David Černý

David Černý v textech na iROZHLASU

Klikující autobus slouží v Praze jako reklamní poutač, výtvarník Černý protestuje

|Mirko Kašpar, Jan Bumba |Výtvarné umění

Klikující londýnský dvoupatrový autobus od sochaře a výtvarníka Davida Černého patřil mezi nejvýraznější české příspěvky k letošní olympiádě. Upravený doubledecker, jehož výrobu zaplatil podnikatel Andrej Babiš, se teď objevil na pražském Staroměstském náměstí i s reklamou. Autorovi však takové využití jeho díla vadí.

|Věra Pfeifferová, Simona Bartošová |Výtvarné umění

Soud bude znovu řešit vulgarity Davida Černého na adresu Milana Knížáka

U Městského soudu v Praze dnes bude pokračovat spor umělců Milana Knížáka a Davida Černého. Bývalý ředitel Národní galerie Knížák chce po Černém 150 tisíc korun za vulgární slova, které o něm pronesl ve vysílání České televize. Po té Knížák požaduje půl milionu korun za to, že i když byl pořad předtočený, televize z něj Černého vulgarity nevystřihla.

|Veronika Sedláčková, Petr Sehnoutka, Mariana Zapotilová |Výtvarné umění

Růžový tank Davida Černého bude dva týdny plout po Vltavě

Sovětský tank, jež před dvaceti lety přetřel na růžovo výtvarník David Černý, se vrátil do Prahy. Obrněnec, který byl původně symbolem osvobození Československa v roce 1945 a posléze jeho okupace sovětskou armádou, bude nyní po dva týdny plout na pontonu u Střeleckého ostrova. Do Prahy tank dorazil symbol právě začínající akce nazvané Týden svobody, kterou ke dvacátému výročí odsunu sovětských vojsk pořádá iniciativa Opona.