deregulace nájemného

Ústavní soud se zastal majitelů domu. Za regulaci nájemného chtějí po státu milionové odškodné

| ČTK, Vlasta Gajdošíková |Zprávy z domova

Majitelé pražského domu, kteří kvůli regulaci nájemného přišli o 12 milionů korun, mají znovu šanci, že jim stát škodu nahradí. Ústavní soud v pondělí vyhověl jejich stížnosti. Soudy původně řekly, že majitelé uplatnili svůj nárok pozdě. Podle Ústavního soudu ale za uplynutí promlčecí doby může právě stát, který oprávněné nároky majitelů neřešil včas. Námitka promlčení je proto v rozporu s dobrými mravy a připomíná absurdní situaci z románu Hlava XXII, řekl ústavní soudce Vojtěch Šimíček.

|Evelyna Kulíšková |Regiony

Konec deregulace přinese spravedlnost v nájemném, tvrdí sdružení nájemníků

Změny v cenách nájmů v Praze a okolí by se podle odhadů Sdružení nájemníků ČR mohly do šesti let projevit až u třetiny pronajímaných bytů. Jednostranné zvedání cen ale končí. Od nového roku se musí lidé na výši nájemného dohodnout, případně se obrátit na soud. Hlavní slovo přitom budou mít znalci a jejich posudky.

|Tereza Jelínková, Evelyna Kulíšková |Regiony

Deregulace skončila i v Praze, nájemné se bude zvedat po dohodě s nájemníky

Posledním dnem loňského roku v Česku definitivně skončil systém regulovaného nájemného. Proces deregulace sice odstartoval už v 90. letech, velká krajská města včetně Prahy si ale z obav z tvrdého dopadu na sociálně slabší nájemce vyžádaly odklad, a to do roku 2013. Od 1. ledna tak všichni majitelé nemovitostí mohou nájemné zvyšovat jen po dohodě s nájemníky, kteří naopak mohou na základě znaleckého posudku žádat o slevu. Podle odhadů Sdružení nájemníků ČR se změny v cenách nájmů mohou dotknout až statisíců Pražanů.

|Petra Benešová |Zprávy z domova

Končí regulace nájemného. Ceny nájmů bude ovlivňovat trh

V Česku letošním rokem definitivně končí regulace nájemného. Od ledna se na výši činže musí dohodnout majitel a nájemník nově také v Praze, ve většině krajských měst a velkých obcích Středočeského kraje. Cenu nájemného tak bude určovat hlavně trh. Nabídka bytů už teď převyšuje poptávku a majitelé budou muset podle odborníků citlivě nastavit poplatky za byty, aby si nájemníky udrželi.

|Věra Pfeifferová, bre |Ekonomika

Záchranný fond společnosti RPG byty pomáhá nájemníkům v nouzi

Necelý rok po skončení deregulace nájmů v některých částech ČR se nenaplnily katastrofické scénáře o chaosu a soudech. Nájemníci ve více než polovině bytů mají uzavřené nové nájemní smlouvy, žalob o výši nájemného je podstatně méně, než se čekalo. A velcí vlastníci bytů začínají myslet i na nájemníky, kteří se bez vlastní viny dostali do finančních obtíží.

|Lucie Husárová 1, Václava Marešová, Eva Presová |Zprávy z domova

Senát vrací do sněmovny novelu, která řeší nájemné po skončení deregulace

Přechod nájmu na dědice na omezenou dobu nebo povinnost hlásit majiteli bytu počet lidí, kteří v něm žijí, jsou změny, které má přinést novela občanského zákoníku. Předlohu se změnami odsouhlasili senátoři. Do novely například doplnili, aby soud sám určil termín, od kterého má nájemník nebo majitel doplatit nájem v případě, kdy obě strany sporu skončí u soudu.

|Tomáš Medek, ak, Ludvík Bortl |Zprávy z domova

Senátoři projednají novelu, která upravuje konec regulace nájmů

Jak budou soudy postupovat při sporech o určení výše nájmu? To by měla stanovit novela občanského zákoníku, kterou dnes posoudí senát. Nájemci by měli mít dvouměsíční lhůtu na to, aby souhlasili s návrhem majitele bytu na zvýšení nájemného. Pokud pronajímatel odpověď nedostane, bude se moci do tří měsíců obrátit na soud, aby výši nájmu určil.

|Jaroslav Skalický |Zprávy z domova

Novinky v roce 2011: Deregulace nájemného se dotkne 400 tisíc domácností

Na nájemném pro příští rok se už většina nájemníků musí s majiteli domů a bytů dohodnout. Od 1. ledna totiž v přibližně 400 tisících bytech nebude nájemné podléhat regulaci a jeho výše bude záležet na domluvě. Výjimku má zhruba dalších skoro 300 000 bytů ve všech krajských městech kromě Ostravy, Ústí nad Labem a v obcích Středočeského kraje s počtem obyvatel nad 10 000. Tam se regulace prodlužuje až do konce roku 2012.

|Jan Piroch, Dalibor Zíta |Zprávy z domova

Samková: Vláda v souvislosti s regulací nájmů ignoruje zásady právního státu

Legislativní džungle. Tak právníci označují stav, který může nastat po Novém roce, až skončí regulované nájemné pro 400 000 českých domácností. Potom, co jejich nájemné přestane regulovat stát, bude na nich, jak se o výši nájemného dohodnou s majitelem. Kdo odmítne návrh majitele na zvýšení nájemného či vystěhování, musí počítat s tím, že na něho může majitel podat žalobu. Zatím se ale neví, jak se s přílivem soudních sporů mohou vypořádat české soudy a zda nevzniknou zmatky a dlouho táhnoucí se soudní tahanice mezi nájemci a majiteli domů.

|Eva Presová, Jan Bumba |Ekonomika

Ceny tržních nájmů ovlivňuje nabídka volných bytů

Už jen něco málo přes dva týdny chybí do okamžiku, kdy na mnoha místech v České republice skončí regulované nájemné. Změna se dotkne asi 400 tisíc domácností. Zatímco někde se nečekají žádné problémy, v jiných případech hrozí, že spor majitelů bytů a nájemníků skončí až u soudu.

|Veronika Sedláčková, Jan Piroch |Zprávy z domova

Kolaps soudů kvůli deregulaci nájemného podle majitelů domů nehrozí

České soudy, už tak zavalené jinými případy, by se mohly od nového roku ještě více prohnout, pokud by se potvrdilo dnešní varování majitelů domů. Podle jejich sdružení hrozí soudnictví velké komplikace, protože lednová deregulace nájemného na většině území Česka by mohla vést k lavině sporů o výši činží. K soudu by se prý totiž mohly dostat desetitisíce žalob, v případě, že se majitelé a nájemníci nedohodnou.

|Katka Brezovská, Veronika Sedláčková |Ekonomika

Regulované nájemné končí, někde nájemníci zaplatí až dvojnásobek

Přes 400 tisíc domácností v nájemních bytech se musí připravit na to, že za bydlení budou od roku 2011 platit víc. Stát totiž spustí první vlnu deregulace a v některých částech Česka může výše nájmu narůst o víc než sto procent. Na šok se podle odborníků musí připravit zejména obyvatelé na severu Čech a Moravy. Tam se totiž částka může zvýšit o víc než sto procent.

|Eva Holá, Jan Piroch |Regiony

Litvínov žádá premiéra o odklad deregulace nájemného

O výjimku v deregulaci nájemného pro Litvínov žádá dopisem premiéra Petra Nečase litvínovská radnice. Starosta chce, aby byl Litvínov zařazený mezi města, kde dojde k deregulaci nájemného až od roku 2012. O rok později dojde k deregulaci nájmu v Praze, krajských městech a městech nad 10 tisíc obyvatel ve Středočeském kraji.

|Naďa Bělovská, Michaela Vydrová |Ekonomika

Česko se připravuje na největší vlnu deregulace

Česká republika se připravuje na největší vlnu kompletní deregulace, která české nájemníky čeká. Od prvního ledna přestane platit regulované nájemné v 60 procentech doposud regulovaných bytů. Nájemné se má od ledna přizpůsobit tržním podmínkám především v menších městech a obcích, ale například také v Ostravě nebo Ústí nad Labem. Výjimku zatím získala Praha nebo Brno, kde se regulované nájmy udrží až do roku 2013.