Datová žurnalistika

Nejnovější zprávy

|Michal Zlatkovský |Zprávy z domova

Kde ženy vládnou s muži? Za 20 let se v Česku situace nezměnila, jsme ve druhé polovině světového žebříčku

Z dvou set zákonodárců v české Poslanecké sněmovně tvoří ženy necelou pětinu. Poměr mužů a žen mezi českými poslanci se přitom za posledních dvacet let změnil jen nepatrně. V žebříčku podílu žen ve světových parlamentech se tak Česko ocitá v polovině - za Saúdskou Arábií, ale před Spojenými státy.

|Hana Mazancová |Zprávy z domova

'Proč by měl stát vařit pivo?' Senátoři se chystají na proškrtaný registr smluv

ANKETA. Novela zákona o registru smluv, která v Poslanecké sněmovně prošla o jeden hlas, brzy zamíří do Senátu. Horní komora parlamentu rozhodne, zdali výjimka z registru bude platit pro národní podnik Budvar a státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu, krajů nebo obcí. Zpravodajský web Českého rozhlasu proto oslovil všech 81 senátorů. „Budvar by měl požívat mimořádný status vzhledem k jeho výjimečnosti,“ zní například jedna z odpovědí.

| ZW ČRo |Zprávy z domova

DATA: Připomeňte si, jak si Miloš Zeman vedl v prezidentských volbách 2013

Prezident Miloš Zeman v pátek oficiálně oznámil, že se bude ucházet o druhé volební období. Připomeňte si v detailně zpracované mapě výsledky 2. kola prezidentských voleb v roce 2013. Největší podporu tehdy získal v Moravskoslezském kraji, kde ho volilo 67 % voličů. Prezidentem se stal poté, co v závěrečném kole získal 54,8 % hlasů. Porazil tak svého protikandidáta Karla Schwarzenberga.

|Jan Cibulka |Zprávy z domova

Češi a zločin: podsvětí si vystačí s pistolemi z tržnice, ukazují policejní statistiky

DATA. Čeští střelci získali silného zastánce. Ministr vnitra za ČSSD Milan Chovanec navrhuje, aby právo na zbraň bylo součástí Ústavy. Na návrhu ústavního zákona se v pondělí neshodla vláda, nyní se jím bude zabývat Poslanecká sněmovna. Český rozhlas se zaměřil na podrobné kriminální statistiky, aby ukázal, jakou roli hrají střelné zbraně v tuzemské zločinnost.

Brno ve sporu s Českou poštou. Pobočky jsou o víkendu ve dvou třetinách města zavřené

|Jan Boček, Jan Cibulka, Tomáš Kremr |Zprávy z domova

MAPA: V Brně si stěžují na nedostatečné služby České pošty. Ve městě je podle některých městských částí málo poboček. Obyvatelé Medlánek například sepsali petici, aby tam vznikla samostatná pobočka. Brněnští starostové teď vyzývají zástupce České pošty, aby situaci řešili. Mluvčí státního podniku Matyáš Vitík tvrdí, že současná síť poštovních poboček v Brně je dostatečná. Pošta chce podle něj své pobočky zkvalitňovat, ne jejich počty rozšiřovat.

|Vojtěch Man, Michal Zlatkovský |Zprávy z domova

27 let Jágrovy kariéry v grafech. Podívejte se, jak stoupá hvězda nejlepšího českého hokejisty

DATA. Jaromír Jágr bude i jako pětačtyřicátník oporou Floridy v boji o postup do play-off. Do týmu se mu po zranění vrátili spoluhráči útoku a i ze statistik české „osmašedesátky“ je patrné, že si i v hokejově pokročilém věku drží vysokou produktivitu. K narozeninám si navíc může nadělit překonání dalšího milníku.

|Hana Mazancová |Zprávy z domova

'Konec lajdáctví' i 'justice sloužící politice'. Desítky expertů rozebírají zlomový verdikt kauzy Rath

ANKETA. Žádné soudní rozhodnutí posledních měsíců nevzbudilo tolik vášní jako zrušení odsuzujícího rozsudku nad exposlancem Davidem Rathem. Zpravodajský web Českého rozhlasu proto zorganizoval velkou anketu mezi experty. „Kauza ukázala, že na politiky se nesahá,“ shodují se vesměs bojovníci s korupcí. „Je to nepřekvapivé rozhodnutí o lajdáctví při nasazování odposlechů,“ zní hlas z druhé strany.

|Jan Boček, Jan Cibulka |Zprávy z domova

Česko a prach? Čtvrtina stanic loni hlásila překročení limitů. Podívejte se, jak se dýchá u vás

V Česku dlouhodobě dochází k překračování prachových limitů. Minulý rok nebyl výjimka: denní limity pro prachové částice do 10 mikrometrů (PM10) byly porušeny na 23 procentech měřicích stanic. Vyplývá to z aktuálních dat o znečištění vzduchu, která ČHMÚ zveřejňuje na svém webu. Český rozhlas tato data každou hodinu ukládá, takže lze sledovat znečištění vzduchu v průběhu celého minulého roku.

|Jan Cibulka |Zprávy z domova

Nové modré zóny: stovky pokut rozdává auto s kamerami. Kde a kdy jezdí nejčastěji?

DATA. Rozšíření parkovacích zón vyneslo magistrátní pokladně na pokutách už více než milion korun. Městská policie eviduje v nových zónách v Praze 6 měsíčně pět set přestupků spojených s parkováním. V Praze 5 jich loni v říjnu řešila skoro šest set. V méně exponované Praze 8, která modré zóny zavedla jen na menší části svého území, strážníci ve stejném měsíci odhalili necelé dvě stovky přestupků spojených s parkovacími zónami. Vyplývá to z databáze městské policie, kterou Český rozhlas získal podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

|Petr Kočí |Zprávy z domova

55 let přehrady Orlík: Porovnejte si letecké snímky krajiny před napuštěním nádrže se současností

Největší z přehrad Vltavské kaskády zatopila deset obcí s téměř sedmi stovkami obytných a hospodářských staveb. Hladina vystoupala až k zámku Orlík; původně stál na skále nad hlubokým údolím. Podívejte se, jak dřív vypadal soutok Vltavy s Otavou a poslechněte si reportáž Československého rozhlasu z 22. prosince 1961, kdy vodohospodáři gigantickou stavbu uvedli do provozu.