developer

|Simona Bartošová, Veronika Štefanová |Regiony

Nová Nikolajka údajně nesplňuje limity. Vše je v pořádku, tvrdí developer

Obyvatelé ulice U Nikolajky na Smíchově nesouhlasí s projektem Nová Nikolajka. Dva bytové domy chce na zelené ploše postavit developerská společnost Central Group. Mezi obyvateli panuje podezření, že developer stavebními plány přesáhl limity zastavitelnosti. Rozhodli se proto založit občanské sdružení a situaci řešit. V případě potrvzení obav chtějí rezidenti podat na Central Group žalobu.

|Kateřina Havránková |Regiony

Firma, která chce v Dobrovízi u Prahy postavit sklad pro Amazon, dál s obcí vyjednává

Vedení obce Dobrovíz u Prahy se sešlo se zástupci developerské společnosti Panattoni Europe, která chce na jejím katastru vybudovat halu pro americký internetový obchod Amazon. Obec přitom na konci loňského roku vyjádřila se záměrem nesouhlas. Vedení Dobrovíze se také odvolalo proti rozhodnutí hostivického stavebního úřadu, který změnou územního rozhodnutí stavbu skladu připustil. Dobrovízští trvají na tom, že nejprve musí vzniknout kolem obce obchvat. Nejvíc se totiž bojí dopravní zátěže.

|Tomáš Medek, pir |Ekonomika

Developeři hledají nové cesty prodeje bytů. Po letech se vrací družstevní výstavba

Stále častěji se v nabídce novostaveb v poslední době objevují družstevní byty. Tento způsob pořízení a financování bytu představoval za minulého režimu jednu z mála možností, jak se k bydlení člověk mohl dostat. Teď se trend po letech opět vrací. Kvůli recesi na realitním trhu se byty v osobním vlastnictví prodávají stále obtížně, developeři tak hledají nové cesty prodeje. Proto mnohdy volí právě formu družstevního vlastnictví.

|Tomáš Medek, Jan Piroch |Ekonomika

Zadlužený developer ECM skončil v úpadku

Developerská společnost ECM, která je známá hlavně projekty výškových budov v Praze na Pankráci, je v úpadku. Rozhodl o tom Městský soud v Praze. Firma má dluhy přes 4 miliardy korun, většinu z nich tvoří závazky z vydaných dluhopisů.

|Jitka Hanžlová, mta |Ekonomika

Na co si dát pozor při podepisování smluv s developery?

Nad realitním trhem se stále vznáší mnoho otazníků. I v poslední době jsou hospodářské výsledky velkých developerských firem, řekněme, neuspokojivé. To může znamenat šanci pro ty, kdo chtějí kupovat byt či dům, že se domohou nižší ceny. Na druhé straně to může představovat pro zákazníky riziko. Koneckonců trpké zkušenosti tisíců lidí s H-systémem jsou v našich pamětích stále živé. Na co si při podepisování smluv máme dávat pozor?