„Vždycky jsem sprinterka. Pro mě bylo běhání vždycky strašné utrpení,“ přiznává bývalá atletka Barbora Dvořáková. Cukrovku prvního typu jí lékaři diagnostikovali v necelých osmnácti letech.
„Zdravotní obtíže pana prezidenta souvisí také s diabetem, kterým pan prezident trpí dlouhodobě. Předpokládá se zhruba týdenní hospitalizace,“ řekl Jiří Ovčáček serveru iROZHLAS.cz.
Sourozenci Matyáš a Julia Kopečtí se skvěle prezentovali na mistrovství Evropy do 23 let v nizozemském Hoogeveenu, kde Matyáš obsadil páté místo a Julia místo šesté.
Počet diabetiků rok od roku stoupá. Je možné tomuto onemocnění nějak předejít? O diabetu hovořil v Ranním interview Vojtěch Bidrman s předsedou České diabetologické společnosti Martinem Prázným.
Cukrovkou trpí podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky skoro každý desátý Čech. Třeba Všeobecná zdravotní pojišťovna za péči o diabetiky minulý rok zaplatila rekordních devět miliard korun.
Před 40 lety transplantovali lékaři pražského IKEMU poprvé v Československu slinivku u pacientky s cukrovkou 1. typu. Technika zákroku se během let proměnila, pacientům s diabetem ale pomáhá dodnes.
U zdravého člověka by měla být hodnota glykémie, tedy cukru v krvi, do 5,6. Dostane-li se přes hodnotu sedm, jde už o diabetes 2. typu. Odborníci z laboratoře ale stále častěji vídají i prediabetes.
Následující týdny si budou moci lék Ozempic koupit jen ti, kteří ho nemůžou nahradit žádným jiným výrobkem. Za jeho nedostatkem stojí vysoká poptávka na trhu.
Cukrovka neboli diabetes mellitus a porucha příjmu potravy má jednoho společného jmenovatele – pozornost věnovanou jídlu. To může vést k rozvoji specifické nemoci zvaná diabulimie.
Videa o využití Ozempicu na hubnutí se na tiktoku začala objevovat zhruba před rokem. Tehdy totiž americké úřady doporučily užívat na hubnutí lék Wegovy, který funguje na stejné bázi jako Ozempic.
Přesnou příčinu toho, proč se tohle děje, lékaři neznají. Částečně odpovědět by ale mohl nový objev českých vědců, kteří zkoumali funkci takzvaných toll receptorů na buňkách v brzlíku.
Na aplikaci má ale skeptický pohled vědecký sekretář Martin Prázný z České diabetologické společnosti. Podle něj není těžké podobné aplikace vyvinout, ale je problém prokázat jejich prospěšnost.
V Česku je přes 760 tisíc diabetiků. Rizikovou skupinu tvoří ti, kteří mají poruchu rozpoznání hypoglykemie. Znamená to, že nepoznají, že jim klesá hladina cukru v krvi. Mohou náhle zkolabovat.
Na druhý typ diabetu se zaměřil výzkum lékařů z IKEM, který probíhá na myších. Každou možnost léčení, která působí jiným mechanismem a mohla by cukrovku zlepšit, totiž lékaři vyhlížejí s nadějí.
Inzulin je hormon, který ve zdravém organismu snižuje hladinu cukru v krvi. Diabetici musejí dodržovat zásady zdravého stravování a co nejvíce omezit příjem sacharidů.
Diabetologové by uvítali navýšení limitů, aby léky mohli předepisovat více pacientům. Zdravotní pojišťovny se tomu nebrání, regulace ale zůstanou, říká prezident Svazu zdravotních pojišťoven.
Aby se praktičtí lékaři mohli naplno o diabetiky starat, potřebují mít možnost předepisovat potřebné léky. A právě to je věc, kterou se jim zatím nedaří vyřešit.
„Dnes už většina lidí fyzicky těžce nepracuje, má nadbytek potravin. A navzdory tomu, že to všichni víme, situace se zhoršuje,“ tvrdí přednosta diabetologie pražského IKEMu František Saudek.
Nejvíc Čechů loni zemřelo na nemoci oběhové soustavy. Podlehlo jim asi 49 000 z více než 111 000 úmrtí za celý rok. Zatímco u mužů se podíl nemocí srdce a cév meziročně mírně snížil, u žen vzrostl.