Povánoční slevy budou kratší, záruky delší – to je téma Lidových novin. A Hospodářské noviny píšou o odlivu schopných programátorů z trhu. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Kus pravdy mají ti uvědomělejší, kdo nám opakují, že nejsou potřeba velké, drahé dárky. Radost ze samotného odkrytí tajemství přinese právě tak vybalení klíčků od mercedesu jako uštrikovaná šála.
„Byly doby, kdy značná část populace na dárky neměla, a přesto si s tím dovedla poradit. Stačí nakreslit dítěti obrázek nebo si s ním chvíli hrát,“ navrhuje psychiatr Cyril Höschl.
Základní léky pro děti chybí i v nemocnicích. Informuje o tom Deník N. A vlastní bydlení je pro rodinu podle Mf Dnes nejhůř dostupné za posledních dvacet let. Více ve výběru z médií Radiožurnáli.
Za vánoční dárky bude v menší míře letos utrácet 57 procent dotázaných, 15 procent počká na povánoční výprodeje a desetina dárky kupovat nebude kvůli zdražování a nepříznivé ekonomické situaci.
Štědrý den slaví děti nejen doma s rodiči, ale také například s vychovateli v dětském domově. V tom v Dolních Počernicích u Prahy na Vánoce zůstává 10 ze 77 dětí.
Nejvíce lidí plánuje začít dárky nakupovat na konci listopadu. Většina Čechů hodlá za dárky utratit do 8000 korun, zhruba polovina spotřebitelů bude kombinovat nákup v obchodech a na internetu.
Nejlevněji lidé pořídí školní pomůcky pro děti v Africe nebo obyčejnou rybu, nejvíc - celkem 7 a půl tisíce - stojí kráva nebo oslík s povozem. Po nákupu v eshopu dostanou lidé osvědčení.
„Stačí jen pár ťuknutí do mobilu a dluh je na světě,“ varuje jeden z autorů Indexu odpovědného úvěrování David Borges. Podle něj není u dárku důležitá cenovka, ale spíše to, že někomu udělá radost.
Přepravní firmy hlásí maximální vytížení svých kurýrů a dep. Zákazníky proto upozorňují i na několikadenní zpoždění doručovaných zásilek. Společnost totiž žije nejenom Vánocemi, ale i covidovou krizí.
Ani epidemie koronaviru nezabrání, aby lidé mohli plnit přání seniorům v domovech důchodců. Všechny informace jsou už nyní k nalezení na webových stránkách www.jeziskovavnoucata.cz.
Obchody tuto službu nabízí nad rámec svých zákonných povinností. V případě nákupu zboží přes internet je možné jej ze zákona vrátit do 14 dnů bez uvedení důvodu.
Velké překvapení zažila tento týden mladá rodina z Walesu, které nedávno zemřel oblíbený soused. Starý muž zanechal jejich dvouleté dceři dárky na 14 let dopředu.
V největším studiu, kde jindy nahrává hudbu Symfonický orchestr Českého rozhlasu, připravovali dárky v podobě čokolády a vlastnoručně vyrobených přání od dětí.
Nejčastěji lidé najdou pod stromkem podle průzkumu kosmetiku, hračky a oblečení. Statistiky Zboží.cz ale ukazují, že velký zájem je před Vánocemi i o lego nebo pohádkové knihy.
Praha, Stráž nad Nisou||Lucie Fürstová, jch|Zprávy z domova|Ježíškova vnoučata
Středa patří zamilovaným. Právě ti považují 14. únor, tedy svatého Valentýna, stále častěji za svůj hlavní svátek. Toho využívají i obchodníci – útrata za dárky se pohybuje často v řádech stokorun.
Přes 13 000 seniorů z domovů pro seniory má letos krásnější Vánoce díky Ježíškovým vnoučatům. Unikátní projekt Českého rozhlasu tak během adventního času dokázal zdánlivě neuvěřitelnou věc.
Za vánoční dárky, jídlo a výzdobu chtějí letos Češi utratit nejčastěji do deseti tisíc korun. Ne všichni ale nákupy řeší z vlastních úspor. Každý sedmý Čech si totiž letos plánuje peníze vypůjčit.
Ježíškova vnoučata si odškrtla další náročnější přání. Pětasedmdesátiletá Hana z domova pro seniory miluje plavání. Jenže je upoutaná na invalidní vozík. A do bazénu se proto už roky nedostala.
„Dnes nás napadlo, že bychom Vám rády věnovaly 100 lístků.“ Tak začínal email, který přišel do Českého rozhlasu. Seniorům z projektu Ježíškova vnoučata se tak splnilo další přání.
Bez rodiny a dárků, tak tráví Vánoce mnoho českých seniorů. Ježíškova vnoučata se to rozhodla změnit. Zapojit do projektu a nadělit radost starým lidem může každý.