Matematička Lenka Přibylová stojí za indexem rizika v jádru protiepidemického systému. Ten od počátku považuje za málo striktní, po nástupu britské mutace navíc výpočet potřebuje zkalibrovat.
Zatímco u italských mužů činí rozdíl v naději dožití mezi vysokoškoláky a těmi se základním vzděláním čtyři roky, u slovenských šestnáct let. Střední Evropa v rámci starého kontinentu vyčnívá.
Ubývá lidí, kteří dostali první dávku látky a získali tak částečnou imunitu. Důvodem je nutnost přeočkování. V některých krajích proto ruší plánované rezervace pro doposud neočkované.
Zaokrouhlování, které ve středu zrušil Ústavní soud, se nejvýrazněji projevilo při volbách 2006 a 2017. Váha jednoho hlasu byla u největších stran více než dvojnásobná ve srovnání s menšími stranami.
Nejhůř zasažené české město byl v posledních třech měsících Trutnov: mezi uzdravené se počítá 12 procent obyvatel obce. Naopak Klášterci nad Ohří se nemoc téměř vyhnula, má 3,5 procenta vyléčených.
Pokud vakcinace výrazně nezrychlí, nemůže vláda stihnout slibovaný termín a dokončit očkování v červnu 2022. Podívejte se, kdy celá operace skončí, bude-li pokračovat stejnou rychlostí jako doposud.
S covidem, nebo na covid? Odpověď na otázku, která loni zamotala hlavu celé civilizaci – tedy co považovat za příčinu úmrtí – hledá lékařská statistika přes sto let.
Zpravodajský server iROZHLAS.cz přináší přehled osobností, témat a článků, které v každém z týdnů končícího roku upoutaly pozornost nejvyššího počtu čtenářů.
V posledním říjnovém a prvním listopadovém týdnu v Česku zemřely přes čtyři tisíce lidí, což je výrazné vybočení z normálu. Nakolik to lze přičítat druhé vlně koronavirové epidemie?
Pokud se má Česko vyhnout třetí vlně nákazy během epidemicky náročných zimních měsíců, musí bezchybně fungovat trasování. To má ovšem v řadě ukazatelů k dokonalosti stále daleko.
Přes čtyři tisíce lidí zemřelo v posledním říjnovém i v prvním listopadovém týdnu. Jsou to nejvyšší týdenní počty úmrtí v novodobé historii a dvojnásobek průměru tohoto období za patnáct let.
Interaktivní kalkulačka vám ukáže, zda jste odevzdaní trpitelé, bezhlaví jezdci, spontánní aktivisté nebo ostražití hlídači. Poradí také, jak se na vlastní stáří lépe připravit.
Statistiky o počtech testů a nakažených ukazují, že čím dále to mají lidé k odběrovému místu, tím méně se nechávají testovat. Podle ministerstva zdravotnictví jde o odpovědnost krajů.
Plénum Ústavního soudu posvětilo současnou úpravu zdravotnických registrů, podle většiny soudců je každá databáze lepší, o co víc obsahuje informací. Právo na soukromí jednotlivce tak jde stranou.
Situaci by měl změnit zákon o ochraně oznamovatelů, který musí Česko přijmout v reakci na evropskou směrnici. Současná podoba návrhu je ale podle neziskových organizací problematická.
Nápad nezveřejňovat denní počty obětí je další díl protivné přetahované: podle ÚZIS média nechápou, co se ve zdravotnictví děje, a měla by ukazovat co nejméně dat. Správná cesta je opačná.
Denně aktualizujeme údaje o počtech provedených testů, nakažených osob, vyléčených pacientů či zemřelých. Co konkrétně si ale pod těmito čísly představit?
Soukromí není opak bezpečí, jak se nově snaží tvrdit Rada Evropské unie. Bez šifrované komunikace přijde řada lidí k úhoně, a zločince to stejně nezastaví.
Ve druhém říjnovém týdnu zemřelo v Česku o 14 procent lidí víc, než je v této době obvyklé. Nadměrně umírali zejména muži a senioři od 65 let. Plyne to z dosud neveřejných údajů ministerstva vnitra.
Na Floridě kampaně utratily v součtu dvojnásobek druhého státu v žebříčku (Pensylvánie). Boj, který se tam odehrává, je opravdu lítý, popisuje klíčové postřehy z analýzy dat Petr Baudiš.
Evidence nemocných koronavirem evidovala u některých pacientů špatně přiřazenou obec. Nakažené z velkých měst tak státní statistika v některých případech započítala do malých obcí.