dědictví

|Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Soud o milionovém dědictví po Ratmíru Rathovi nerozhodl. Může trvat několik let

Exposlanec David Rath trvá na platnosti závěti jeho otce Ratmíra. Vzkázal to Obvodnímu soudu pro Prahu 6 po advokátce. Soud v pátek začal projednávat žalobu Michala Ratha, staršího bratra Davida, který zpochybňuje platnost otcovy poslední vůle. V závěti odkázal veškerý majetek synu Davidovi. Michal Rath tvrdí, že dokument jeho otec nepsal a nemá ani potřebné náležitosti. V den, který je uvedený na poslední vůli, měl navíc Ratmír Rath infarkt.

|Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Bratři Rathové u soudu: Michal žaluje Davida kvůli dědictví po otci, může jít o 20 milionů

Před soudem se v pátek potkají bratři Rathové. Starší Michal žaluje exposlance a bývalého hejtmana Davida Ratha kvůli dědictví. Zpochybňuje závěť, ve které otec bratrů Ratmír Rath odkazuje veškerý majetek synu Davidovi. Může jít i o 20 milionů korun. Dokument, který má Český rozhlas k dispozici, sepsal Ratmír Rath dva měsíce před smrtí v nemocnici.

Otec Davida Ratha odkázal majetek pouze jemu. Závěť je neplatná, tvrdí bratr v žalobě

| Český rozhlas |Zprávy z domova

David Rath, bývalý středočeský hejtman souzený za korupci, a jeho starší bratr Michal se přou o dědictví po otci. Píše o tom dnešní Mladá fronta Dnes. Zesnulý Ratmír Rath podle ní v závěti veškerý majetek odkázal svému mladšímu synovi. Michal ji ale označil za cár papíru a podal žalobu k soudu. Součástí dědictví jsou i miliony obstavené kvůli podezření, že pocházejí z trestné činnosti.

|Zuzana Švejdová, Kristina Roháčková |Ekonomika

Češi musí nově hlásit příjmy osvobozené od daně. Za nedodržení jim hrozí pokuty

Ještě v loňském roce platilo, že se příjmy osvobozené od daně nemusely přiznávat finančnímu úřadu. Dědictví, výhry v loterii nebo například příjmy z prodeje obchodních podílů a cenných papírů ve výši nad 5 milionů korun už ale od letoška budou Češi muset zapisovat do daňového přiznání. To je potřeba odevzdat úřadu nejpozději do 1. dubna 2016.

|Zuzana Petráňová, Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Soud opět jedná o právech na Krtečka. Vdova po Milerovi se zastala své vnučky Karolíny

Městský soud v Praze znovu projednává spor o práva na kresleného Krtka. Žalobu na vnučku výtvarníka Zdeňka Milera Karolínu podala správkyně dědictví Milena Fischerová. Zpochybňuje licenční smlouvu, kterou vnučka podepsala s animátorem dva měsíce před jeho smrtí. Pražský městský soud její žalobu loni zamítl, odvolací soud mu ale případ vrátil k novému projednání.