Mezinárodní vědecký tým upozornil na to, že je nutné změnit způsob řešení obezity. Ta zvyšuje riziko vzniku mnoha závažných zdravotních problémů, jako jsou srdeční onemocnění či cukrovka druhého typu.
Pediatři a Státní zdravotní ústav varují, že konzumace energetických nápojů může být pro dětský organismus značně riziková a způsobovat poruchy pozornosti, nadváhu a další zdravotní problémy.
„Musíte se to ale udělat tak, že zdanění co nejvíc navážete na objem cukru. Tím motivujete lidi, aby pili neslazené nebo méně slazené nápoje. A výrobce, aby je dodávali,“ doporučuje.
„Téměř tři čtvrtiny obyvatel Česka trpí nadváhou nebo obezitou, kondicí, která je z velké části spojena s nevhodným stravováním. Míra obezity v Česku roste a přesahuje už 19 procent,“ říká doktorka.
„Spousta rodičů je hodně vytížená a stravovací návyky jsou špatné v celé rodině. Změny nemůžou být moc velké. Měly by být postupné a udržitelné,“ říká lektorka.
Nejvíc obézních dětí přibylo ve věkové skupině mezi 11. a 13. rokem. „Když jdou děti do puberty, chtějí si hledat partnery. A když vidí, že se nelíbí, to je pro ně stresující,“ upozorňuje Bednaříková.
Zdravé stravovací návyky podle nutriční terapeutky Hrnčířové znamenají, že člověk o tom, co jí, nemusí moc přemýšlet. „Protože si automaticky vybere to, co je pro něj vhodné a zdravé.“
Zatímco vymycování dětské podvýživy postupuje pomalu, obezita dětí a dospívajících je na strmém vzestupu. Zasahuje nejchudší i bohatnoucí vrstvy. Stamiliony lidí kvůli ní čeká horší a kratší život.
Výsledky mnoha zahraničních studií ukazují, že v uplynulém roce výrazně vzrostl počet obézních lidí a jedinců trpících nadváhou. Svůj podíl viny mají i karanténní opatření.
Nová národní stravovací strategie, kterou si nechala britská vláda vypracovat, se chystá do boje s obezitou kuriózními prostředky. Jedním z nich je i předepisování ovoce a zeleniny praktickými lékaři.
„Máme děti, které přibraly dvacet, třicet i čtyřicet kilogramů v průběhu jednoho roku,“ říká Jan Boženský, primář dětského oddělení Vítkovické nemocnice v Ostravě.
V novinách se dočtete o Česku jako petardové velmoci, píše E15. A deník N se věnuje tomu, co říkají politici na možnou regulaci zábavní pyrotechniky. Více se dozvíte ve výběru z médií Radiožurnálu.
Dětské zboží je v Česku výrazně dražší než v Německu, píše Deník. A z Albánie by se mohlo stát nové Chorvatsko, píše deník E15. Více se dozvíte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Počet dětí s problémy s váhou v Česku roste, a to i přesto, že dnešní děti mají lepší stravovací návyky než jejich vrstevníci před pěti lety. Jednou z hlavním příčin je nedostatek pohybu.
Respekt informuje o ruských špionech, kteří měli v Česku dostat občanství a provádět hackerské útoky. Deník popisuje, jak vědci chtějí bojovat proti suchu.
Profesor Aájid Kahtání z univerzity Krále Saúda řekl, že v minulých deseti letech provedl bariatrický zákrok u 2900 dětí. Mezi jeho pacienty byl i čtyřletý chlapec, který vážil 70 kilogramů.
Sortimenty školních bufetů hlavně na základních školách se nejspíš od září rozšíří. Do regálů by se mohly vrátit třeba některé mléčné výrobky nebo dnes zakázané druhy pečiva.
Každý pátý školák v Česku tloustne. Hlavním důvodem je málo pohybu a vysedávání u počítače. Lékaři navíc varují, že problém se v dospělosti ještě zhorší.
Lékaři vítkovické nemocnice vyrazili do boje s dětskou obezitou. Celý tento týden jsou zdarma k dispozici rodičům a jejich potomkům. Měří je, váží, radí jim a navrhují nejlepší postupy, jak zhubnout. Do duše promlouvají například notorickým "nesnídačům".