databáze

| dp |Zprávy ze světa

Hackeři zneužili plyšové hračky. Z nezabezpečené databáze ukradli statisíce údajů

Roztomilý plyšový společník i nenápadná hrozba. Mluvící zvířátka nebo panenky jsou u dětí velmi populární. S jejich oblibou ale přibývá také obav ze zneužití informací o uživatelích. Naposledy zabezpečení dat selhalo v případě plyšáků CloudPets od výrobce Spiral Toys, píše server CNN. Zranitelnosti jejich databáze zneužili hackeři, kteří stojí za únikem e-mailových adres, hesel i hlasových nahrávek více než půl milionu uživatelů plyšové hračky.

|Ľubomír Smatana |Zprávy z domova

Vrchní soud zřejmě vynese rozsudek ve sporu o legální využívání databáze DNA

Vrchní soud v Praze rozhodne, jestli policie odebírala nezákonně DNA. Do letitého sporu s ministerstvem vnitra se pustil Jan Pivoda, který žádá o vymazání svého genetického profilu z Národního registru DNA. Do databáze se dostal v době, kdy ho odsoudili za daňový podvod a policejní prezident nařídil plošný odběr DNA všech vězňů. Pivoda to považuje za nezákonné a městský soud už mu dal za pravdu. Rozsudek vrchního soudu bude pravomocný.

Soud odročil rozhodnutí o legálnosti vzniku databáze DNA pro potřeby policie

|Ľubomír Smatana, mkp, krw |Zprávy z domova

Vrchní soud odročil případ, ve kterém se Jiří Pivoda domáhá, aby ministerstvo vnitra vymazalo z databáze profil jeho DNA. Obává se zneužití citlivých údajů s tím, že databáze není upravena zákonem, pouze pokynem policejního prezidenta. Soud požádal ministerstvo vnitra, aby doložilo, zda policie eviduje vzorek, ze kterého byl vytvořený profil DNA. To však ministerstvo vnitra nedokázalo zodpovědět a soud tak případ odročil, dokud ministerstvo neodpoví.

|Eva Rajlichová, kov |Zprávy z domova

Policie chce dál plošně sbírat DNA zločinců. Už má víc než 160 tisíc vzorků

Policejní databáze DNA profilů se každý rok rozroste o tisíce nových vzorků. A zřejmě tomu tak bude i dál. Praxi v tomto týdnu posvětil verdikt Nejvyššího správního soudu. Ministerstvo vnitra chce pokračovat v praxi, kdy policie pachatelům úmyslného trestného činu bere vzorek automaticky. Při odhalování trestné činnosti je to prý jednoznačný přínos. V současnosti mají kriminalisté biologický otisk od víc než 160 tisíc lidí.

| ČTK, Eva Rajlichová, kov |Zprávy z domova

I pachatelé hospodářské kriminality mohou být v databázi DNA, rozhodl NSS

I pachatel daňového deliktu může být vedený v databázi DNA, která umožňuje odhalovat pachatele trestných činů mezi recidivisty. Vyplývá to z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS), který zamítl kasační stížnost Úřadu pro ochranu osobních údajů ve sporu s ministerstvem vnitra. Rozsudek není úplným posvěcením současné praxe, kterou ochránci soukromí dlouhodobě kritizují. NSS zdůraznil, že se vyjádřil ke konkrétnímu případu a že v jiných kauzách se může hodnocení lišit.

|Martin Karlík, bre |Zprávy z domova

ÚOOÚ ukončil vyšetřování úniku dat z Penzijního fondu KB, zahájil správní řízení

Úřad pro ochranu osobních údajů už vyšetřil únik dat z penzijní společnosti Komerční banky. Na případ jako první upozornil letos v létě Radiožurnál. Uživatelé se tehdy kvůli chybě mohli přes internetové bankovnictví dostat k údajům, které se týkaly smluv o penzijním spoření jiných klientů. ÚOOÚ zahájil s penzijní společností správní řízení.

|Ondřej Houska, Ondřej Bouda, Marika Táborská, Eva Presová |Zprávy ze světa

Hackeři ukradli Sony databázi s daty 77 milionů uživatelů

Společnost Sony se stala obětí dosud největší krádeže osobních dat na internetu. Postižených je 77 milionů uživatelů její herní sítě. Hackeři získali nejen seznam jmen, dat narození, adres a e-mailů, ale také hesla k účtům a pravděpodobně i čísla kreditních karet jednotlivých uživatelů.