detence

|Tomáš Šácha, Eliška Malínská, Iva Zítková, Anna Kottová |Zprávy z domova

Migranti v Drahonicích drží čtvrtý den hladovku. Protestují proti svému zadržování

Část uprchlíků v detenčním zařízení v Drahonicích pokračuje v protestní hladovce, kterou zahájili v úterý. Několik z nich už museli ošetřovat lékaři. Migranti si stěžují i na to, že je Česká republika drží v detenci dlouho. Na místě pomáhá i několik dobrovolníků, poskytují uprchlíkům hlavně psychickou podporu.

| ČRo, Jana Čermáková |Zprávy z domova

Právní pomoc pro uprchlíky v detenci bude mít jednotná pravidla

Zařízení pro zadržené cizince poskytnou prostory s kancelářským vybavením, kde budou moci právníci radit lidem, kteří o to budou mít zájem. Zároveň by se měly jasně určit termíny, kdy mohou poskytovatelé právní pomoci za klienty dojíždět. Na schůzce na ministerstvu vnitra se na tom shodli zástupci resortu, Správy uprchlických zařízení, České advokátní komory a také neziskových organizací. Pravidla by se měla sjednotit ve všech třech detenčních areálech.

Počet chovanců detenčních ústavů se zvýší, léčebny vytipují nebezpečné devianty

|Katka Brezovská, Nikola Bojčev, Miroslav Panuška |Zprávy z domova

Psychiatrické léčebny vyberou v příštích týdnech nebezpečné pachatele, u kterých selhalo ochranné léčení, a soud pak rozhodne o jejich případném umístění do detenčního zařízení. Zákon o detenci, který zařízení ustavil, je účinný teprve od 1. ledna, ale zástupci ministerstva spravedlnosti, psychiatrických léčeben a státních zastupitelství se shodli, že do detenčních zařízení lze umístit i pacienty, kteří páchali trestnou činnost před rokem 2009.