dětské skupiny

|Lenka Jansová |Zprávy z domova

Sněmovna prosadila přes prezidentské veto zákon o dětských skupinách

Vládní koalice ve sněmovně přehlasovala prezidentské veto zákona o dětských skupinách. Miloš Zeman normu vetoval mimo jiné proto, že může ohrozit takzvané lesní školky, které by se musely povinně registrovat a dodržovat hygienické normy. Ty by ale nemohlo splnit 120 existujících lesních školek, v nichž se na 2500 dětí vzdělává převážně v přírodě a jídlo mají z domova. Koalice už proto slíbila, že povinnou registraci zruší novela zákona. Tento postup kritizuje pravicová opozice.

|Jana Čermáková, Lenka Jansová, kap |Zprávy z domova

Poslanci budou hlasovat o dětských skupinách až příští týden

Ze schvalování zákona, který měl původně jen pomoci lesním školkám, se stal prestižní souboj mezi vládou, prezidentem a opozicí. Občanským demokratům se podařilo odsunout hlasování o novele, které se obávají provozovatelé těchto zařízení, z dneška na úterý. To poslanci pravděpodobně přehlasují veto prezidenta Miloše Zemana.

|Jana Čermáková |Zprávy z domova

Sněmovna schválila podmínky pro provoz dětských skupin. Otazník visí nad lesními školkami

Poslanci přehlasovali senát a znovu schválili vládní verzi zákona o dětských skupinách. Vyřešit má nedostatek míst v mateřských školách. Zároveň tak ale sněmovna odmítla senátní úpravy, díky kterým by mohly i po roce 2016 dál fungovat takzvané mateřské lesní školy. Vláda i pravicová opozice ale slibují včas připravit legislativně čistší novelu, která by existenci lesních školek i nadále umožnila.

|Jana Čermáková, kap |Zprávy z domova

Poslanci budou znovu hlasovat o dětských skupinách, a tedy zachování lesních školek

Sněmovna chce schválit zákon, který umožní zřídit takzvané dětské skupiny. Původní znění poslancům vrátil Senát. V předloze udělal úpravy, díky kterým by mohly fungovat dál i lesní mateřské školy. Podle senátního návrhu by se nemusely povinně registrovat a nevztahovaly by se na ně třeba nejpřísnější hygienické požadavky.