Nárůstu psychických potíží u dětí si všímají i pracovníci Linky bezpečí. I když to pozorují několik posledních let, lockdown situaci podle nich ještě zhoršuje.
Organizace Spojených národů ujasňuje, že práva dětí platí úplně stejně v digitálním světě jako kdekoliv jinde. Vyplývá to z takzvaného Obecného komentáře, který schválil Výbor OSN pro práva dětí.
V Evropském srovnání jsou tuzemské děti na druhé příčce v tom, kolik z nich na internetu vidělo sexuálně laděný obsah. Podle odborníků ale možná rizika přeceňujeme.
„Veškerý materiál jsme předali Policii ČR a víme, že se na případech intenzivně pracuje. Průběh vyšetřování je ale pochopitelně tajný, tudíž neznáme bližší informace,“ uvádějí tvůrci V síti.
První den je v provozu krizová telefonní linka zaměřená na rizika kyberprostoru. Pomoci má dětem, které mají špatnou zkušenost z internetu. Prázdniny pro start nového projektu vybrali autoři záměrně.
České děti, které se prohánějí po internetu, narážejí častěji než většina jejich vrstevníků v Evropské unii na stránky se závadným, rizikovým obsahem. Setkaly se s nimi dvě třetiny dětských uživatelů v Česku. Podobně vycházejí ze studie Evropské studie pouze Estonsko, Litva a Švédsko. Větší ochranu v tomto směru chce zajistit Národní centrum bezpečnějšího internetu.
Na nebezpečné komunikační praktiky na internetu zaměřili svůj výzkum autoři olomouckého projektu E-bezpečí. Zapojili do něj dva tisíce dětí a jak se ukázalo, patnáct procent dětí se už setkalo se stalkingem nebo kyberstalkingem - nebezpečným pronásledováním pomocí informačních a komunikačních technologii
Každé desáté dítě se v posledním půlroce stalo obětí takzvané kyberšikany. Tedy čelilo nadávkám a útokům v textových zprávách, mailech nebo na sociálních sítích. Vyplývá to z posledního průzkumu Nadace O2 a občanského sdružení AISIS.
Děti jsou vystavovány urážkám nadávkám, které jim chodí v textových zprávách. Jedná se o takzvanou kyberšikanu. Do jedné z forem patří útoky na elektronické účty, vydírání nebo vyhrožování na chatech.
Kampaní Červené tlačítko se česká vláda snaží zapojit do celosvětového boje proti zneužívání internetu. Letošní moto "Think B4 U post" (Mysli než něco pošleš) by chtěla doplnit jednoduchou a lehce dostupnou aplikací. Ta by měla ve formě červeného hlásného tlačítka fungovat jako součást webové stránky nebo hlavního panelu prohlížeče. Už v prvních hodinách projektu se objevily důležité informace.