„Často musejí sahat do rezerv či jsou nuceni hledat pomoc jinde, například půjčkami od blízkých. Důvodem je inflace s tím, že se její nárůst nedostatečně odrážel v růstu mezd,“ říká Eliška Dvořáková.
„Spotřební daň by zdražila levné alkoholy, které jsou zneužívané k tomu hodně notorickému pití. Navíc by to zlepšilo zdravotní situaci populace,“ říká ke zdanění alkoholu sociolog Daniel Prokop.
Podle sociologa Daniela Prokopa by součástí reformy oddlužovacího systému mělo být například zkrácení doby oddlužení z pěti na tři roky či posouzení adekvátnosti příjmů soudem.
Musíme se zabývat tím, jak si generace důchodců povedou. Problém je, že ta dnešní generace má díky valorizacím důchody relativně vysoké. A to nejvíc za poslední dvě dekády, říká Prokop.
Hranice odchodu do penze se bude muset zvyšovat. Kdyby se nezvyšovala, musí klesat důchody, což taky nechceme. Na to upozorňuje sociolog Daniel Prokop v dílu projektu Život k nezaplacení.
Do dalších měsíců bude hodně záležet na vývoji cen energií, které podle ministerstva průmyslu a obchodu už na trzích klesají. Rozhodne i to, jestli se České národní bance podaří zabrzdit inflaci.
Předseda hnutí ANO svůj výsledek ve druhém kole opřel kromě svého elektorátu také o hlasy od voličů hnutí SPD, kteří mu přispěli zhruba 330 tisíci hlasy.
„Když máte minimální mzdu, tak daně a odvody z ní činí asi 7500 korun. To je na úrovni podnikatele OSVČ, který má tržby třeba milion korun,“ srovnává Daniel Prokop ze společnosti PAQ Research.
Nebýt voličů ANO, Pavel není vítěz 1. kola. A kdyby přišli ti samí voliči i ke kolu druhému, Pavel je zřejmě novým českým prezidentem. Co dalšího sociologové zjistili?
Jak je to se státní podporou na zateplení a nájemním bydlením? I roce 2023 pokračuje společný projekt Českého rozhlasu a agentury PAQ Research Život k nezaplacení.
Bydlíte ve velkém domě, který není zateplený? Nejspíš patříte mezi domácnosti, kterým letos nejvíce vzrostly výdaje na bydlení. I to ukazují nová data z projektu Česko 2022: Život k nezaplacení.
Stát teď vyplácí v průměru zhruba 4600 korun na jednu domácnost, která má na pomoc nárok. Od ledna navíc čekají dávku změny. Úřad práce bude třeba uznávat vyšší náklady na bydlení.
Žadatel má nárok na příspěvek na bydlení, pokud doloží všech jedenáct formulářů a splní příslušné podmínky. Nezáleží ale na tom, jestli bydlí ve svém nebo v nájmu či jaký má další majetek.
Seniorům pomohla s financemi valorizace důchodů, problém ale přetrvává u chudších rodin s dětmi, říká sociolog Daniel Prokop. A zmiňuje také opatření státu, která byla podle něj nesmyslná a drahá.
Duševní zdraví se nejvíc zhoršuje mezi lidmi z domácností pod hranicí chudoby a z rodin, na které výrazně dopadá zdražování bydlení. Projevuje se například spánkovými potížemi, nervozitou či apatií.
Výdaje domácností na bydlení a energie se za poslední měsíc v průměru zvýšily na víc než 10 tisíc korun. Přibývá tak lidí, kterým po zaplacení nutných výdajů zbývá méně než 3000 korun měsíčně.
„Česko je asi v půlce zemí Evropské unie, která na tichá vína nemá spotřební daň. Jsme ale jedna ze zemí, která jich má většinu z dovozu,“ říká v rozhovoru sociolog Daniel Prokop.
Nejčastěji si spotřebu energií každý měsíc hlídají domácnosti pod hranicí chudoby. Celkem je to třetina z nich. Nejmíň sledují spotřebu energií vysokopříjmové domácnostmi.
Čtvrtině rodin s dětmi po zaplacení jídla a bydlení zůstane méně než 3000 korun na osobu, tedy sto korun na den. Každá desátá domácnost by se minimálně v některých měsících mohla nacházet v minusu.
Lidem se stále nevyznají v příspěvku na bydlení. Sociolog Prokop řekl, že asi 45 procent lidí, kteří by na něj měli nárok, si mylně myslí, že mají vysoké příjmy nebo že vadí bydlení ve vlastním bytě.