Nejvyšší fotbalová soutěž mužů zná vedle pražských derby i několik dalších. Co mají zápasy regionálních soupeřů společného a jak vypadají dlouhodobé bilance jejich účastníků?
Česko každoročně zažívá kolem 80 dní, kdy se teploty vyšplhají o pět a víc stupňů nad dlouhodobý průměr. Před půlstoletím to bylo 40 dní, v nadcházejícím desetiletí to má být 100 až 140 dní za rok.
V dětství dnešních šedesátníků byly Vánoce pod sněhem až dvakrát pravděpodobnější, než jsou dnes. Nejde jen o estetický problém: sněhu je méně i po zbytek zimy, voda pak po oblevě v krajině chybí.
První polovina září byla letos teplejší, než jsme v Česku zvyklí. Z dlouhodobého pohledu je to ovšem měsíc, jehož klima se mění po říjnu nejpomaleji. Nejvíc se za šedesát let otepliy srpen a prosinec.
Od roku 1961 se světová teplota zvýšila o 1,2 °C, ale oblasti se oteplují různě rychle. V České republice vzrostla průměrná roční teplota za šedesát let o dva stupně.
Klimatická změna s sebou přináší častější tropické dny, kdy teploty vystoupají na 30 a více stupňů. Horko přitom komplikuje pobyt venku a ohrožuje zejména lidi starší či s kardiovaskulárními potížemi.
Nádražní versus Plzeňská. V těsném souboji smíchovských výpadovek loni vyhrála o jediný přestupek ta jižní. Data Policie ČR prozrazují, ve kterých ulicích a městských částech jsou policisté aktivní.
Nejshovívavější jsou policisté u dopravních přestupků, jejichž následky dopadají na chodce. Nejtvrději naopak trestají nedání přednosti zprava či špatné odbočení vlevo.
V průměru měsíčně brněnské úřady odhalí 2600 aut bez zaplaceného parkování. Loni v červenci ale odhalily kamery jen dvě stě hříšníků, zatímco v listopadu najednou přes pět tisíc.
Ekonomové upozorňují na některé paradoxy vládního návrhu: například zkušený lékař se 120tisícovým platem zdaní každou další hodinu přesčasu vyšší sazbou, než ještě lépe placený ředitel nemocnice.
Po Slovácích strávili nejvíce času na hřištích 1. ligy hráči ze zemí bývalé Jugoslávie, z Brazílie a Francie. Charakteristické je angažování mladíků z Ghany a Nigérie, kteří záhy odcházejí dál.
Zatímco zrušení superhrubé mzdy pomohlo spíše bohatým, změny, o kterých má po prázdninách rozhodnout sněmovna, zvyšují ve vládou navržené podobě daně rovnoměrně napříč společností, říkají ekonomové.
Policejní prezident Martin Vondrášek prohlásil, že podstatná část žen oznamující znásilnění si ho vymyslí. Argumentuje počtem případů, které policie odloží. To ale neznamená, že šlo o křivé obvinění.
Většinu požárů založili lidé, ať už schválně, nebo z nedbalosti. K šíření ohňů pomáhají vedra a sucha způsobená klimatickou krizí i úbytek tradičních způsobů zemědělství v turistických oblastech.
Od 60. let se auta svými rozměry posunula nejméně o jednu obchodní třídu výš. Dnešní malé vozy mají rozměry tehdejší střední třídy. Tlak na velikost umocňují prodeje SUV, které trhu dominují.
Celkem stát eviduje přes 10 tisíc kontaminovaných míst nebo míst, u kterých je na kontaminaci podezření. Nápravu brzdí nedostatek financí i obtížné zjišťování skutečného rozsahu škod.
Malá dívka se spolu s panem učitelem, hostinským a policistou snaží přijít na kloub staré záhadě v uličkách pevnosti Josefov. Film, který neexistuje – a přitom jsme ho někdy všichni viděli.
Třetinu celovečerních filmů posledních 25 let režírovali lidé narození v Praze, z 87 procent jde o muže. Ženám se ve filmu více daří jako asistentkám režie či střihu než jako režisérkám či střihačkám.
Kolik vedlejších rolí může člověk zahrát, aniž by dostal jedinou hlavní? Které dvojice vídáme ve filmech nejčastěji a čí hlas k nám promlouvá z nejvíce úst? Odpovědi najdeme v datech.
Před 125 lety natočil Jan Kříženecký první čtyři české filmy. Od té doby jich vznikly čtyři tisíce a pracovaly na nich desetitisíce lidí. Jaké snímky a jací lidé to byli, ukáže seriál datových článků.
Novela trestního zákoníku umožní odsoudit i dosud netrestatelné případy sexu bez souhlasu. Ve hře jsou dvě varianty: buď vznikne nový trestný čin, nebo bude místo násilí stačit nesouhlas.
U inhalátoru Symbicort Turbuhaler zůstává reálnou možností, že ho lékárny ilegálně vyvážejí do zahraničí ve stamilionových objemech. Potvrzuje to několik zdrojů z oboru, úřad to nechává bez komentáře.
Někteří provozovatelé lékáren či distributoři prodávají v rozporu se zákonem léky do zahraničí, kde za ně pacienti platí víc. Cesty nelegálního reexportu vedou paradoxně přes ještě levnější Slovensko.
Někteří majitelé lékáren buď naskladňují o desítky procent víc balení, než kolik jich vydají pacientům, nebo lék někde mizí. Data napovídají, že může docházet k masivnímu nelegálnímu reexportu.