Ve washingtonském Muzeu a památníku holokaustu připomněli Mezinárodní den památky obětí holocaustu. 27. ledna 1945 osvobodila Rudá armáda nacistický vyhlazovací tábor Osvětim-Březinka.
Na pietním setkání vystoupil i Petr Haimann, který jako dítě strávil tři roky v terezínském ghettu. Svou vzpomínkou řeč zakončil přáním. „Doufám, že už toto nikdy nebude.“
Scénář k představení vznikl na základě osudu čtyř pamětníků, se kterými se herci setkali ještě před prvními divadelními zkouškami. Jejich příběhy pak dala dohromady režisérka Tamara Pomoriški.
Čtení odpoledne zahájila členka předsednictva Terezínské iniciativy Bohumila Havránková, které je 93 let a byla vězněna v terezínském ghettu. Pamětnice přečetla jména sedmi svých příbuzných.
Za nejdůležitější počin považuje Zuroff kauzu Dinka Šakiće, který za druhé světové války velel koncentračnímu táboru Jasenovac a který byl odsouzen v Chorvatsku ke dvacetiletému trestu.
Pietní akce se letos kvůli pandemii odehrávají hlavně virtuálně. Plánoval je třeba Izrael, Polsko nebo Německo. Setkání se konalo i v Senátu Parlamentu ČR.
Podle Vondráčka je nutné vzdorovat lhostejnosti, cítit odpovědnost, hájit demokracii a svobodu. Stejné usnesení přijaly už dříve izraelský Kneset a parlamenty desítky evropských zemí.
V neděli je Mezinárodní den památky obětí holokaustu. Lidé si tak připomenou a uctí památku nejen šesti milionů židovských obětí, ale i dalších nevinných, kteří zemřeli během druhé světové války.