dávky

| ČTK |Zprávy ze světa

Sociální dávky pro cizince z EU je třeba omezit, říká německá ministryně práce

Německá ministryně práce Andrea Nahlesová chce omezit sociální dávky pro cizince z Evropské unie. Předloží prý nový návrh zákona, který by to umožnil. Uvedla to v rozhovoru pro list Rheinische Post. Ministryně tak reaguje na nedávné rozhodnutí Spolkového sociálního soudu, který lidem pobývajícím v Německu déle než půl roku přiznal sociální dávky. Podporu by podle odhadů mohlo získat asi 130 tisíc lidí.

|Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Exnáměstek MPSV Šiška míří opět k soudu. Kvůli zakázce na kontrolu výplaty dávek

Někdejší první náměstek ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Vladimír Šiška míří opět k soudu. Tentokrát kvůli veřejné zakázce na kontrolu výplaty sociálních dávek. Bývalý úředník čelí obžalobě v souvislosti s miliardovou zakázkou na kontrolu sociálních dávek. Před soudem se objeví i soudní znalec Vladimír Smejkal. Údajně připravil nepravdivý znalecký posudek, který se Šišky zastával.

| ČRo |Zprávy z domova

Nesouhlas obce s dávkou na byt nemusí být pro výplatu závazný, uvedl Chovanec

Až sedmnácti tisícům lidí z ubytoven hrozí ztráta střechy nad hlavou kvůli nesouhlasu obcí s vyplacením doplatku na bydlení. Odhaduje to vládní Agentura pro sociální začleňování. V dubnu doplatek pobíralo 75 tisíc lidí. Podle ministra vnitra Milana Chovance ale nemusí být nesouhlas obce s vyplacením doplatku na bydlení pro úřady práce, které dávku vydávají, závazný. Žadatelům tak mohou peníze poskytnout.

| ČTK |Zprávy z domova

Policie navrhla obžalovat exnáměstka MPSV Šišku kvůli zakázce na kontrolu dávek

Protikorupční policie navrhla obžalovat bývalého náměstka ministerstva práce Vladimíra Šišku v souvislosti s miliardovou zakázkou na kontrolu sociálních dávek, kterou měla bez výběrového řízení získat firma IBM. Informaci o ukončení vyšetřování kauzy dnes ČTK sdělil dozorující státní zástupce Zdeněk Matula. Vedle Šišky čelí obvinění i soudní znalec, který k zakázce zpracoval posudek.

Z projektu sKaret by mohla zmizet povinnost mít účet u České spořitelny

|Martin Křížek, Kristina Winklerová |Zprávy z domova

K sociálním kartám by si zřejmě do budoucna příjemci dávek nemuseli zřizovat povinný účet u České spořitelny. Lidé by mohli dávky od státu dostávat také přímo na konto nebo poštou. Návrh zaslala minulý týden ministryně práce Ludmila Müllerová premiéru Petru Nečasovi. Oba úřady teď tuto i další změny formulují do paragrafů.

|Petra Benešová, Kristina Winklerová |Zprávy z domova

Budoucnost sKarty je zatím nejistá. Výplaty příspěvků by se ale měly usnadnit

Stále více lidí si v posledních týdnech vyzvedává na úřadech práce sociální kartu. Stát začal rozesílat dávky prostřednictvím elektronických plateb před několika měsíci, v mnoha případech se ale objevují komplikace a lidé čekají na příspěvky i o několik týdnů déle. Vydávání sKarty kritizují neziskové organizace, ale také levice, která dnes v Senátu uspěla s návrhem na její zrušení. Stát ovšem zatím nový systém zastavit nechce.

|Veronika Neprašová, Tereza Svobodová |Zprávy z domova

Rodiče handicapovaných dětí mohou znovu pobírat dávky na péči i rodičovský příspěvek

Ministerstvo práce po 11 měsících znovu mění systém vyplácení dávek. Rodiče postižených dětí mohou od prosince znovu pobírat současně příspěvek na péči i rodičovské dávky. Dosud si museli vybrat jen jeden z příspěvků. Měsíčně tak přicházeli i o víc než deset tisíc korun. Nově ale mohou obě dávky najednou pobírat už jen rodiče dětí do 4 let.