Dánsko

| ČTK |Zprávy ze světa

Češi v břiše pašovali hašiš, do Grónska ho vozili z Dánska

Policie rozkryla mezinárodní gang, který organizoval pašování hašiše z Dánska do Grónska v tělních dutinách najímaných českých kurýrů. Detektivům se během asi půlročního prověřování podařilo určit organizátory a členy skupiny a zadokumentovat několik převozů hašiše z Dánska do Grónska. Grónské policejní orgány zadržely dva české kurýry přímo při pokusech o dovoz jednoho kilogramu hašiše. Obvinění byli vydáni do České republiky. V Česku bylo zadrženo pět lidí, hrozí jim až 18 roků za mřížemi. Informovala o tom mluvčí Národní protidrogové centrály Barbora Kudláčková.

| dp |Zprávy ze světa

Dánská ministryně sklidila kritiku za fotku s dortem. Slavila předpisy omezující přistěhovalce

Není to tak dávno, co se Dánsko chlubilo svým humánním postojem, přívětivým přístupem k cizincům a velkorysým rozpočtem vyhrazeným pro zahraniční pomoc. Časy se ale změnily. Třeba dánská ministryně pro integraci Inger Støjbergová v úterý rozdmýchala v zemi vášnivou debatu tím, že oslavovala 50. regulaci týkající se imigrace a na sociální síti zveřejnila fotografii, kde ho s úsměvem drží v rukách. Někteří ji za gesto kritizují, jiní zase obdivují, píše americký server The New York Times.

|Nikola Lišková |Zprávy ze světa

Dánský politik chce posunout hranice. Němci by přišli o Sylt

Místopředseda dánské populistické lidové strany Søren Espersen chce připojit jižní Šlesvicko zpět k Dánsku. Reakce z Německa na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří němečtí politici vyzvali dánskou vládu, aby se od podobných myšlenek distancovala. Dánský ministr zahraničí už Espersenovy výroky odmítl. Politici zastupující dánskou menšinu v Německou pak označili myšlenku za nereálnou a předčasnou.

| dp |Ekonomika

Dánové jsou bohatí. Nevědí, co s hotovostí, píše Bloomberg

Po více než pěti letech negativních úrokových sazeb jsou dánské domácnosti bohatší než kdy jindy. „S množstvím hotovosti, se kterým už ani neví, co dělat, domácnosti plní své banky vklady,“ píše server Bloomberg. Výsledkem toho je, že země, která drží rekord v negativním úročení, se teď může chlubit také rekordními bankovními vklady.

|Jakub Knoll |Ostatní sporty

České házenkářky podlehly na Euru Dánkám. Ze skupiny postupují z druhého místa

České házenkářky zakončily své působení v základní skupině mistrovství Evropy prohrou s Dánkami. Tým trenéra Jana Bašného ještě v poločase vedl o čtyři branky, po přestávce však favorizované Dánky zápas otočily a vyhrály 33:29. Ani porážka už ale nemohla české reprezentantky připravit o postup do čtvrtfinálové skupiny se dvěma body na kontě.

| mls |Zprávy ze světa

Největší mediální skandál v historii Dánska: novinář bulváru špehoval kreditní karty celebrit

Největší mediální aféra v dějinách Dánska - tak se mluví o případu bulvárního časopisu Se og Hør, jehož zaměstnanci zneužívali údaje z kreditních karet celebrit. Ve čtvrtek padl dlouho očekávaný verdikt: 15 měsíců odnětí svobody pro někdejšího editora a podmínka pro tři redaktory. Nejpřísnější trest dostal zaměstnanec firmy, který novinářům data nezákonně rozprodával: 18 měsíců vězení. O rozsudku píše server The Local.

|Jan Suchan, Jakub Knoll |Fotbal

Mrzí mě to, řekl Jarolím k mizerné návštěvě v Mladé Boleslavi. Dánové však chtěli hrát blízko Praze

Byl to zápas, kvůli kterému nebylo potřeba vypustit duši. Několik fotbalistů Česka i Dánska dostalo před vzájemným přípravným duelem volno kvůli náročnému programu, větším i menším bolístkám a podobně k poslednímu reprezentačnímu utkání roku přistoupili také fanoušci. V nevlídném počasí jich do Mladé Boleslavi dorazilo pouhých 1763, což je nejmíň v historii samostatného českého národního týmu.