Jsou to první volby od potlačení prodemokratického hnutí v této bývalé britské kolonii. Květnová změna volebního zákona zaručuje, že zákonodárný sbor obsadí především politici věrní Pekingu.
Súdánská bezpečnost zavřela už v noci mosty přes oba Nily barikádami a ostnatým drátem. Snaží se tak zabránit spojení demonstrantů do jednoho mohutného protestu.
Skupina prodemokratických aktivistů se v pondělí pokusila ve Varšavě zablokovat budovu ústavního soudu. Stalo se tak vpředvečer rozhodování soudců o nadřazenosti polské ústavy nad právem EU.
Online duel začal poté, co hongkongští hráči zjistili, že své herní avatary mohou obléci jako protestující do černého oděvu, plynových masek a žlutých bezpečnostních přileb.
V nemocnici zůstávají tři lidé ve vážném stavu. Velmi špatně je na tom sedmdesátiletý muž, po kterém jeden z demonstrantů hodil cihlu a vážně mu poranil hlavu.
Část lidí, kteří se sešli na tentokrát povoleném shromáždění v parku Tamar nedaleko vládních budov, nesla bílé smuteční květiny. Další skandovali „Svobodu Hongkongu“.
V Íránu má dnes zřejmě největší starosti Kásem Solejmání, velitel jednotek Al-Kuds, tedy odnože Revolučních gard. Zkušený důstojník čelí jedné z nejvážnějších hrozeb ve své dlouhé kariéře.
Tisíce demonstrantů za dohledu policie v neděli zpívaly americkou hymnu a skandovaly slogany jako „Bojujte za svobodu, stůjte na straně Hongkongu“ či „Vzdorujte Pekingu, osvoboďte Hongkong“.
Podle příbuzných a Navalného mluvčí politik nikdy předtím alergiemi netrpěl. Ve vězení byl Navalnyj od středy za vybízení k účasti na sobotní demonstraci.
Premiér Babiš (ANO) nakrátko vyšel večer před sněmovnu k demonstrantům protestujícím proti jeho vládě podporované KSČM. Účastníci ho zahrnuli pískotem a výkřiky „hanba“.
Kreml odmítl výzvy Spojených států a Evropské unie k propuštění demonstrantů, zadržených v Moskvě a v Petrohradu během pondělních protestů uspořádaných opozičním vůdcem Alexejem Navalným.
České ministerstvo zahraničí vyzvalo ruské a běloruské úřady k propuštění lidí, kteří byli zadrženi při víkendových demonstracích v těchto zemích. Při nedělních protestech proti korupci vládních úředníků v Moskvě bylo zadrženo na sto demonstrantů včetně opozičního vůdce Alexeje Navalného. Běloruská policie v sobotu zadržela přes 400 protestujících proti hospodářské a sociální politice režimu.
Další osud náměstí Nezávislosti v centru ukrajinského Kyjeva je nejasný. Známý Majdan se v zimě stal centrem protestů proti vládě prezidenta Viktora Janukovyče. Vojenské stany, chatrče a barikády z prostranství ale stále nezmizely. Většina Kyjevanů by přitom ráda viděla náměstí zase upravené jako před revolucí.
Nový ukrajinský generální prokurátor pohrozil zbývajícím aktivistům na Majdanu násilným vystěhováním. Několik stovek lidí stále zůstává na náměstí v centru města i v některých veřejných budovách.
Do Kyjeva odletěl další letecký speciál pro zraněné ukrajinské demonstranty. O 10 až 15 pacientů se budou v rámci humanitárního programu Medevac starat lékaři ve Všeobecné fakultní nemocnici a ve Fakultní nemocnici Motol.
Dva letecké speciály přivezou dnes večer do Česka 24 zraněných Ukrajinců z Kyjeva. Letouny CASA a Airbus jsou na transport pacientů speciálně vybaveny, mohou je převážet na lůžkách. Českou pomoc zajišťuje humanitární program MEDEVAC. Je určený lidem z válkou postižených oblastí, kterým není možné zajistit léčení v místních podmínkách. Léčbu pacientů hradí ministerstvo vnitra, které uvolní zhruba 10 milionů korun.
V Caracasu i dalších venezuelských městech se znovu střetla policie s demonstranty. Při protestech už zemřelo šest lidí. Protestující, především studenti, žádají rezignaci prezidenta Nicolase Madura. Vyčítají mu rozsáhlou korupci, neustálé zdražování a nedostatek základního zboží v obchodech. Část demonstrantů také obviňuje vládu z likvidace oponentů.
Ukrajinská opozice se připravuje na další neklidnou noc. Bezpečnostní složky drží na Náměstí nezávislosti v centru Kyjeva v obklíčení asi 10 tisíc lidí. Radikálové zpevňují barikády a hromadí zásoby kamení, pneumatik a zápalných lahví. Ukrajinské úřady hrozí nasazením armády.
Několik tisíc Ukrajinců se sešlo na už tradičním nedělním shromáždění na kyjevském náměstí Nezávislosti. Protesty pokračují i přesto, že aktivisté v noci na dnešek vyklidili budovu kyjevské radnice. Barikády v ulicích zůstávají.
Ukrajinští demonstranti po dvou měsících opustili klíčovou obsazenou budovu, kyjevskou radnici. Splnili tak jednu z hlavních podmínek amnestie, týkající se dvou tisíc pěti set soudně stíhaných demonstrantů. Objekt předali pod kontrolu OBSE.
Ukrajinští demonstranti začali opouštět barikády a obsazené budovy. Ne ale všichni. Definitivní rozhodnutí vynese takzvaná Rada Euromajdanu, protestního shromáždění na kyjevském Náměstí nezávislosti.
Exploze v kyjevském sídle ukrajinských odborů, které je obsazeno protivládními demonstranty, dnes vážně zranila nejméně jednu osobu. Nálož byla podle agentury Interfax ukryta v balíku s nápisem léky. Aktivovalo ji otevření víka krabice.
Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč podepsal zákon o amnestii pro demonstranty zatčené během protivládních protestů. Podpisem stvrdil také zrušení zákonů, které omezovaly práva protestujících. Ti to přivítali. Amnestii ale odmítají s tím, že je pouze podmínečná a závisí na tom, jestli demonstranti vyklidí obsazené budovy.
Bouřlivou situaci na Ukrajině sledují západní země. Německá vláda na jednání s ukrajinským velvyslancem v Berlíně odsoudila násilný postup tamní policie proti demonstrantům. Svůj nesouhlas s ním vyjádřila po telefonu s prezidentem Viktorem Janukovyčem také německá kancléřka Angela Merkelová.