demonstranti

| ČTK |Zprávy z domova

Propusťte demonstranty, vyzvalo české ministerstvo zahraničí Rusko a Bělorusko

České ministerstvo zahraničí vyzvalo ruské a běloruské úřady k propuštění lidí, kteří byli zadrženi při víkendových demonstracích v těchto zemích. Při nedělních protestech proti korupci vládních úředníků v Moskvě bylo zadrženo na sto demonstrantů včetně opozičního vůdce Alexeje Navalného. Běloruská policie v sobotu zadržela přes 400 protestujících proti hospodářské a sociální politice režimu.

|Ľubomír Smatana, Nikola Bojčev, Anna Kottová, Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Letecké speciály přivezou do Česka zraněné Ukrajince

Dva letecké speciály přivezou dnes večer do Česka 24 zraněných Ukrajinců z Kyjeva. Letouny CASA a Airbus jsou na transport pacientů speciálně vybaveny, mohou je převážet na lůžkách. Českou pomoc zajišťuje humanitární program MEDEVAC. Je určený lidem z válkou postižených oblastí, kterým není možné zajistit léčení v místních podmínkách. Léčbu pacientů hradí ministerstvo vnitra, které uvolní zhruba 10 milionů korun.

Venezuelou zmítají protivládní protesty, zemřelo při nich šest lidí

|David Koubek, Tea Veseláková, kap |Zprávy ze světa

V Caracasu i dalších venezuelských městech se znovu střetla policie s demonstranty. Při protestech už zemřelo šest lidí. Protestující, především studenti, žádají rezignaci prezidenta Nicolase Madura. Vyčítají mu rozsáhlou korupci, neustálé zdražování a nedostatek základního zboží v obchodech. Část demonstrantů také obviňuje vládu z likvidace oponentů.

Německá vláda odsuzuje násilí na ukrajinských demonstrantech

|Petra Novotná |Zprávy ze světa

Bouřlivou situaci na Ukrajině sledují západní země. Německá vláda na jednání s ukrajinským velvyslancem v Berlíně odsoudila násilný postup tamní policie proti demonstrantům. Svůj nesouhlas s ním vyjádřila po telefonu s prezidentem Viktorem Janukovyčem také německá kancléřka Angela Merkelová.

|Martin Dorazín, Jan Šmíd, Michaela Vydrová |Zprávy ze světa

Policisté opustili kyjevské náměstí Nezávislosti, kde v noci rozehnali tisíce demonstrantů

Příslušníci ukrajinské policie se během dopoledne stáhli z kyjevského náměstí Nezávislosti, v noci tam tvrdě zasáhli proti demonstrantům. Ti už znovu začínají stavět nové barikády. Noční zásah už kritizovala šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová. Zdravotnickou pomoc muselo vyhledat až 500 lidí, kteří utrpěli lehčí zranění. Nepokoje na Ukrajině vyvolalo rozhodnutí ukrajinské vlády odstoupit od připravované asociační dohody s Evropskou unií.