dekret

dekret v textech na iROZHLASU

| ČTK |Ekonomika

Ochránci přírody vs. Trump. Konec války proti uhlí, vzkázal při podpisu nového dekretu

Americký prezident Donald Trump podepsal exekutivní nařízení, které ruší či omezuje regulaci zavedenou jeho předchůdcem v úřadu Barackem Obamou k ochraně životního prostředí. Trumpova administrativa už dříve uvedla, že přísná omezení brání v činnosti například těžařům ropy či uhelným společnostem a připravuje tisíce Američanů o práci. Dekret, který má ukončit regulaci emisí z tepelných elektráren či omezení těžby uhlí, chtějí žalovat ekologické organizace.

| ČTK |Zprávy ze světa

Washington, New York, Oregon. K havajské žalobě na Trumpův 'odporný' dekret se připojily další státy

Poté, co Havaj jako první americký stát zažalovala nový Trumpův migrační dekret, který zakazuje vstup občanům šesti zemí do USA, podnikly ve čtvrtek proti nařízení soudní kroky i další státy. O pozastavení platnosti příkazu požádal soud stát Washington, k němuž se připojily Oregon a New York. Zatímco Havaj tvrdí, že je dekret protiústavní, Washington se zachoval podobně jako v případě předešlého dekretu zablokovaného justicí.

| ČTK |Zprávy ze světa

Jaké toalety smí navštěvovat transsexuální studenti? Ať si řeknou jednotlivé školy, rozhodl Trump

Americký prezident Donald Trump ve středu zrušil spory vyvolávající dekret svého předchůdce Baracka Obamy, který umožňoval transsexuálním studentům svobodnou volbu záchodů. V ožehavé společenské otázce, která byla v minulých letech příčinou řady právních pří, tak došlo k dalšímu zásadnímu obratu. Nyní bude záležet na jednotlivých státech, jaký zvolí přístup k právům příslušníků sexuálních menšin.

| ČTK |Zprávy ze světa

Proti Lukašenkovu dekretu o 'příživnictví' demonstrovaly v Minsku tisíce Bělorusů

Tisíce Bělorusů vyšly v pátek do ulic hlavního města, aby protestovaly proti dekretu prezidenta Alexandra Lukašenka 'o předcházení sociálnímu příživnictví'. Nařízení ukládá zvláštní daň lidem nepracujícím po celý rok na plný úvazek. Agentura Reuters odhadla počet účastníků na přibližně dvě tisícovky, agentura AP na několik tisíc. Šlo o jednu z největších demonstrací v zemi s autoritářským režimem v posledních letech.

| ČTK |Zprávy ze světa

'Vydáme nový dekret, který ochrání naše obyvatele.' Trump ohlásil další exekutivní příkaz

Americký prezident Donald Trump na čtvrteční tiskové konferenci ohlásil přípravu nového migračního dekretu nahrazujícího ten původní, který předběžně zablokoval federální soud. Trump novinářům sdělil, že nové exekutivní nařízení chce podepsat příští týden. O tom, že se chystají nová migrační omezení, informovalo také ministerstvo spravedlnosti, které již nestojí o to, aby odvolací soud přehodnotil své rozhodnutí, které ponechalo zmrazení původního dekretu v platnosti.

| dp |Zprávy ze světa

Před 100 lety platil v USA dekret zakazující vstup 'idiotům, imbecilům, profesionálním žebrákům i epileptikům'

Exekutivní příkaz Donalda Trumpa vyvolal nejen v USA ostrou vlnu kritiky. Tisíce lidí proti němu protestovaly a právníci se snažili jeho platnost co nejdříve zvrátit. Nyní je příkaz pozastaven odvolacím soudem. Nejde přitom o první podobný zákon v americké historii, upozorňuje zpravodajský server CNN. Trumpův dekret se totiž nápadně podobá imigračnímu aktu z roku 1917, který omezil vstup do země především lidem z Blízkého východu a Asie.

| ČTK, Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Zákaz Trumpova migračního výnosu platí. Vláda u soudu neuspěla s odvoláním

Lety do Spojených států jsou znovu otevřené občanům sedmi zemí, kterým původně americký prezident Donald Trump vstup zakázal. Arabské společnosti Emirates, Etihad a Qatar oznámily, že opět přijímají na palubu všechny cestující s platnými cestovními doklady. Podobný krok vyhlásily i velké evropské aerolinky Air France či Lufthansa. Odvolací soud navíc zamítl žádost ministerstva spravedlnosti, aby zrušil předběžné opatření, kterým soud ve státě Washington pozastavil platnost nařízení.

|Věra Pfeifferová |Zprávy z domova

Dalších 38 lidí získalo osvědčení účastníka třetího odboje a odporu proti komunismu

Dekrety a odznaky účastníků třetího odboje a odporu proti komunismu získalo dalších 38 lidí. S osvědčením je spojená jednorázová odměna 100 tisíc korun pro žijící odbojáře a 50 tisíc korun pro pozůstalé. S potvrzením o účasti v třetím odboji se zvyšuje i důchod. Osvědčení odbojářům předal ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO, který ocenil jejich odvahu.

|Lenka Jansová |Zprávy z domova

Mikuláš Bek dál povede Masarykovu univerzitu, dekret mu předala ministryně školství

Staronovým rektorem brněnské Masarykovy univerzity se oficiálně stal Mikuláš Bek. Druhou největší univerzitu v Česku povede další čtyři roky. Padesátiletý muzikolog začne své nové funkční období v září. Dekret mu dnes předala ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Bek má totiž dlouhodobě napjaté vztahy s Pražským hradem.