Sněmovna opětovně schválila vládní daňový balíček, který především od letošního roku zvyšuje daňové slevy na druhé a další dítě. Poslanci odmítli pozměňovací návrhy Senátu, který chtěl osvobodit pozemky okolo staveb při jejich prodeji od daně z přidané hodnoty. S návrhem nesouhlasil ministr financí Andrej Babiš (ANO). Daňový balíček, který mění sedm zákonů z daňové oblasti, nyní zamíří k podpisu prezidenta.
Sněmovna po několikahodinové diskuzi přehlasovala Senát a potvrdila daňový balíček, který zvyšuje DPH na 15 a 21 procent. Ani po dnešku ale není jasné, jak vysoká daň z přidané hodnoty bude od Nového roku v Česku opravdu platit. Zákon teď dostane k posouzení prezident, který už dříve další zvyšování daní kritizoval.
Senát podle očekávání zamítl vládní balíček daňových změn. Levice odmítá především zvyšování obou sazeb DPH. Podle ČSSD by balíček daňových změn způsobil na začátku roku zmatek, Nečasova vláda s jeho přijetím už ale počítá v návrhu státního rozpočtu.
Vládní návrh na zvýšení DPH dnes v Senátu velmi pravděpodobně neuspěje. Podle ČSSD by balíček daňových změn způsobil na začátku roku zmatek a opozice proto bude hlasovat pro jeho zamítnutí. Nečasova vláda přitom s přijetím balíčku počítá v návrhu státního rozpočtu na příští rok.
V roce 2013 dojde v českém daňovém systému k velkým změnám. Zvyšují se sazby DPH, zavádí se solidární zdanění či ruší se některé daňové výhody. Nejvíce diskusí vyvolalo zvýšení sazby DPH. Tato daňová zátěž zasáhne jak fyzické, tak právnické osoby, další změny se týkají pouze určitých skupin obyvatelstva.
Daňový balíček, se kterým koalice spojila svou další existenci, Poslanecká sněmovna schválila. Balíček zahrnuje i zvýšení sazeb DPH od příštího roku na 15 a 21 procent. ODS pomohli s přijetím tři noví poslanci, kteří nahradili takzvané rebely.
Od nového roku nás čeká další zdražení. Poslanecká sněmovna totiž schválila vládní rozpočtový balíček. Nejvýznamnější změnou je zvýšení daně z přidané hodnoty na 15 a 21 procent, které pocítí každý z nás.
ODS našla řešení daňové krize. Poslanci, kteří nesouhlasí se zvyšováním daní, v Poslanecké sněmovně končí. Vláda tak zřejmě bude mít dost hlasů na to, aby klíčový zákon prosadila.
Jako bazar s přeběhlíky hodnotí opoziční ČSSD aktuální situaci v Poslanecké sněmovně, kdy se ODS ještě nedohodla s takzvaně rebelujícími poslanci, podporu vládnímu daňovému balíčku ale slíbili dva bývalí poslanci Věcí veřejných Josef Dobeš a Milan Šťovíček.
Občanští demokraté se znovu neshodli s rebely na úpravách v daňovém balíčku. Strana proto požádá o přerušení dnešní schůze sněmovny do příštího úterý. O klíčovém zákoně, se kterým vláda spojila důvěru, by tak poslanci mohli hlasovat až po víkendovém volebním kongresu ODS.
ODS nevzdala snahu najít shodu nad změnami ve vládním daňovém balíčku. Pokud ji nenajde, vláda jejich předsedy Petra Nečase končí. I dnes se proto sejdou zástupci rebelů s lídry strany a později i celý poslanecký klub. Společně budou jednat o tom, jaké z už podaných pozměňovacích návrhů v závěrečném hlasování podpoří. Jak rebelové, tak klub podali návrhy vlastní.
I přes vnitřní neshody uvnitř ODS poslala sněmovna do závěrečného schvalování sporný daňový balíček, se kterým vláda spojila svou další existenci. Straničtí rebelové dál odmítají zvyšovaní daní, o podobě návrhu chtějí ale ještě jednat. Konečné hlasovaní, které určí další osud kabinetu, se odehraje zřejmě příští týden.
Poslanci ODS se znovu nedohodli na konečné podobě daňového balíčku. Balíček bude i přesto na své dnešní schůzi projednávat sněmovna. Šest nespokojených poslanců chce předložit vlastní pozměňovací návrh, kompromisní návrh podá i premiér Petr Nečas.
ODS se zatím neshodla na změnách ve vládním daňovém balíčku, se kterým vláda Petra Nečase spojila svoji další existenci. V jednání budou pokračovat dnes. Sněmovní klub strany se sejde ráno ještě před jednáním sněmovny. Straničtí rebelové ODS odmítají zvyšování daní, zejména DPH. Pokud tento bod ve vládním návrhu zůstane, nejspíš ho nepodpoří a vláda padne.
Vzbouření poslanci v ODS kolem Petra Tluchoře stále odmítají podpořit opatření, která by zvýšila daně. Vláda proto stáhla návrh státního rozpočtu na příští rok a ministr financí jej musí přepracovat. TOP 09 i LIDEM ale upozorňují, že i kdyby se ODS se svými rebely dohodla, budou chtít o všech změnách znovu jednat.
Sněmovna by podle předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové měla daňový balíček schválit nejpozději 7. listopadu. Jinak prý hrozí, že změny nezačnou platit už od ledna.
Až příští týden by mělo být jasno o možných změnách v daňovém balíčku. Zástupci rebelů a vedení ODS se na večerním jednání na konkrétních změnách nedohodli. Vypracovali proto tři varianty, o kterých se za týden rozhodne na jednání poslaneckého klubu ODS.
Vedení ODS bude dál jednat s rebelujícími poslanci o daňovém balíčku. Zatím se na konkrétním řešení nedohodli. V úvahu ale připadá jedna ze tří variant, které pracovní skupina dala dohromady na večerním jednání.
Bez výsledku skončilo první jednání rebelů s vedení poslaneckého klubu ODS odaňovém balíčku, se kterým vláda spojila svoji další existenci. Šestice nespokojených zákonodárců trvá na zachovaní současné sazby DPH. Místo zvyšovaní daní rebelové navrhují privatizaci státních podniků a omezení výdajů. Obě strany spolu budou dál jednat. Pokud nenajdou společnou řeč, hrozí pád kabinetu.